Dvojí cesta: Sestry Makeevy hledají souhru mezi oděvem a ilustrací

Daria a Maria Makeeva a jejich výstava Dvojí cesta v Národní galerii, foto: Yoshimi Yokoyama Daria a Maria Makeeva a jejich výstava Dvojí cesta v Národní galerii, foto: Yoshimi Yokoyama

Marie je ilustrátorka. Daria navrhuje oblečení. Kromě talentu je spojuje i stejné jméno, podoba a datum narození. Sestry pochází z Ruska, ale od svých 13 let žijí v Praze. Od útlého věku navštěvovaly kurzy kreslení, u kterého Maria zůstala. Na pražské UMPRUM vystudovala ilustraci a grafiku, Daria na stejné škole absolvovala ateliér designu oděvu a obuvi. O spolupráci uvažovaly dlouho a zčásti si ji splnily v charitativním projektu City Souls, pro který Daria navrhla šaty s grafikou od své sestry. Výstava Dvojí cesta je ale jiná. Ilustrace a oděv se tady vzájemně podporují a jejich prolínání ukazuje zcela nový způsob, jak vyprávět příběh.

"Ilustrace podporuje oděv tím, že mu dává příběh a identitu. Oděv pak ilustraci propůjčuje realitu," vysvětluje Maria Makeeva, jejíž společná výstava se sestrou se pořádala v Národní galerii v rámci přehlídky Designblok. Ta už sice skončila, na výstavu se ale můžete přijít podívat až do 1. listopadu. Najdete ji v prostorách nad Knihkupectvím NG - KOENIG BOOKS. "Ten prostor je skvělý, i když jsme zpočátku úplně nevěděly, jak prezentaci pojmout," říká ilustrátorka.

Šlechetnost - tisk z výstavy Dvojí cesta, foto: Iri NovakŠlechetnost - tisk z výstavy Dvojí cesta, foto: Iri Novak

Maria k výstavě přispěla souborem tisků, které zachycují cestu neznámého hrdiny. "Je to vlastně cesta za poznáním vlastního já," dodává Maria. Plakát, na kterém je natažená ruka s mečíkem například představuje šlechetnost. Maria tak připomíná římskou báji, podle které spolu měli bojovat dva zajatí thráčtí bojovníci. Ti ale své meče zabodli do země, ze které pak vyrašily krásné květy mečíků považované za symbol přátelství.

Daria Makeeva, foto: Iri NovakDaria Makeeva, foto: Iri Novak

Sestry formu výstavy nakonec pojaly skvěle. U truhláře si nechaly vyrobit na míru dřevěné stojany, na kterých jsou vystavené šaty hlavního hrdiny i plakáty zachycující jeho putování za sebepoznáním. "Těším se, že si jeden nebo dva vezmu domů a budu je normálně používat," usmívá se Maria, které se líbí, že jde o věc s dalším využitím. Daria s Mariou tak během hledání souhry mezi oděvem a ilustrací možná našly i nové možnosti v produktovém designu.

Výstava Dvojí cesta Marii a Darii Makeevy, foto: Iri NovakVýstava Dvojí cesta Marii a Darii Makeevy, foto: Iri Novak

Výstavou v Národní galerii ale jejich společná práce nekončí. Maria plánuje rozpracovat své tisky, ke kterým chce přidat další témata. A Daria má další plány se svým hedvábným oděvem, který narozdíl od ilustrací zatím postrádá růžové detaily. Kdo ví ale, na jak dlouho. Součástí originální výstavy byla také výtvarná dílna, během které si lidé mohli vytvořit profil hlavního hrdiny. Maria a Daria pomáhaly s kresebným návrhem i s vytvořením členitého papírové brnění.

Výtvarné dílny k výstavě Dvojí cesta, zdroj: Národní galerieVýtvarné dílny k výstavě Dvojí cesta, zdroj: Národní galerie

Související

Festival ilustrace LUSTR 2019
 

Festival ilustrace LUSTR 2019

Festival
19. 9. 2019 - 24. 9. 2019

LUSTR 2017
 

LUSTR 2017

Festival
22. 9. 2017 - 28. 9. 2017

17. Designblok je tady. Jak se na něm zorientovat?
Móda a šperk

17. Designblok je tady. Jak se na něm zorientovat?

Anežka Adamíková - 22. 10. 2015 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024