Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Věčná loviště | Zdroj: www.vecnaloviste.cz Věčná loviště | Zdroj: www.vecnaloviste.cz

Důstojné sbohem pro čtyřnohé mazlíčky. V místech bývalé vojenské základny vzniklo netradiční krematorium pro zvířata

Nic netrvá věčně. Ani život milovaného a věrného zvířete. Po jeho odchodu přichází smutek a prázdno a nadchází chvíle rozloučení. Jaké by mělo být? I zvíře si zaslouží důstojné sbohem. To byl důvod, proč se trojice autorů rozhodla v Čechách vymyslet místo, kde se můžete se svým psem nebo kočkou rozloučit. Vkusně a s úctou.

Michal Šeba, Martin Chum a Jiří Přibil pracovali na tomto projektu celých 12 let. S nápadem, kdo bude architektonický projekt realizovat, přišel Adam Gebrian a požádal Petra Hájka, který má na svém kontě například realizaci pražské galerie DOX či ceny za architekturu roku. 

Obřadní síň Věčných lovišť | Zdroj: vecnaloviste.czObřadní síň Věčných lovišť | Zdroj: vecnaloviste.cz

 „Před třinácti lety mi zemřel pes a řešil jsem, jak ho důstojně pohřbít,“ říká fotograf Michal Šeba pro časopis Forbes a dodává: „V Čechách nejsou žádná nová místa pro zvířecí hřbitovy a podmínky pro umístění hrobu zvířete na soukromý pozemek jsou legislativně poměrně náročně splnitelné.“ 

Jeho spolužák z UMPRUM, rovněž fotograf, Martin Chum, měl shodou okolností stejný problém, a tak se rozhodli, že vybudují důstojné místo posledního rozloučení pro domácí mazlíčky sami.

Kremační zařízení | Zdroj: vecnaloviste.czKremační zařízení | Zdroj: vecnaloviste.cz

Krematorium skryté v divoké přírodě

Věčná loviště stojí na odlehlém místě mimo bytovou zástavbu v areálu někdejší vojenské raketové základny, kterou v dobách studené války střežily protiletadlové radary nedaleko obce Drnov u Slaného. Zásadními změnami prošel pouze interiér a bývalá vjezdová vrata do objektu. Hlavní dominantou je stěna polepená sedmi tisíci zrcátky, která jsou opatřena speciálním transparentním nátěrem viditelným v UV spektru k zamezení kolizí s ptactvem.

Přední stěna krematoria | Zdroj: vecnaloviste.czPřední stěna krematoria | Zdroj: vecnaloviste.cz

„Smrt potřebuje péči, stejně jako narození. Není ošklivá. Domnívám se, že když vám předáme ve vkusném, důstojném prostředí urnu s popelem zvířete, které bylo léta členem rodiny, a vy ji vysypete na místě, kde nejraději běhalo, tak je to správně,“ říká Michal Šeba pro rozhovor s časopisem Forbes. 

Netradiční úprava fasády vytvořena Petrem Hájkem | Zdroj: vecnaloviste.czNetradiční úprava fasády vytvořena Petrem Hájkem | Zdroj: vecnaloviste.cz

Krematorium má minimalistickou obřadní síň, které dominuje beton a dřevo. Příjem, kremační zařízení, kancelář a sklad uren se nachází pod jednou střechou. Vedle Věčných lovišť je vytvořena rozptylová loučka jako na standardních hřbitovech.

Interier krematoria | Zdroj: vecnaloviste.czInterier krematoria | Zdroj: vecnaloviste.cz

Michal Šeba plánuje spolupráci s nejrůznějšími designéry, kteři by pro krematorium vytvořili například urny, které budou doplňovat důstojný charakter a celkový vzhled. Jelikož je ze strany veřejnosti velký zájem, chtějí vytvořit i doplňkové služby, jako je například spolupráce se sklárnou v České Lípě, která by popel vašeho mazlíčka zatavila do skleněného šperku na památku.

Věčná loviště se tak stala místem, které se kultu smrti snaží dát ten nejpřirozenější prostor a čas. Snaží se vytvořit prostor pro co nejlepší a nejklidnější rozloučení s našimi zvířecími společníky.

Galerie

Další články