Plavání patří mezi nejzdravější a nejšetrnější sportovní aktivity a byla by škoda nevěnovat se mu celoročně. Udělat pro sebe něco navíc, posílit si tělo, zlepšit kondici a odplavit stres je důležité a neměli bychom na to zapomínat. Obecně má pobyt ve vodním prostředí pozitivní vliv na lidskou psychiku a to se počítá. Jednoduše máte před sebou mnoho důvodů, proč ani v zimních měsících plavání nevynechat, ba naopak se mu právě teď začít věnovat. A ačkoliv jsou bazény teď zavřené, vyplatí se napsat si náš výběr na seznam. Plavání ve vnitřním bazénu má své specifické kouzlo a v Česku najdeme hned několik příkladů architektonicky zajímavě řešených krytých bazénů, ať už preferujete prostornější bazénové komplexy, termální lázně nebo menší intimní bazénky.
Plavecký bazén v Litomyšli
Litomyšl je městem bohatých dějin a tradic, ze kterých čerpá pro svůj další rozvoj. Rodné město Bedřicha Smetany si náležitě udržuje svůj bohatý památkový fond, zároveň se však snaží do města přinášet kvalitní moderní architekturu. Unikátní krytý plavecký bazén, který byl ve městě vybudován v roce 2010, o tom svědčí.
Plavecký bazén v Litomyšli | Foto: Tomáš Malý
Objekt, který byl navržen podle zásad lansdcape architecture, je stavbou citlivě zasazenou do svého prostředí. Budova doslova vyrůstá z okolní krajiny díky terénním modelacím – vlnám. Architektonické a urbanistické řešení objektu je přísně podřízeno místu a účelu stavby. Zatravněné plochy plynule přecházejí ve střešní plášť haly s plechovou krytinou. Lokace bazénové haly je navržena na místě stávajících tenisových kurtů v sousedství s areálem letního koupaliště, se kterým může být během letní sezóny provozně propojena. Objekt mimo jiné splňuje parametry energeticky úsporné stavby. Městský bazén v Litomyšli zvítězil v kategorii Novostavba roku soutěže Grand Prix 2011, byl také nominován v soutěži Česká cena za architekturu roku 2016. Autorem stavby je architektonické studio DRNH.
Pohled do interiéru I Foto: Tomáš Malý
Vodní svět v Ostravě
Pokud se chystáte do Ostravy, byl by skoro hřích nenavštívit místní bazénové centrum Vodní svět. Objekt vybudovaný v letech 1957–62 představuje ukázku bruselského stylu v architektuře na přelomu 50. a 60. let minulého století. Architektem stavby je Jan Chválek. Objekt tvoří dvoukřídlá budova na půdorysu ve tvaru L a bazénová hala se šikmým proskleným průčelím orientovaným k jihozápadu. Před průčelím bazénové haly se nachází terasa na sloupech příznačných pro zmíněný styl a dobu. V interiéru vlastní bazénové haly se také dochoval organicky tvarovaný dřevěný akustický podhled. Po rekonstrukci vnitřní části areálu v roce 2010 patří Vodní svět mezi nejmodernější relaxační zařízení u nás, byť možná na úkor některých původních prvků stavby, které spolu s rekonstrukcí vzal čas.
Bazénová hala s proskleným průčelím orientovaným k jihozápadu I Zdroj: sareza.cz
Městská plovárna Luhačovice
Plovárna, která letos slaví 10leté výročí od zahájení provozu, se nachází v srdci oblíbeného lázeňského města Luhačovice. Původní nekrytá plovárna, vybudovaná v letech 1926–27 jako funkční, architektonický a urbanistický prvek spolu se čtyřmi lázeňskými penziony, tvořila jádro funkcionalistického souboru zvaného Bílá čtvrť. Autorem návrhu původní plovárny i urbanistického řešení Bílé čtvrti je architekt Bohuslav Fuchs. Stavba sestávala z plaveckého bazénu, brouzdaliště a prostoru pro slunění. Postupem času byla nezbytná výstavba bazénu nového, který vyrostl v roce 2010 jako přestavba stávající nekryté letní plovárny. Plovárna si nadále zachovává svůj intimní a vkusný minimalistický ráz, zároveň skvěle plní svůj původní účel. Objekt zvítězil v soutěži Stavba roku 2010 Zlínského kraje a jejími autory je architektonické studio Semelaateliers, Ladislav Semela a Jana Semelová.
Luhačovická plovárna si zachovává svůj intimní a minimalistický ráz. I Zdroj: semelaateliers.eu
Termální park Velké Losiny
První zmínka o lázních ve Velkých Losinách sahá až do roku 1562. Od té doby si lázně vybudovaly zasloužený věhlas díky nejbohatšímu a nejčistšímu zdroji přírodní sirné vody v ČR. V 50. a 60. letech minulého století zde bylo vybudováno termální koupaliště se sirnou vodou a nyní se na tomto místě nachází nový termální park, který návštěvníkům umožňuje koupání v termální vodě 12 měsíců v roce. Vlastní návrh parku vychází ze základní myšlenky prolínání teplého a studeného a prolínání hmot jin a jang, které prochází nejen do základního tvaru objektu, ale i do interiéru bazénu. Organický tvar objektu byl vybrán pro lepší souznění s parkem a okolní přírodou. Tvar je definován také využitím jak zimního, tak i letního provozu parku. Konstrukčně zajímavá je i dřevěná střecha bazénu s limitním použitím kovových prvků. Objekt využívá stoprocentně zpětnou tepelnou energii z vody pro topení, ohřev teplé vody a vzduchotechniku. Termální park získal ocenění Stavba roku 2016 Olomouckého kraje v kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci.
Bazén pod klenbami na zámku Herálec
Hledáte-li intimitu a absolutní relax, nabízí se návštěva zámku Herálec. Jedná se o národní kulturní památku a jednu z nejpůvabnějších romantických historických objektů v Čechách. Historická budova svým původem spadá až do 12. století. Díky komplexní památkové a architektonické rekonstrukci však zcela odpovídá současným požadavkům a zároveň si udržuje své původní kouzlo. Zámek Herálec se pyšní bazénem vybudovaným pod starobylými klenbami, kde plavání dostává další rozměr. Jedná se o stylový prostor, který v minulosti sloužil jako stáj pro zámecké koně. Při hloubení bazénu památkáři narazili na skálu, na které zámek stojí. Součástí bazénového prostoru jsou dnes i „stříbrná táhla“, kterými dřívější stavitelé staticky zabezpečili zámek. Pokud toužíte po luxusu a opravdové slasti těla i ducha s historizujícím nádechem, patří zámek Herálec k místům, které musíte navštívit. Autorem projektu je architekt Jaroslav Huňáček z atelieru Fortis. Objekt byl nominován v soutěži Stavba roku 2012 v kategorii Rekonstrukce.











