Festival reSITE uvede film „Torre David“

Budova Torre David, zdroj: resite.cz Budova Torre David, zdroj: resite.cz

V rámci programu pro veřejnost festivalu reSITE budete mít možnost shlédnout českou premiéru legendárního dokumentárního filmu „Torre David“, který změní Váš pohled na squatting.

Svým způsobem se třetí nejvyšší budova Venezuely staví už více než dvacet jedna let. Budova Torre David (původně nazývaná Centro Financiero Confinanzas) má ohromujících 45 podlaží a nachází se v samotném srdci původní obchodní čtvrti Caracasu. Je nepravděpodobné, že by se stavbu podařilo někdy dokončit – rozhodně ne v běžné podobě. Poté co její developer David Brillembourg v roce 1993 zemřel a finanční skupina, která podporovala výstavbu, se kvůli venezuelské bankovní krizi v roce 1994 rozpadla, zůstala věž opuštěná a stala se magnetem pro squattery.

Od té doby slouží jako neustále měnící se domov pro více než 750 rodin, které tvoří samoorganizující se komunitu v objektu, kterému se říká vertikální slum. Tato komunita ustála nejrozličnější mocné vlivy, které ji obklopují a zasahují do jejího života. Její členové dokázali svou vynalézavostí a odhodláním udělat z ruiny domov, i když jen nejistý a hraniční. Film “Torre David” dává k úvahám možnosti, jak vytvářet a rozvíjet nové typy sdílených městských komunit.

Filmy promítne pražské kino Světozor 18. června ve 20:30 společně s dalšími dvěma krátkými filmy. Vstupenky pro veřejnost budou v předprodeji na pokladně kina. Po filmu se k jeho tvůrci Brillembourgovi připojí světově proslulý architekt a urbanista z New Yorku Michael Sorkin. Následnou společnou diskuzi o filmech bude moderovat Helena Doudová, spolukurátorka výstavy Baugruppe, která na jaře proběhla v pražské galerii Kvalitář.

Související

reSITE Festival 2015: Sdílené město
 

reSITE Festival 2015: Sdílené město

Konference
18. 6. 2015 - 19. 6. 2015

reSITE 2015 – sdílné a sdílené město
Interiér a architektura

reSITE 2015 – sdílné a sdílené město

Adam Piškula - 25. 5. 2015

reSITE – dobrá věc se podařila
Ostatní

reSITE – dobrá věc se podařila

Adam Piškula - 30. 7. 2014

reSITE – jak stvořit ještě lepší město
 

reSITE – jak stvořit ještě lepší město

Zuzana Kučerová - 25. 5. 2012

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024