Nejmladší škola zaměřená na výuku designu stojí v Plzni. Benjamínek, jehož existenci si vydobyl stávající děkan a postavil ji doslova na zelené louce, má velké ambice a kupu šikovných studentů. My jsme se vydali podívat na letošní bakalářské a diplomové práce a vybrali pro vás 7 nejpovedenějších. Seznamte se s nastupující elitou ze západních Čech.
Baculatý sen
Voňavá a sladká, prostě k nakousnutí. Tak vypadá kolekce mladé návrhářky Andrey Pavlovičové. Designérka se ve své bakalářské práci nechala inspirovat asijskou estetikou. Tou, která pro spoustu Evropanů vypadá jako infantilní kýč nevyspělých adolescentů. Pavlovičové se ale podařilo zůstat přesně na hranici a nesklouznout k trapnosti. Naopak, její nadrozměrné baculaté kabátky a šaty jsou vítaným osvěžením v minimalismu utopené generaci současných návrhářů. Je to vtipné, hravé, ale hlavně to není zbytečně vážné.
Staromilské trhací lístky
Vzpomínáte, jak vypadaly před nástupem multikin obyčejné lístky do kina? Trhací, barevné, trochu jako z dětské hry. Přesně podobný pocit evokuje grafický návrh na lístky do bia od Pavly Hradcové. Ta nevytvořila jen lístky, ale celkový koncept vizuální komunikace pro kulturní organizaci nazvanou Naruby. Její trochu staromilský, dobový návrh se nám líbil ze dvou důvodů. Vyváženě dávkuje nostalgii a přitom zůstává současný. A zároveň je i empatický. Lokální kulturní eventy si určitě zaslouží jiný přístup než velké komerční domy.
Lístky Pavly Hradcové. Ateliér Ilustrace a grafika - specializace Grafický design. Zdroj: FDU.
Pohádkový svět lenochoda
Autorská kniha Lenochodi líně chodí je diplomovou prací Kateřiny Villinové z ateliéru grafického designu. Mladá ilustrátorka vytvořila půvabný pohádkový svět, kde hlavní roli hraje roztomilý lenochod. Její rukopis sice vzdáleně připomíná obrázky zvířat z pražské ZOO, ale tím spíše bude fungovat u cílové skupiny, kterou jsou malé děti. Nám se zalíbil i fakt, že Villinová nezůstala jen u tvorby knihy, ale doplnila ji i stylovými razítky. Drobnost, ale působivá.
Zářivá noční květina
Tím, jak skloubit design nejen s formou a funkcí, ale také s pomocí potřebným, se zabývala studentka produktového designu Natálie Reichsteinová. Vymyslela svítidlo Glow, které má pomáhat lidem trpícím strachem ze tmy. Má několik variant, majitel si ho může pověsit, postavit nebo použít jako nástěnné světlo. Tvarosloví je měkké, organické a nejvíc připomíná okvětní lístky zahradní květiny. Natálii se podařilo vytvořit funkční prototyp, který je zároveň vkusným doplňkem interiéru a specifickým pomocníkem pro boj s fobií.
Svítidlo Natálie Reichsteinové. Ateliér Design - specializace Produktový design. Zdroj: FDU.
Čas na jemnost
Z ateliéru keramiky vzešla čistá a jednoduchá diplomová práce Terezy Suttnerové. Mladá designérka nešokuje ani dekorem, ani atypickým tvaroslovím. Přesto je její jemná kolekce působivá a vyzrálá. Je to hold tradici a původním technikám, které je třeba si stále hýčkat.
Dílo Terezy Suttnerové. Ateliér Sochařství - specializace Keramika. Foto: Lenka Záhorková.
Lavičkové puzzle
Příspěvek k možnostem městského mobiliáře připravila diplomantka z ateliéru designu Veronika Vančurová. Její návrh laviček nás nadchnul především kvůli jeho schopnosti fungovat buď samostatně, nebo jako pospojovaný větší celek. Zkrátka jedna lavička funguje jako solitér, když k ní ale přidáte další, můžete vytvořit malou oázu odpočinku uprostřed náměstí. Působivě vypadají i květináče zabudované do laviček - zeleně ve městě není nikdy dost. Tak snad se alespoň na jednu z laviček budeme moci v Plzni brzy posadit.
Mobiliář Veroniky Vančurové. Ateliér Design. Zdroj: Veronika Vančurová.
Modré vlnky
Poslední prací, která nás na „Sutnarce“ mile zaujala, je bakalářka Silvie Kováčové. Vizuální styl pro Loděnici u Bratislavy, který navrhla, na vás dýchne letní pohodou a lehkomyslností. Sytá modrá v kombinaci s jednoduchou, nekomplikovanou vlnkou vytvořila profesionální vizuální styl, který snese nejpřísnější měřítka. Silvie navrhla potisky na trička, obálky i návodnou mapu pro vodáky k modré Loděnici na slovenském Dunaji. Nás její práce baví moc. Stejně jako výsledky jejích kolegů. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara je plná talentů, o kterých v budoucnosti určitě uslyšíme.