Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Produkční tým zlínského ateliéru Průmyslový design, foto: FMK UTB Zlín Produkční tým zlínského ateliéru Průmyslový design, foto: FMK UTB Zlín

Dutch Design Week je jedna z nejlepších příležitostí, říká kurátor expozice zlínských studentů

Letošního festivalu Dutch Design Week (DDW) v Eindhovenu se poprvé účastnili i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s projektem Cucej – přivezli kolekci originálních lázeňských pohárků. Jak hodnotí tuto účast a jaké byly celkové dojmy a zkušenosti z festivalu, přibližuje Ondřej Puchta – designér, pedagog a kurátor studentské výstavy.

* Proč jste se rozhodli jít právě na DDW a jaké další mezinárodní prezentace máte v poslední době za sebou?

V loňském roce se náš ateliér zúčastnil Tokyo Design Week, kde jsme za projekt Pairs in Squares získali hned dvě ocenění, včetně hlavní ceny Grand Prix. Naše fakulta se také pravidelně účastní Fuori Salone v Miláně, konkrétně v oblasti Ventura Lambrate, kde jsme si také vybudovali značné renomé. Mimoto jsme se účastnili dalších zahraničních festivalů například v Londýně, Lodži, Vídni nebo Bratislavě. Dutch Design Week nás již delší dobu přitahoval, zejména díky své unikátní atmosféře a zaměření, které se na rozdíl od ostatních velkých festivalů nesoustředí primárně na komerční sektor, ale upřednostňuje originální projekty studentů a mladých designérů.

* Vaše výstava vznikla primárně pro DDW?

Projekt CUCEJ vychází z návrhů lázeňských pítek pro soutěž Luhačovický pohárek, kterou jsme organizovali společně s organizací Czechdesign a Lázněmi Luhačovice a. s. V našem ateliéru vzniklo kolem 40 studentských návrhů, z nichž jsme vybrali ty nejlepší a dopracovali je do funkční podoby. Kromě pohárků se expozice skládá ze skleněných stolů a nádoby na čepování minerální vody. Ty vznikly přímo pro tuto akci.

Projekt CUCEJ, foto: FMK UTB ZlínProjekt CUCEJ, foto: FMK UTB Zlín

* Jak probíhalo vaše jednání s organizátory DDW, museli jste projít nějakým výběrem?

Manažerka DDW Ingrid van der Wacht, se kterou jsme se setkali v loňském roce v Tokiu, se o náš projekt Pairs in Squares velmi zajímala a nabídla nám možnost zúčastnit se holandského designweeku. Původně jsme měli v plánu vystavovat v oblasti Strjip S, ale nakonec se naše rozhodnutí pro TAC (Temporary Art Center) ukázalo jako mnohem lepší. Nejen proto, že TAC je prakticky v centru města, ale hlavně proto, že nám tam nabídli exkluzivní oddělený prostor. V otevřených společných prostorách bývalých továrních hal (Strijp-S) bychom jen těžko dokázali vytvořit natolik intimní a příjemnou atmosféru.

Jakou jste měli odezvu? Jsou návštěvníci v zahraničí jiní než u nás?

Překvapilo nás, že na rozdíl od všech ostatních obdobných akcí, kde dominují studenti a mladší lidé, navštěvuje DDW v hojné míře i zralejší publikum. Expozice sklízela obdiv díky typologicky novému, v Holandsku neznámému produktu. Přivezli jsme s sebou Vincentku, kterou bylo možné na místě ochutnat přímo z originálních studentských návrhů. Počáteční lehká nedůvěra návštěvníků se postupně proměnila v nadšení a my jsme jen první den spotřebovali 11 litrů luhačovické minerální vody. Návštěvníci byli velmi přátelští a aktivně se zajímali o produkty i o instalaci. S negativní reakcí jsme se za celou dobu trvání DDW nesetkali, holandské publikum je opravdu otevřené a má zájem o design. Krom toho Holanďani vládnou perfektní angličtinou, takže v komunikaci vážnější problémy nebyly, snad jen mé jméno jsem musel neustále hláskovat, ale to se mi stává pravidelně i v Česku.

Projekt CUCEJ, foto: FMK UTB ZlínProjekt CUCEJ, foto: FMK UTB Zlín

* Jaké byly vaše náklady na výstavu?

Přesnou celkovou částku ještě neznáme, ale přestože jsme vyrobili nákladnou expozici, výdaje byly přibližně poloviční oproti účastem na Tokyo Design Week nebo na Ventura Lambrate v Miláně.

* Měli jste možnost vidět i jiné výstavy na DDW? Co vás zaujalo?

Navštívili jsme všechny významnější části DDW. Fascinovalo nás, kolik úsilí je věnováno analýze materiálů na úkor samotného designu. Prakticky každá druhá expozice obsahovala hromádky písků, hlíny, slámy, drceného skla, textilií utkaných z rozemletých PET lahví a podobně. Většina projektů kritizovala různé aspekty současné produkce.

Adéla Bačová, Pohárek, zdroj: FMK UTB ZlínAdéla Bačová, Pohárek, zdroj: FMK UTB Zlín

* A jak na vás zapůsobil samotný Eindhoven?

Eindhoven je poměrně malé město (pozn. 220 tisíc obyvatel), které svým design weekem žije. Jeho obyvatelé design milují, což je patrné na každém kroku. Velkými okny v přízemí cihlových domů na periferiích, stejně jako v prosklených kancelářích v centru města, je možné spatřit mnohé ikonické produkty navržené slavnými designéry. Po ulicích se prohánějí udržované veterány, dokonce jsme potkali jednu krásnou historickou Tatrovku.

* Jak hodnotíte festival v porovnání s jinými, které jste navštívili? V čem je jiný?

Do festivalu je zapojeno prakticky celé město, ale vše je v docházkové vzdálenosti. Namísto židlí na milion a jeden způsob, jako je to v Miláně, zde naleznete i expozice zabývající se například čištěním vody, podporou syrských běženců, výrobou mobilních telefonů v asijských zemích nebo například výrobou domácí pálenky bez destilace. Dominantní experimentální a kritický přístup vás rozhodně donutí se zamyslet, ačkoliv až příliš často se stává, že narazíte na menší i větší rozpory. Podnětů k přemýšlení se vám ve srovnání s ostatními design weeky dostane zdaleka nejvíc.

* Doporučil byste jiným designérům zde vystavovat?

Pokud mají chuť vystavovat v zahraničí, pak se DDW řadí mezi nejlepší příležitosti. A pokud tíhnou ke konceptualistickému přístupu, tak prakticky nemají jinou volbu.

Daniel Szöllősi, Pítko TO, zdroj: FMK UTB ZlínDaniel Szöllősi, Pítko TO, zdroj: FMK UTB Zlín

* Jaké jsou vaše další plány? Chcete se účastnit DDW i v příštím roce?

Zaměříme svou pozornost opět jinam, aby naši studenti získali srovnání v různých přístupech k designu. Chystáme se navštívit například Biennale Internazionale v Saint-Etienne 2017 a celá naše fakulta se už plně soustředí na přípravu Zlín design weeku, který proběhne od 24. do 30. dubna 2017 a jehož návštěvu vřele doporučujeme všem milovníkům designu.

Galerie

Další články