Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Webové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej Gerik Webové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej Gerik

Fakulta umění v Ostravě se pyšní novým webem. Připomíná sociální síť a tvoří ho vyučující i studenti

Jednoduchost, minimalismus a důraz na audiovizuál. Tak by se daly jednoduše charakterizovat nové webové stránky Fakulty umění Ostravské Univerzity. To ale není všechno. Takovou podobu webu bychom od fakulty umění sledující současné trendy snad i očekávali. Pozoruhodné zde ovšem je, že obsah tvoří hlavně sami studenti. Stránky tak v sobě snoubí výhody wikipedie, sociální sítě, databáze a živého streamu. Autorem celého konceptu je bývalý student Ondřej Gerik, který návrh nového webu vytvořil jako svou absolventskou práci.

Na nových webových stránkách FU OU kromě Gerika pracovala také vývojářská firma webvalley. Její projektový manažer Vít Obdržálek za největší výzvu považoval transformaci zadání autora koncepce do technologického řešení: „Společným úsilím jsme jej často posunuli ještě o krok dále. Po měsících vývoje a následném období optimalizací a úprav ve spolupráci s Ondřejem Gerikem a vybranými studenty fakulty umění nám pod rukama vzniklo dílo, které je jedinečné účelem i komplexním technologickým řešením.“

Na samotném webu můžeme nalézt práce studentů od klasických obrazů, přes videa, zvukové stopy anebo různé fakultní události. Společně s nimi jsou zde ale samozřejmě reprezentovány i oficiální aktivity fakulty jako celku. 

Webové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej GerikWebové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej Gerik

Koncepce webu je tak podle autorů až ‚zlomyslně‘ demokratická, bez jakékoliv hierarchie a kontrolování obsahu. Ten tvoří rovnocenně všichni zúčastnění a každý příspěvek tak má stejnou váhu jako ty ostatní. V lecčems to tedy může připomínat sociální síť. Snadnou orientaci a rychlý přehled umožňují také filtry nebo hashtagy. 

„Kolektivní přístup je zde jakýmsi narušením vertikálního vnímání akademické instituce, v tomto případě je pak kolektivem rozuměna množina studentů, akademických a neakademických pracovníků i absolventů, kteří svojí každodenní aktivitou, motivovanou odlišnými potřebami, spoluutváří velmi hmatatelný obraz FU OU v online prostoru,“ vysvětluje ideu devětadvacetiletý autor koncepce Ondřej Gerik. Na Fakultě umění absolvoval v roce 2016 v ateliéru grafického designu Text Forma Funkce.

Webové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej GerikWebové stránky Fakulty umění OU, zdroj: Ondřej Gerik

Původně fakulta neměla svůj vlastní web a jediné informace o ní bylo možné naleznout na stránkách celé Ostravské Univerzity, které nevystihovaly podstatu umělecké školy. Myšlenka postavit svoji vlastní platformu tedy vznikla na potřebě podat o fakultě, ateliérech, studentech jakoukoliv nezkreslenou informaci. Výsledek je tak přímočarou prezentací celé školy.

Další články