„Porsche je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle - Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry, Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě zaklad v brouku. Takže je to taková česko-německá automobilová přesmyčka," uvedl pro ČTK David Černý.
Nová plastika Davida Černého | Zdroj: YouTube David Cerny
Rony Plesl
Designér a sklářský výtvarník
Rony Plesl | Zdroj: www.insidecor.cz
1. Líbí se Vám nová instalace auta u pražské magistrály od Davida Černého?
Mám moc rád článek F. X. Šaldy z roku 1929 Mor pomníkový. Autor zde kritizuje téměř všechny pražské pomníky a sochy ve veřejném prostoru, především proto že o ně lidé tzv. zakopávají. Sochy hodnotím z tohoto důvodu nejen podle jejich výtvarné kvality, ale i podle umístění a smysluplnosti realizace. Socha Davida Černého je na místě, kde skvěle funguje spolu s celkem průměrnou kancelářskou architekturou, dálničním nadjezdem a výborně toto nudné místo oživuje. Právě pro tyto lokality je výrazný styl Davida Černého absolutně vhodný a moc mne zde baví.
Naopak jsem v této souvislosti velice smutný z facebookových „hejtů", které zbytečně kastují umělce ne podle kvality, ale podle výdělků a pravicového cítění. Je to česká malost, která už nás jako národ v minulosti tolikrát poškodila.
2. Jaká je vaše oblíbená socha ve veřejném prostoru u nás?
Jak už jsem řekl, jsem ohledně veřejného prostoru velice konzervativně založen a nejsem nadšen, když umělci exhibují svými díly na nevhodných místech. Vynikající v tomto byla především doba vrcholné italské renesance, kde byly sochy vždy spjaty s okolní architekturou. Za nejlépe umístěné a smysluplné tématicky považuji například kašnu s alegorickou sochou Vltavy / Terezka na Mariánském náměstí, sochu Sv. Václava na Václavském náměstí nebo pomník France Kafky od Jaroslava Róny.
Kašna Terezka na Mariánském náměstí | Zdroj: www.tyrkys.cz
Veronika Rút Nováková
Grafická designérka
Veronika Rút Nováková | Zdroj: Šárka Hasara
1. Líbí se Vám nová instalace auta u pražské magistrály od Davida Černého?
O soše toho moc nevím, viděla jsem jen krátkou reportáž na ČT. Bohužel tu lokalitu moc neznám a ta je pro mě u soch zásadní. K posouzení bych ráda viděla okolní terén, jak se socha vymezuje nebo zapadá – je to pro mě opravdu těžké to posoudit…
2. Jaká je vaše oblíbená socha ve veřejném prostoru u nás?
Moje oblíbená socha se mění skoro každý týden, podle toho, kam zrovna zabloudím na vycházky. Momentálně je to ptačí socha na ulici Barvy v Brně na Lesné. Je to maličká bílá socha v houští, kterou by asi málokdo čekal – není to žádné honosné reprezentativní místo, kolem stojí zaparkovaná auta. Spíš se tak schovává a čeká na pozorné kolemjdoucí. Netuším, kdo je autorem, předpokládám, že souvisí s výstavbou sídliště. Takové sochy mě obecně baví nejvíc – neokázalé, na nečekaných místech a přitom výrazné a elegantní. Když někde na sídlišti najdu takový poklad, vždycky mě to rozseká. Sídliště na Lesné je tím úplně proslulé, určitě stojí za to stavit se podívat na betonovou zeď na Arbesově ulici od Čestmíra Kafky (a najít přitom spoustu dalších). Komouši moc dobrých nápadů neměli, ale zrovna povinná investice do umění při výstavbě sídlišť, to byla fakt dobrá věc.
Ptačí socha na ulici Barvy v Brně na Lesné | Zdroj: archiv autorky
Dekorativní zeď u dětského hřiště od Čestmíra Kafky | Zdroj: encyklopedie.brna.cz
Roman Vrtiška
Architekt
Roman Vrtiška | Foto: Michal Hančovský
1. Líbí se Vám nová instalace auta u pražské magistrály od Davida Černého?
Principielně ano, jedná se sice o klasickou prvoplánovu záležitost, na jakou jsme od Davida Černého zvyklí, ale základní idea je excelentní. Jako designéři ovšem máme výhrady k formálnímu zpracování a proporcím, které dle nás posouvají dílo v pomyslném žebříčku hodnot zbytečně na dolní pozice. Navíc v kontextu místa nepůsobí dílo dostatečně silně.
2. Jaká je vaše oblíbená socha ve veřejném prostoru u nás?
Naším oblíbeným projektem je památník obětem komunismu v Liberci od studia Sporadical. Jednoduchou formou zde autoři doslova reflektují memento národa přímou konfrontací a navíc rehabilitují městské prostředí parku. Jedná se o ukázku toho, jak lze skloubit architekturu a umění v jednotnou formu, oživující nejen mentálně, veřejné prostory. Jsme navíc přesvědčeni, že by se měla v dnešní době mnohem intenzivněji otevírat diskuze k tématu zločinů komunismu.