Ač je katalog firmy z Bílovic nesmírně široký, většina produktů využívá dřevo a kov. „Používáme několik rozměrů dřevěných profilů, které se snažíme pokud možno využívat u více výrobkových řad. Víme, co který profil snese, a jak ho upevňovat do konstrukce,“ přibližuje David Karásek, zakladatel a majitel mmcité1. Přestože se materiál využívá různorodě a několika způsoby, používané technologické postupy nejsou všemocné a vzniká tak množství již opracovaných a kvalitativně bezchybných kusů, které ale již nešlo pro stávající produkty využít.
Mmcité1 se rozhodlo oslovit Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, se kterými spolupracuje dlouhodobě a už několik jejich společných návrhů si našlo cestu do katalogu firmy. Společně si stanovili zdánlivě obyčejné zadání. Kromě tradičních funkčních a estetických kvalit, požadavku na jednoduchou údržbu a rozumnou cenu, měl nový městský mobiliář využívat právě zbylé dřevěné profily. Motivace? „V mmcité hodně platí, že co je ekonomické je i ekologické. Snažíme se materiálem neplýtvat a to ani dřevem.“
Vznikla série Pixel, založená na základním čtvercovém modelu stojícím na jedné noze z pozinkované oceli. Sedák tvoří dřevěné profily, které jsou někdy skládány čistě paralelně jindy na kolmo, a také mohou být zaměněny i za rošt kovový. Všechny prvky mohou být probarveny do široké škály barev. Série se stala součástí celé nabídky, přesto v sobě spojuje mnoho specifických a pro mmcité1 nových řešení. „Z použití zbytků vyplynula práce s relativně malými kusy dřevěných lamel. Aby vše fungovalo, musíte použít více podpůrné konstrukce, což by výsledný výrobek prodražilo. Hledali jsme tedy jiný, jednodušší způsob finální kompletace a výsledkem je nový patentovaný systém fixace lamel v rámu.“
Pixel s sebou nepřináší ale jen technologické inovace, odlišné musí být i další procesy. „Není to běžná lavička, je to celý systém a proto je prezentace trochu jiná,“ vysvětluje David Karásek motivy, proč vytváří speciální konfigurátor. Mmcité1 obvykle nabízí jednotlivé prvky, pro Pixel ale připravili i několik sestav, které lze objednat již nakonfigurované jako celek. „Podařilo se nám vytvořit opravdu hodně flexibilní produkt, ale svůj plný potenciál rozvine až v kreativních rukách. Doufáme, že ho využijí architekti, kteří hledají něco nového,“ dodává.
Landscape festival pak byl vítanou příležitostí pro konkrétní experiment a ukázku funkčnosti. Instalace Czechoslovak Pixel na Pražském Vítkově připomíná „dobrou značku jménem Československo“ a jednotlivé elementy zde v trávě vytvářejí státní vlajku. „A můžete se i posadit,“ zvou autoři David Karásek, Herrmann&Coufal a Viktor Šašinka. Na konferenci Design & Business Talks během loňského Designbloku a v následujícím rozhovoru mluvil David Karásek o komplexnosti designu, která je nezbytná pro jakéhokoliv výrobce. Zřejmě to nebylo jen teoretizování, když se díky návrhu nového produktu nebáli vyvinout nové technologické řešení, přijít s novým způsobem prezentace a nabízet výrobek jiným způsobem.
Instalace Czechoslovak Pixel v rámci Landscape Festivalu, zdroj: mmcité1, BoysPlayNice
Prvotní motivací bylo ekologičtější a ekonomičtější využití materiálu. Pokud snaha hledat udržitelnější řešení povede u všech výrobců tímto směrem, máme se v dobrém slova smyslu opravdu na co těšit! Nové ambice a zadání přináší nové způsoby práce a nové zkušenosti. Veřejnost může získat osobní zkušenost s lavičkami Pixel na nadcházejícím Designbloku.
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.