Finančně dostupné, rychle smontovatelné bydlení, na které nepotřebujete stavební povolení. Ulita od Egoé nabízí řešení pro bytovou krizi

Ideas Make Products. To je claim skupiny Egoé. A sedí i na Ulitu. Stejně jako v případě obytných vestaveb do aut, outdoorového nábytku nebo systému Leva byl také zde na prvním místě nápad. | Zdroj: Egoé Ideas Make Products. To je claim skupiny Egoé. A sedí i na Ulitu. Stejně jako v případě obytných vestaveb do aut, outdoorového nábytku nebo systému Leva byl také zde na prvním místě nápad. | Zdroj: Egoé

Není to dům. Není to chata. Je to kategorie sama pro sebe. Pětadvacet čtverečních metrů, místo až pro čtyři a k tomu vše, co potřebujete. Tak to vypadá, když se staví na poctivých detailech a vše zastřeší originální nápad. Jmenuje se Ulita. Co předcházelo jejímu vzniku a jak se zde žije?

Od nápadu k testování a realizaci

Kam až se dá zajít, když chceme redukovat půdorys domku a zároveň zachovat všechny prvky pohodlného bydlení, včetně dostatečných úložných prostor? Tuto otázku si ve studiu Egoé položili zhruba před třemi lety. Předcházela jí myšlenka, nebo spíš pocit, že standardní nemovitost člověka mentálně svazuje a časově zatěžuje. 

Méně metrů neznamená, že se musíte omezovat. | Zdroj: EgoéMéně metrů neznamená, že se musíte omezovat. | Zdroj: Egoé

Na vlastní kůži zkoušeli bydlet na 25 metrech čtverečních, díky čemuž postupně definovali zadání: finančně dostupné, snadno a rychle smontovatelné bydlení, na které v ideálním případě nepotřebujete ani stavební povolení. To všechno s důrazem na propracování všech důležitých detailů. Se snahou dostat do interiéru maximum světla, co nejúčelněji integrovat nábytek a spotřebiče, ale i zajistit nízkou energetickou náročnost stavby.

Koncept ve studiu postupně dotahovali až do nejmenších detailů a do maximální funkčnosti. Několik let dlouhá cesta lemovaná desítkami skic a vlastní zkušeností přinesla výsledek. Vznikla Ulita. Obytný/rodinný prostor s plnohodnotnou kuchyní, jídelním koutem, pohodlným širokým spaním, k tomu dvě oddělené/oddělitelné místnosti. 

Bez nákladů a bez základů

Kompaktní tvar, stěny z masivního dřeva, moderní izolační materiály. K tomu rekuperace a vytápění tepelným čerpadlem. Ulita je v nízkoenergetickém standardu. S Ulitou odpadají veškeré zemní práce, vylévání základových pásu. Stačí patky nebo jen zemní vruty. To všechno snižuje náklady, zrychluje realizaci, ale především neznehodnocuje pozemek. Ulitu lze kdykoliv odvézt a původní místo využít jinak.

V Ulitě je každý prostor využitý na maximum. | Zdroj: EgoéV Ulitě je každý prostor využitý na maximum. | Zdroj: Egoé

Ulita a její interiér | Zdroj: EgoéUlita a její interiér | Zdroj: Egoé

Jak se žije v Ulitě?

Na Ulitě nejsou podstatné stěny, ale to, co je uvnitř. Integrovaný nábytek, který nepřekáží, vestavné spotřebiče, na které jste zvyklí, několik úrovní podlah, desítky úložných prostor. Vše má v Ulitě své místo. Méně metrů neznamená, že se musíte omezovat. To ale neznamená, že se vám nedokáže přizpůsobit. Naopak. Třeba odpočívat vleže se dá na čtyřech místech. 

Víceúrovňová podlaha zajišťuje jednak dostatek úložných skříněk a šuplíků, jednak maximální využití prostoru a snadný pohyb mezi všemi moduly, včetně trojstupňového výstupu do ložnice. Koupelnu s WC a pračkou v srdci modulu odvětrá rekuperační zařízení. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo.

Prostor ke spaní je umístěn v patře. | Zdroj: EgoéProstor ke spaní je umístěn v patře. | Zdroj: Egoé

Pokud jste snili o ložnici v podkroví, tak tady ji máte – z jídelny k ní vedou tři schody. Za to získáte výhled na nebe. A pokud chcete ještě více možností, jde ve variantě s plochou střechou objednat střešní terasu.

Varná deska vlevo, dřez vpravo, pracovní prostor uprostřed, dohromady dva metry. Velká skříň, šuplíky, skříňky. Trouba, myčka. O nic, na co jste zvyklí, nepřicházíte. Pračka je důmyslně vsazená do stěny mezi koupelnou a jídelnou, k dispozici je i integrovaný sušák. 

Prostor jako ulitý také pro děti. | Zdroj: EgoéProstor jako ulitý také pro děti. | Zdroj: Egoé

Stejné místo, jiné řešení. Ulita vybízí ke kreativitě. | Zdroj: EgoéStejné místo, jiné řešení. Ulita vybízí ke kreativitě. | Zdroj: Egoé

Ulita dokonale pracuje s prostorem. Vytváří ho a využívá. Vše do sebe zapadá. V podlahách jsou integrované technologie, koš na odpadky a mnoho úložných prostorů. I pro vaše malé je Ulita dost velká. K dispozici mají samostatný pokoj. A nevadí ani, když jim přijedou kamarádi. Podle specifikace může mít tento prostor až čtyři lůžka. 

Řešení pro svobodnější život

Pomyšlený koncept vytváří harmonické prostředí pro všechny naše smysly, uspokojuje naši touhu po přírodě. Životní prostor interiéru se volně propojuje s venkem a vybízí trávit co nejvíce času právě zde, na své zahradě. Tento obohacený způsob života je logickým rozšířením předchozích projektů studia Egoé, Ulitu lze doplnit třeba o venkovní stavebnicový systém Leva nebo o zahradní nábytek. 

Uvnitř a zároveň venku. Tento obohacený způsob života nabízí Ulita. | Zdroj: EgoéUvnitř a zároveň venku. Tento obohacený způsob života nabízí Ulita. | Zdroj: Egoé

Zaujal vás tento nový koncept života? Vydejte se do sídla firmy Egoé, Ulitu si zde můžete prohlédnout a vyzkoušet.  

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Nomádský život na kolech se vším pohodlím. Egoé nabízí autovestavby i pro kombíky
Interiér a architektura

Nomádský život na kolech se vším pohodlím. Egoé nabízí autovestavby i pro kombíky

Lilia Gutiérrez - 13. 5. 2022

To, že se něco navrhne a vyrobí, zdaleka nestačí. Značka Egoé založila přehlídku Žně designu, která vysvětluje, proč je průmyslový design důležitý
Produktový design

To, že se něco navrhne a vyrobí, zdaleka nestačí. Značka Egoé založila přehlídku Žně designu, která vysvětluje, proč je průmyslový design důležitý

Barbora Formánková - 15. 10. 2021

Sbírá ceny po celém světě. Zlínská značka Egoé zapůsobila na mezinárodní poroty svým nábytkem i vestavbou do aut
Grafický design

Sbírá ceny po celém světě. Zlínská značka Egoé zapůsobila na mezinárodní poroty svým nábytkem i vestavbou do aut

Klára Kudláčková - 18. 3. 2021

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé
Design služeb

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé

Tereza Bíbová - 15. 9. 2020

ujep 2024
zuz banner