Boutique Hotel Jalta | Zdroj: Boutique Hotel Jalta Boutique Hotel Jalta | Zdroj: Boutique Hotel Jalta

Do nitra socialistických hotelů i ateliéru nejúspěšnější designérské dvojice. Festival Open House Praha opět láká na architektonické skvosty

Letošní Open House Praha, jehož hlavní program proběhne o víkendu 7.–8. srpna, zpřístupní celkem 80 budov a prostor. My jsme se zaměřili na místa pro milovníky designu. Nalaďte se na festival a načerpejte inspiraci k návštěvě hotelů zajímavých z pohledu architektury i interiérového designu, ateliérů, významného nakladatelství i ikonického místa módní tvorby minulého režimu.

Mama Shelter Prague

Bývalý proslulý Parkhotel Praha je považován za jednu z nejlepších ukázek toho, co u nás vzniklo v rámci architektury zlatých šedesátek. Dílo Zdeňka Edela a Jiřího Lavičky nese ve své době hojně užívaný motiv přiznané podnože a díky svým brutálním rozměrům tvoří stále jednu z dominant Veletržní ulice.

Mama Shelter | Foto: Tomáš SyselMama Shelter | Foto: Tomáš Sysel

Z původních interiérů od Aleny Šrámkové a Jindřicha Pulkrábka se mnoho nedochovalo. Přesto francouzský designér Philippe Starck, který stojí za poslední úpravou interiérů, některá památková díla do prostoru zakomponoval. Zkombinoval je s nejrůznějšími kusy nábytku, svítidel, dekorací a textilií, a vytvořil tak hotel s neformální atmosférou plný kreativních detailů.

Hotel Jalta

Dnešní Boutique Hotel Jalta je ukázkou socialistického realismu z roku 1958, přesto se od tohoto stylu lehce odlišuje. Architekt Antonín Tenzer tu totiž použil i prvky funkcionalistické a zároveň tu vane duch výstavy EXPO 58, na které vystavovali i Jaroslava Brychtová se Stanislavem Libenským nebo Antonín Kybal. Tito a další umělci se podíleli i na výzdobě hotelu, v interiéru se tak nacházejí hodnotná autorská svítidla, koberce nebo nábytek.

Boutique Hotel Jalta | Foto: Tomáš SyselBoutique Hotel Jalta | Foto: Tomáš Sysel

Prioritou byl hotel pro vrstvy nejvyšší, o výběru materiálu spolurozhodoval tehdejší prezident Antonín Zápotocký, vyučený kameník. Náklady na jeho stavbu se vyšplhaly do astronomických výšin, což je přisuzováno také existenci utajovaného protiatomového krytu.

Hotel International

Sílu nastupujícího režimu měl znázorňovat monstrózní International, původně zamýšlený jako ubytovna pro vojáky a generály. I zde se na výzdobě paláce sorely a nejluxusnějšího československého hotelu 50. let podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Narazíte tu na motivy odkazující nejen k národní historii, ale i k hojnosti, žním či přírodě.

Interiér hotelu International | Foto: Eva KořínkováInteriér hotelu International | Foto: Eva Kořínková

Jako v pravém paláci tu nesmí chybět gobelíny. Ten místní od Cyrila Boudy jako jediný dochovaný znázorňuje dnes už svrženou sochu Stalina na Letné. Sklářská výzdoba hotelu vznikala v nejlepších českých sklárnách, obkládalo se travertinem a sliveneckým mramorem. Mezi nejprogresivnější a nadčasové části vnitřní výzdoby patří kromě skla i práce z kovu.

Vienna House Diplomat Prague

V roce 1990 dostaly Dejvice další dominantu v podobě hotelu s 400 pokoji, jehož podoba vzešla z architektonické soutěže. Hotel Diplomat byl původně určen především pro kongresy, diplomaty a business klientelu, ale cílem poslední rekonstrukce bylo otevřít se také místním a nabídnout i jim služby jako wellness nebo kadeřnictví.

