Ekonomie ruku v ruce s ekologií. V mmcité1 vyvinuli novou lavičku Pixel

Série Pixel, zdroj: mmcité1 Série Pixel, zdroj: mmcité1

Když chtěl český výrobce městského mobiliáře, společnost mmcité1, využít zbytkový materiál ze své produkce, zřejmě nečekal, jak objevná tato ambice bude. Model Pixel znamenal kromě ekologičtější výroby také nové technologie a nový marketing.

Ač je katalog firmy z Bílovic nesmírně široký, většina produktů využívá dřevo a kov. „Používáme několik rozměrů dřevěných profilů, které se snažíme pokud možno využívat u více výrobkových řad. Víme, co který profil snese, a jak ho upevňovat do konstrukce,“ přibližuje David Karásek, zakladatel a majitel mmcité1. Přestože se materiál využívá různorodě a několika způsoby, používané technologické postupy nejsou všemocné a vzniká tak množství již opracovaných a kvalitativně bezchybných kusů, které ale již nešlo pro stávající produkty využít.

Série Pixel, zdroj: mmcité1Série Pixel, zdroj: mmcité1

Mmcité1 se rozhodlo oslovit Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, se kterými spolupracuje dlouhodobě a už několik jejich společných návrhů si našlo cestu do katalogu firmy. Společně si stanovili zdánlivě obyčejné zadání. Kromě tradičních funkčních a estetických kvalit, požadavku na jednoduchou údržbu a rozumnou cenu, měl nový městský mobiliář využívat právě zbylé dřevěné profily. Motivace? V mmcité hodně platí, že co je ekonomické je i ekologické. Snažíme se materiálem neplýtvat a to ani dřevem.“

Vznikla série Pixel, založená na základním čtvercovém modelu stojícím na jedné noze z pozinkované oceli. Sedák tvoří dřevěné profily, které jsou někdy skládány čistě paralelně jindy na kolmo, a také mohou být zaměněny i za rošt kovový. Všechny prvky mohou být probarveny do široké škály barev. Série se stala součástí celé nabídky, přesto v sobě spojuje mnoho specifických a pro mmcité1 nových řešení. „Z použití zbytků vyplynula práce s relativně malými kusy dřevěných lamel. Aby vše fungovalo, musíte použít více podpůrné konstrukce, což by výsledný výrobek prodražilo. Hledali jsme tedy jiný, jednodušší způsob finální kompletace a výsledkem je nový patentovaný systém fixace lamel v rámu.“

Série Pixel, zdroj: mmcité1Série Pixel, zdroj: mmcité1

Pixel s sebou nepřináší ale jen technologické inovace, odlišné musí být i další procesy. „Není to běžná lavička, je to celý systém a proto je prezentace trochu jiná,“ vysvětluje David Karásek motivy, proč vytváří speciální konfigurátor. Mmcité1 obvykle nabízí jednotlivé prvky, pro Pixel ale připravili i několik sestav, které lze objednat již nakonfigurované jako celek. „Podařilo se nám vytvořit opravdu hodně flexibilní produkt, ale svůj plný potenciál rozvine až v kreativních rukách. Doufáme, že ho využijí architekti, kteří hledají něco nového,“ dodává.

Série Pixel, zdroj: mmcité1Série Pixel, zdroj: mmcité1

Landscape festival pak byl vítanou příležitostí pro konkrétní experiment a ukázku funkčnosti. Instalace Czechoslovak Pixel na Pražském Vítkově připomíná „dobrou značku jménem Československo“ a jednotlivé elementy zde v trávě vytvářejí státní vlajku. „A můžete se i posadit,“ zvou autoři David Karásek, Herrmann&Coufal a Viktor Šašinka. Na konferenci Design & Business Talks během loňského Designbloku a v následujícím rozhovoru mluvil David Karásek o komplexnosti designu, která je nezbytná pro jakéhokoliv výrobce. Zřejmě to nebylo jen teoretizování, když se díky návrhu nového produktu nebáli vyvinout nové technologické řešení, přijít s novým způsobem prezentace a nabízet výrobek jiným způsobem.

Instalace Czechoslovak Pixel v rámci Landscape Festivalu, zdroj: mmcité1, BoysPlayNiceInstalace Czechoslovak Pixel v rámci Landscape Festivalu, zdroj: mmcité1, BoysPlayNice

Prvotní motivací bylo ekologičtější a ekonomičtější využití materiálu. Pokud snaha hledat udržitelnější řešení povede u všech výrobců tímto směrem, máme se v dobrém slova smyslu opravdu na co těšit! Nové ambice a zadání přináší nové způsoby práce a nové zkušenosti. Veřejnost může získat osobní zkušenost s lavičkami Pixel na nadcházejícím Designbloku.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Design z Bílovic dostal do celého světa. Jak? Ptáme se přímo majitele mmcité Davida Karáska
Produktový design

Design z Bílovic dostal do celého světa. Jak? Ptáme se přímo majitele mmcité Davida Karáska

Tomáš Čech - 28. 2. 2018

Lavičky mmcité putují z klidných Bílovic do divokého světa
Interiér a architektura

Lavičky mmcité putují z klidných Bílovic do divokého světa

Tomáš Čech - 25. 10. 2017

5 chytrých inovací mmcité
Produktový design

5 chytrých inovací mmcité

Tomáš Čech - 12. 9. 2017

mmcité přináší český design na nečekaná místa
Produktový design

mmcité přináší český design na nečekaná místa

Tomáš Čech - 21. 11. 2016

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024