Filmový kaleidoskop: 7 festivalů s nápaditou grafikou

S blížícím se jarem přichází do Česka sezóna filmových festivalů, které se své diváky stále častěji snaží zaujmout víc než jen nabitým programem. Vaše diáře jsou patrně už teď plné tipů na kulturní akce a vyhrát mohou jen ty nejpůsobivější, k čemuž může přispět i dobrý vizuál. Jak tedy nalákat do kina milovníky filmu?

JEDEN SVĚT

Jeden svět, 7. – 16.3. v Praze (dále v regionech)
vizuál 2016: Bohdan Heblík a Luboš Svoboda, vizuál 2015: Družina

Tento týden vypukl festival Jeden svět, jenž se vás letos snaží praštit do očí pestrobarevnou směsicí klíčenek, kterým ovšem chybí to hlavní – klíče od domu. Snad do každé domácnosti se v uplynulých měsících vloudila debata na téma, jak vlastně vnímáme svůj domov a strach, pokud bychom ho znenadání museli opustit. Vizuál tak vnáší lehkou nejistotu do něčeho tak samozřejmého, jako jsou klíče od bytu s přívěskem ve tvaru plyšového pejska. „Klíčenky, plastové čínské cetky, samy o sobě nic neotvírají, naplňují vlastní sobecké poslání zbytečné okrasy, stávají se falešnou představou domova či snem o něm. Jejich blyštivý nadbytek je natolik disproporční, že se v nich nutně musí skrývat nějaké trauma,“ napsal Luboš Svoboda k tématu hledání domova.

Vizuál pro rok 2016, Jeden svět, zdroj: jedensvet.czVizuál pro rok 2016, Jeden svět, zdroj: jedensvet.cz

Nutno ovšem dodat, že si festival sám nasadil dost vysokou laťku, když loni přišel s heslem: „Praskněte své bubliny!“ a vše zabalil do bublinkové fólie. Nevím, jak vy, ale já doteď mluvím o „praskání bublin“, když se dám náhle do řeči s někým, kdo obhajuje pro mě zcela nepochopitelný názor. Tento nápad navíc skvěle fungoval i během festivalu, kdy bublinková fólie působila jako jednoduchá a bezpečná dekorace, do které mohli pořadatelé zabalit vše včetně celého štábu.

Vizuál pro rok 2015, Jeden svět, zdroj: jedensvet.czVizuál pro rok 2015, Jeden svět, zdroj: jedensvet.cz

Festival Jeden svět 2015, zdroj: jedensvet.czFestival Jeden svět 2015, zdroj: jedensvet.cz

ACADEMIA FILM OLOMOUC

Academia Film Olomouc, 19. – 24.4.
vizuál 2016: Radim Měsíc, vizuál 2015: ReDesign

O překonávání sama sebe ví své i Academia Film Olomouc (19.–24. 4.), který byl za svůj loňský vizuál s retro nádechem nominován na cenu Czech Grand Design. Studio ReDesign tehdy vytvořilo sérii plakátů hrajících si se sloganem „Science or Fiction?“ Komiksové výstřižky tak spojovaly bláznivé výmysly sci-fi autorů s reálnými vědeckými vynálezy, které dnes skutečně používáme.

Vizuál pro rok 2015, Academia Film Olomouc, zdroj: afo.czVizuál pro rok 2015, Academia Film Olomouc, zdroj: afo.cz

Letos se AFO vzdává veškeré nostalgie a líbivého stylu, který připomíná stará vydání časopisu ABC nebo jiných populárně naučných publikací, a nastavuje svým divákům zrcadlo. Buď si před ním můžete udělat „selfíčko“, nebo si představte dobrodružnou výpravu do vzdáleného vesmíru, kde byste čekali blyštivé koráby a neznámé civilizace. Festivalové plakáty, které kromě číslovky 51 zdobí také vrstevnice popisující město Olomouc, tak budou skutečně reflektovat své okolí a snad budou místní oslňovat natolik, aby je vtáhly do přítmí kinosálů.

