Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Efektivní skicování

Skicování nápadů a odevzdávání více variant jednoho výrobku. Designér musí jednat rychle a přesvědčivě. Řešení v sobě zahrnuje umění využít všechen potenciál software. MgA. Karel Čižmář navrhuje produktové výrobky, používá počítač jako efektivního pomocníka už od skici. Pojďme si projít proces od skici po konzultaci bez papíru a tužky.

Navrhuješ v Autodesk Alias design, jak ses k němu dostal?

Již v průběhu studií jsem hledal vhodný nástroj, který by mi pomohl při řešení reálných projektů. Když jsem začal spolupracovat s firmou Meopta brzy jsem poznal, že i pro firmu je efektivní, když designér a konstruktér mají kompatibilní software a to Autodesk Alias je. Pracuji v Software Autodesk Alias již několik let.

Naše téma je efektivní skicování, jak může Software Autodesk Alias 2010 pomáhat právě ve skicování?

Design je odvětví, kde včerejšek je historie a zítřek je to co máte právě na obrazovce před sebou. Při pohledu na naše výrobce drcené dnešní krizí, by vás mohlo napadnout, že je potřeba se trochu uskromnit. Vytáhnout staré pastelky a baličák a nějak to „utlouct“. Uskromnit se mohu, ale v práci nelze hledat kompromisy. Dnes je totiž přesně ta doba, kdy nelze jít na trh s osmdesátiprocentním produktem. Dnes musíte mít sto procent rychle efektivně a pokud možno za nejnižší cenu.

Tohle jsou podmínky, se kterými se musíte vyrovnat. Proto pracuji v profesionálním softu, kde mám vše, co potřebuji k perfektnímu výsledku pěkně přehledně, jednoduše a pod svojí kontrolou. Kdysi zdánlivě nadbytečný fakt, že Alias v sobě integruje všechny potřebné nástroje od skicování přes modelování, až po interaktivní vizualizaci dnes umocňuje jeho sílu a připravenost být vám v dnešní situaci oporou. Většina jeho nástrojů navíc pracuje realtime a akceleruje tak vaši představivost. Musíte totiž vyzkoušet více variant, nalézt nejlepší kombinaci, vytvořit optimální řešení. Jenom tak můžeme naším výrobcům pomoci.

Mám tedy nápad a chci ho „hodit na papír“, tedy spíše přímo do Aliasu, co nyní?

Potřebujete vytvořit pár čmáranic první hrubé myšlenky, tak jak jdou neotesané. Čmáráte na tabletu nebo lépe na Cintiq dotykovém displeji, času není nazbyt. V momentě kdy se mezi vašimi tahy usídlí něco, co by mohlo mít dobrý náboj, něco využitelného save as/ odeslat příjemce pošty a zkonzultovat se zákazníkem.

Již teď v úplném začátku si musíte rozumět. Musíte vědět, že hledáte stejnou věc. K uloženým skicám není problém se vrátit případně je rozvést dál. Nástrojů máte v Aliasu dost a dost, i když jde v podstatě o modifikaci toho jednoho. Tím spíš vás to může motivovat k experimentům. Své nástroje si navíc můžete snadno uložit a vytvořit si vlastní sadu. Dá se však pracovat i se základním nastavením. Hrubá skica tužkou lze podložit novou vrstvou air brush, guma vytáhne objem, pak stačí skicu oživit barvami.

Pokud již máte nějaké podklady, není samozřejmě problém si je do Aliasu nahrát. Vždyť přece kreslíte v 3D. Snadno si můžete zkorigovat proporce či osy. Hned zkrátka víte, že nelítáte úplně mimo. Vy navíc víte, že skicou vaše práce nekončí, ale začíná.

Jak ze skici v programu Alias udělám 3D model, není to spíš komplikace?

Pokud jste dopředu trochu přemýšleli, kreslili jste skici v reálných velikostech bez ohledu na to, o jak veliký výrobek se jedná. Teď pro vás tedy není žádný problém začít v integrovaném prostředí Aliasu obkreslovat svoji skicu NURBS křivkami a začít stavět model. Není to samozřejmě žádný problém.

Jste stále ve stejném prostředí, pouze používáte jinou sadu nástrojů. Za zády máte netrpělivého zákazníka, který včera potřebuje svůj výrobek hotový. S modelem se proto příliš nemažete. Neřešíte složité detaily jenom základní objemy. Čtyři základní funkce vám stačí na to, abyste do prostoru umístili v hrubé formě vše, co potřebujete. Dokud se nepustíte do řešení titěrností, máte k dispozici konstrukční historii, takže můžete snadno popotahovat body křivek a model se vám před očima přetváří jako by byl živý.

Mam tedy vymodelovaný tvar a konzultace se mi blíží kvapem, jak pro klienta rychle domodeluji varianty?

Domodelovávat se nemusí vůbec nic, s digitálním perem v ruce se cítíte více svobodně a kreativně. Nalézt se v prostoru bylo snadné a rychlé, ale jste tvůrci designu a za šedou hmotou vidíte reálný výrobek ve své hlavě. To je vjem, který zákazníkovy budete těžko interpretovat popisem. V Autodesk Alias 2010 to snadno vyřešíte. „Create new canvas“ klikáte okamžitě s použitím vaší pěkné, nepěkné, hrubé krabice co by reference, nakreslíte slušivý kabátek raz dva.

Dobrá, nyní sedím před klientem, jak ho přesvědčím o kvalitách mých nápadů?

Pomocí inteligentní projekce vaší kresby na jednoduchý model můžete zapřáhnout do procesu kus železa ve vaší strojovně, na místo toho aby se flákal, když zrovna nehrajete hry. Dobrou zprávou totiž je, že herní průmysl vyhnal výkony grafických karet tak vysoko, že vám poskytnou dostatek výkonu pro kvalitní realtime prezentaci. Projekce v Autodesk Alias je navíc navržena tak, že automaticky updatuje změny v původní kresbě. Můžete tedy pomocí vypínání a zapínání vrstev prezentovat různé varianty detailů, struktur, tlačítek, barevností vše s okamžitou odezvou. Když si trochu pohrajete s prezentací, váš zákazník brzy zjistí, že spolupracuje se zapáleným odborníkem, který se vyzbrojuje nejlepší dostupnou technikou ve snaze vytvářet jen ty nejlepší výsledky. Snáze si získáte důvěru a tedy i prostor vytvářet odvážnější návrhy.

Během konzultace mohu přidat k jednotlivým variantám poznámky. Ty mi pak pomohou v dalším řešení. Taky mohu odeslat klientovi kvalitní prezentaci ze schůzky, nebo mu s dokreslenými poznámkami jednotlivé varianty rovnou představit.

Máme po konzultaci a klient si vybral definitivní verzi. Co dále?

V praxi bych neřekl po konzultaci, ale po mnoha konzultacích, každopádně nyní začíná proces poptávek cen a řešení konstrukčních detailů. Zde pomůže snadná kompatibilita Aliasu se software, které se mohou ve firmách používat.

Další kroky popíšeme v příštím článku, kde nastíníme komunikaci s externími dodavateli. Mimo jiné, Alias 2010 je první verze produktu Alias, která (kromě verze pro windows) existuje i pro operační systém Mac OSX, tedy pro platformu velice populární mezi grafiky a designéry. I to má své výhody při práci. O tom ale také někdy příště.

Galerie