Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vizuální styl reSITE 2017 In/visible City. Kreativní vedení Zuzana Lednická. Zdroj: Studio Najbrt. Vizuální styl reSITE 2017 In/visible City. Kreativní vedení Zuzana Lednická. Zdroj: Studio Najbrt.

Festival urbanismu reSITE, den první: co nepropásnout

Tento čtvrtek začíná v Praze dvoudenní urbanistické fórum reSITE. V duchu svého poslání představí hosty z různých sfér: architekty, urbanisty, kreativce, technology, starosty a další, kteří rozumí městům a snaží se z nich udělat příjemné místo pro život. Mezioborová spolupráce je předpokladem skvěle fungujícího města a reSITE tyto městotvorné ideje předává dál. Výběr z více než čtyřiceti osobností z různých míst v Evropě, Americe, Británii a Asii není snadný. Co nabídne první den festivalu?

Už ve středu 21. června od osmi hodin večer proběhne entrée: komentovaná procházka Leni Schwendinger s názvem NightSeeing™, Navigate Your Luminous City. Leni Schwendinger se už dvacet let věnuje problematice veřejného osvětlení a na konkrétních příkladech světel v pražských ulicích představí, co funguje a co ne. Podtitulem letošní konference je IN/VISIBLE CITY, což právě osvětlení dokonale ilustruje: na správně osvětlené ulici se člověk cítí bezpečněji i sebevědoměji. Přítomnost světla je „neviditelná“, ale prokazatelně město i jeho obyvatele formuje.

Krása nenápadnosti...
Se světlem, tentokrát v architektuře, pracuje i hvězda letošního reSITE Kazuyo Sejima, držitelka mnoha architektonických cen nejen z Japonska, ale z celého světa. Mimo jiné byla také první ženskou kurátorkou Architecture Biennale v Benátkách. Ve svém studiu SANAA navrhuje „neviditelnou“ architekturu plnou průhledů, odlesků a reflexivních ploch. Pracuje s materiály jako sklo, mramor nebo kov a její nenápadné domy poeticky promlouvají ke svému okolí. Přednášet bude ve čtvrtek od 16.20.

Kathryn Gustafson je krajinná architektka původem ze Spojených států, která tvoří přenádherné městské zahrady. Neviditelnými prvky v její tvorbě jsou zvuky vody, větru a hmyzu a také plynulý pohyb růstu a přeměny. Kathryn Gustafson vnáší do měst organické části živé přírody, ať už v podobě živých rostlin, nebo v tvarosloví svých návrhů. Kdo hledá v parcích přesah do meditativní či imaginativní roviny, může se jejím dílem inspirovat v rámci čtvrteční přednášky od 11.10. Kdo nestihne přednášku, ať si zajede do londýnského Hyde Parku, kde vytvořila památník princezny Diany, nebo do pohádkové Jardins de l'Imaginaire v městečku Terrasson-Lavilledieu ve Francii.

Kathryn Gustafson. Foto: (c) Gustafson Porter + Bowman. Zdroj: resite.cz.Kathryn Gustafson. Foto: (c) Gustafson Porter + Bowman. Zdroj: resite.cz.

… i vyzývavě drzá architektura
Aby list inspirace neopomíjel mužnější gender, mělo by zaznít i jméno Enric Batlle: architekt a urbanista z katalánské Barcelony. Projekty jeho ateliéru Batlle i Roig Arquitectes jsou odvážné a rozevláté příklady domů-osobností. Ačkoli jsou tvarově minimalistické, vyzařují nekompromisní sílu a sebevědomí. Enric Batlle se věnuje architektuře, městskému plánování a urbanismu i ve své teoretické práci, jeho přednáška by mohla dodat odvahy i českým městským plánovačům – hned po obědě ve 13.40.

El Fil nursery school. Zdroj: batlleiroig.com.El Fil nursery school. Zdroj: batlleiroig.com.

Monolit přednášek, v nichž se kromě zkušeností projeví i charisma hostů reSITE, oživí několik diskusí. Dopoledne se bude probírat infrastruktura (což by měla být povinná část pro pražský magistrát), po obědě dojde na palčivé téma vody ve veřejném prostoru a program se dotkne i politiky a technologie. Kromě zahraničních hostů se do diskuse zapojí i radní hlavního města Prahy Jana Plamínková. Jsme zvědaví!

Těšíme se se také na lákavě znějící obědovou performance Pocitové rozumenie a po večerní komentované prohlídce výstavy Big Bang Data v centru DOX to asi zapíchneme na after párty v Bokovce. Protože zítra je taky den a je třeba nějaké to síťování. Nejen proto, že je smart.

Galerie

Další články