Vizuál pro rok 2016, Academia Film Olomouc, zdroj: afo.czVizuál pro rok 2016, Academia Film Olomouc, zdroj: afo.cz

FINÁLE PLZEŇ

Festival Finále Plzeň, 15. – 21. 4.
vizuál 2016: Družina

Festival Finále Plzeň je největší filmovou přehlídkou v Plzeňském kraji a nyní se rozhlíží i za hranice svého regionu. Aktuální vizuál má na svědomí pražská Družina, která spojila síly se sdružením Babi.cz a společně opletli filmové symboly: kameru, klapku a režisérskou židličku. Přidali jednoduchý slogan „Domácí práce“ a domácký festival představující českou a slovenskou filmovou tvorbu má náhle novou šanci nalákat do kina vaši babičku i naštvaného pubertálního sourozence.

Vizuál pro rok 2016, Finále Plzeň, zdroj: Jan LátalVizuál pro rok 2016, Finále Plzeň, zdroj: Jan Látal

ZLÍN FILM FESTIVAL

Zlín Film Festival, 27.5. – 3.6. 
vizuál 2015: Petr Nikl a STUDIO 6.15, vizuál 2016: STUDIO 6.15

Na přelomu května a června se ve Zlíně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, s tímto zaměřením nejstarší na světě. Místní STUDIO 6.15 ve spolupráci s Petrem Niklem si při vytváření loňského vizuálu pohráli s motivem kaleidoskopu, jenž je nejen tradiční hračkou, s níž bychom si rádi spojovali festival pro děti, ale zároveň využívá i barevnost předchozích ročníků festivalu. Krasohled tak skutečně přináší zábavnější pohled na motivy, které pravidelní návštěvníci festivalu už znají. Dětskou hrou je také festivalová znělka, s níž Petr Nikl dále rozvíjí motiv kaleidoskopu: „Krasohled je typická dětská hračka /jakási osobní promítačka představivosti/. Umožňuje nekonečné varianty a proměny.“ Toto směřování poněkud narušil letošní ročník festivalu, který se navrací k velikánům české kinematografie a také samotný vizuál je tedy velice tradiční, s černobílými portréty filmových tvůrců doplněnými kontrastní neonově žlutou barvou.

Vizuál pro rok 2013, Zlín film festival, zdroj: zlinfest.czVizuál pro rok 2013, Zlín film festival, zdroj: zlinfest.cz

Vizuál pro rok 2015, Zlín film festival, zdroj: http://www.studio6-15.cz/Vizuál pro rok 2015, Zlín film festival, zdroj: http://www.studio6-15.cz/

Vizuál pro rok 2013, Zlín film festival, zdroj: http://www.studio6-15.cz/Vizuál pro rok 2013, Zlín film festival, zdroj: http://www.studio6-15.cz/

Vizuál pro rok 2016, Zlín film fest, zdroj: http://www.studio6-15.cz/Vizuál pro rok 2016, Zlín film fest, zdroj: http://www.studio6-15.cz/

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL KARLOVY VARY

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, 1. – 9.7.
vizuál: Studio Najbrt

Začátek prázdnin je pro mnohé synonymem největšího filmového svátku, Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. I o vizuálu festivalu se každoročně mluví stejně jako o promítaných filmech a zahraničních hostech. V minulých letech zvolilo studio Najbrt cestu absolutního minimalismu, jenž upozorňoval pouze na ročníky festivalu a typograficky si pohrával se samotnými číslovkami. Ve stejné době se zároveň upustilo od natáčení unikátní znělky pro každý ročník festivalu a diváci teď před filmem sledují jeden z mnoha příběhů festivalových hvězd a sošky Křišťálového glóbu.

Černobílé znělky každý rok obohatí nový krátký film, a tak se i pravidelní festivaloví diváci mají stále na co těšit. Minimalistickou sérii, která se už stala terčem internetového humoru, ovšem přerušil jubilejní 50. ročník, který spojil nejrůznější symboly karlovarského festivalu: tváře diváků, lázeňskou kudrlinku a kamzíka, který sleduje festival ze skály nad městem. A zdá se, že tento slavnostní vizuál skutečně zafungoval a pro mnohé zůstane symbolem festivalu tak, jak ho máme rádi – se skvělým štábem, nadšeným publikem, procházkami po kolonádě, letními bouřkami a léčbou kocoviny pomocí minerálních pramenů a procházek k Jelenímu skoku.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2012, zdroj: kviff.comMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2012, zdroj: kviff.com

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2015, zdroj: kviff.comMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2015, zdroj: kviff.com