Vienna House Diplomat Prague | Zdroj: Vienna House Diplomat PragueVienna House Diplomat Prague | Zdroj: Vienna House Diplomat Prague

Prohlédnout si v rámci festivalu můžete interiér od rakouských designérů laděný do stylu art deco i loft v 9. patře s terasou a výhledem na Hrad.

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj

Michal Froněk a Jan Němeček, jedni z nejznámějších českých designérů a zároveň profesoři na pražské UMPRUM, v rámci festivalu nechají nahlédnout do svého ateliéru na Libeňském ostrově.

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj | Foto: Tomáš SyselSochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj | Foto: Tomáš Sysel

Nenápadnou funkcionalistickou stavbu z roku 1931 navrhl Otakar Novotný jako dočasné zázemí pro realizaci pomníku J. A. Komenského, jehož spoluautorem měl být i sochař Jan Lauda. Druhým majitelem byl sochař Zdeněk Němeček, který dům uchránil při plánované demolici a po své smrti odkázal synovi. Plánovalo se, že místo domu a okolí ustoupí olympijskému parku pro hry v roce 1980, na jejichž pořádání Praha kandidovala.

Ateliér Ladislava Šalouna

Ladislav Šaloun byl významný sochař, který se věnoval ale i průmyslovému designu a knižní grafice. Jelikož dostal zakázku na pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí a dílo by se mu do stávajícího ateliéru nevešlo, nechal si dle vlastního návrhu postavit ateliér nový.

Ateliér Ladislava Šalouna | Foto: Tomáš SyselAteliér Ladislava Šalouna | Foto: Tomáš Sysel

Secesní stavba z let 1908–1911 dnes svou fasádou upoutává pozornost při cestě z Vinohrad do Vršovic i díky tomu, že nese výrazné prvky symbolismu. Ateliér dlouhá léta chátral, až jej odkoupila Akademie výtvarných umění. Festival vás nechá nahlédnout do ateliéru, ale i přilehlé vily, kde sídlí organizace HOST a na jejímž návrhu se podílel architekt Dušan Jurkovič.

Dům módy

V 50. letech se rozhodlo, že Praha bude mít svůj velký módní dům, který by nahradil prvorepublikové salóny. Jeho stavba vznikala v letech 1954–1956 na Václavském náměstí dle projektu architekta Josefa Hrubého, jehož koncept se odkazuje k neofunkcionalismu a prvorepublikové avantgardě. Na socialistický realismus ale jasně odkazuje plastika nad vstupem. Dům měl na svou dobu vyspělé vybavení jako rychlovýtahy nebo zářivky, velká pozornost zde byla věnována velkým proskleným výkladům ve všech patrech budovy.

Dům módy | Zdroj: Dům módyDům módy | Zdroj: Dům módy

Jít do Domu módy byl svátek, dala se tu sehnat metráž, ale i luxusní oděvy, speciální kolekce obuvi od Bati nebo bižuterie z Jablonce. Byly zde také zaměstnány první profesionální modelky v zemi. Se vznikem dalších obchodních domů prestiž Domu módy upadla, ale oděvy se tu prodávají stále, a navíc je tu k vidění střešní terasa, kde se pořádaly módní přehlídky.

Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros

Dům dětské knihy a sídlo legendárního nakladatelství Albatros se nacházelo v majestátní budově, která vznikala v letech 1965-1969 na rohu ulic Na Perštýně a Národní. Původně měl objekt pater osm, poslední bylo ustoupené. Výjimečný byl ocelovým skeletem se zavěšenou skleněnou fasádou.

Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros | Zdroj: Spaces AlbatrosDům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros | Zdroj: Spaces Albatros

V 90. letech domu přibylo další patro, v roce 2018 se osm podlaží proměnilo v moderní coworking firmy Spaces, která provedla rekonstrukci interiéru podle návrhu nizozemského architekta Melleho Stumphiuse. Kromě kanceláří se tu nachází i prostory pro relax, společenský život i prosluněné terasy s výhledem na Hradčany a Staré Město.

Galerie

Další články