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA

Letní filmová škola, červenec/srpen 
vizuál 2015: Štěpán MalovecAdam Tureček

Letní filmová škola se hravě chopila nového loga Asociace českých filmových klubů, organizátora festivalu. To má od loňského roku tvar zmrzliny, neoddělitelně spjaté s letními měsíci a slibující rozličné příchutě. Zmrzlina roztékající se v letním parnu se tak stala krásnou sladkou tečkou za neformální atmosférou festivalu, kde víno teče proudem a hádka může skončit zmrzlinou na tváři. Sladkou příchuť získal i festivalový deník v podobě filmových listů, které tak ladily třeba s melounovou, šmoulovou nebo oříškovou zmrzlinou. Mňam!

 

Letní filmová škola Uherské Hradiště, zdroj: lfs.czLetní filmová škola Uherské Hradiště, zdroj: lfs.cz

Letní filmová škola Uherské Hradiště, zdroj: lfs.czLetní filmová škola Uherské Hradiště, zdroj: lfs.cz

JI.HLAVA

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, 25. – 30.10. 
vizuál: Juraj Horváth

Největší událostí dokumentárního filmu je říjnový MFDF Ji.hlava, který si letos hrál se souslovím věcnost (klíčová pro dokumentární film) a věčnost (které by snad prostřednictvím svého díla rádi dosáhli všichni umělci). Temný vizuál, jako stvořený pro mlhavé podzimní dny na Vysočině, byl ještě přímo na festivalu doplněný věčným ohněm, do kterého mohli na nejrůznějších místech ve městě přikládat i samotní diváci (či si nad ním pragmaticky opékat buřty). Událostí byla i festivalová znělka, kterou pro festival natočil známý americký režisér Godfrey Reggio. Diváci tak na plátně sledovali, jak k nim klidným hlasem promlouvá učená gorila. Zkušenost festivalového diváka potvrzuje, že s postupujícím festivalem a s ním spojenou únavou působí znělka stále intenzivněji, až snad vyvolá nejednu slzu dojetí.  

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zdroj: dokument-festival.czMezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zdroj: dokument-festival.cz

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zdroj: dokument-festival.czMezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zdroj: dokument-festival.cz

Jak je vidět, festivaly i grafická studia ztrácejí ostych a strach experimentovat, což diváci většinou vítají. Na 50. ročníku karlovarského festivalu se během prvních pár dní vyprodaly všechny suvenýry a nedostatek kamzíků patřil k nejsmutnějším okamžikům filmové přehlídky. Extravagantní barevnost a postoj k aktuálním problémům ilustruje například Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, jenž své vizuály staví na logu tygra, kterého zároveň získávají i oceněné filmy. Nejkrásnější vizuální podobu podle mě zvolil dánský dokumentární festival CPH:DOX, který pro loňský ročník vytvořil snovou krajinu pastelových barev, kde se vznáší nejrůznější postavy, jejichž příběhy máte chuť objevovat.  

Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, zdroj: iffr.comMezinárodní filmový festival v Rotterdamu, zdroj: iffr.com

Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, zdroj: iffr.comMezinárodní filmový festival v Rotterdamu, zdroj: iffr.com

Dánský dokumentární festival CPH:DOXDánský dokumentární festival CPH:DOX

Nalákal vás k návštěvě některý z festivalů? A který by dostal vaši diváckou cenu? 

Související

Jubilejní vizuál karlovarského festivalu přiskočil s kamzíkem
Grafický design

Jubilejní vizuál karlovarského festivalu přiskočil s kamzíkem

Radka Machalická - 28. 4. 2015 - 2 min.

44. filmová atmosféra
 

44. filmová atmosféra

Veronika Loušová - 6. 7. 2009 - 3 min.

34. Letní filmová škola Uherské Hradiště
 

34. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Ondřej Elfmark - 28. 7. 2008 - 1 min.

42. MFF Karlovy Vary
 

42. MFF Karlovy Vary

Veronika Loušová - 21. 7. 2007 - 2 min.

Filmový festival ve Zlíně roste do šíře
 

Filmový festival ve Zlíně roste do šíře

Tisková zpráva - 8. 1. 2008 - 2 min.

Nejen film na MFF Karlovy Vary
 

Nejen film na MFF Karlovy Vary

CZECHDESIGN.CZ - 2. 7. 2007 - 3 min.

jelínek
MYP 2024