Do designu se zamiloval už v šestnácti. Příběh Petra Háka, který neprěstává být fascinován různorodou prací designéra

Mezi designem a architekturou se pohyboval už od mládí a tak mu to zůstalo dodnes. Sám navrhuje produkty, jindy vytváří showroom pro jejich prodejce. Petr Hák není muž jedné aktivity, ale náplň své práce mění. O přístupu k ní, svém osudu a vlastním bydlení mluvil s Czechdesignem.

Petře, už v 16 letech jste začal studovat design. Bylo to jasné rozhodnutí nebo náhoda?

Myslím, že tak trochu obojí, vždycky mě bavilo věci vymýšlet a vyrábět, řešil jsem co jak vypadá a hodně jsem si kreslil. Když jsem ve 14 letech zjistil, že existuje umělecká škola, okamžitě mě to zaujalo a začal jsem se věnovat přípravě.

Když jsem procházel váš životopis, všiml jsem si, že obory, kterým jste se věnoval, se postupně měnily. Nábytek, architektura a design, vizuální komunikace. Je to jen formální hra slov, anebo se tyto rozdíly odrazily i v náplni studia?

Náplň je v podstatě pořád stejná, při studiu na střední škole jsme se také věnovali interiérovému designu, řešili jsme výrobní dokumentaci pro výrobu a někdy jsme museli navržený nábytek i vyrobit. Na vysoké škole se spektrum prací lehce rozšířilo i o architekturu.

"Mám raději kvalitní výrobky, které déle vydrží."

Pokud si dnes vzpomenete, s jakými očekáváními jste před lety poprvé přišel do školy, naplnila se?

Ve své podstatě ano. Živím se navrhováním prostoru a předmětů do něj, jediným rozdílem v mých očekávání je, že nepracuji ve velkém studiu, ale mám svoje vlastní.

Často působíte jako designér pro designéra, respektive architekt pro designéra. V čem je taková úloha typická?

Většinou jsou přesnější a jasnější počáteční představy a cíle, ale o to složitější je finalizace a vzájemná shoda na výsledku.

Deelive design store, zdroj: Petr Hák Architecture / DesignDeelive design store, zdroj: Petr Hák Architecture / Design

Můžete se prosím pokusit nějak specifikovat způsob, jakým navrhujete?

Nejvíce záleží na zadání a také pro koho navrhujeme, zajímají nás omezení, souvislosti a cíle. Potom hledáme ve studiu nosnou myšlenku a inspiraci, které se pak používají jako noty, podle kterých dál hrajeme. Dlouho skicujeme, hledáme možnosti a potenciál projektu. Vše navrhujeme v ruce a případně v modelu, počítač slouží až pro vytvoření prezentovatelné formy a vizualizaci.

Vnímáte ve své tvorbě nějaké principy, které se opakují? Fenomény, které vkládáte do všech projektů?

Touha po originalitě a funkčnosti, praktičnosti a trvanlivosti. Romantický minimalismus a rafinovaný detail.

Vaše návrhy ve mne neustále evokovala dvě slova. Prvním z nich byla čistota, druhým je právě detail. Spojením obou je pro mě kolekce Sequence. Byl dojem, který jsem si odnesl já, cílem?

Ano, technické detaily mě fascinují a snažím se, aby byl každý detail krásný a funkční. Například u kolekce Sequence není detail pouze estetickým cvičením, ale díky 45° frézovanému napojení je konstrukce pevnější a hlavička šroubu je schovaná.

Sequence, zdroj: Petr Hák Architecture / DesignSequence, zdroj: Petr Hák Architecture / Design

Existují dvě česká slova – architekt a designér. Vnímáte mezi nimi rozdíl?

Rozdíl vnímám, ale hranice mezi nimi pevná není. Oba obory se hodně prolínají a jeden bez druhého nefungují. Měl jsem to štěstí studovat obor kombinující oba světy a věnuji se oběma oborům i nadále. Pokud architekt není schopen s domem navrhnout i jeho interiér s funkčním nábytkem, nepovažuji jeho práci za hotovou, architekt je vizionář a detailista.

Chtěl byste sám sebe zařadit do jedné ze skupin, nebo vám více vyhovuje působit na pomezí?

Baví mě právě ta kombinace a diverzita prací, kterým se ve studiu věnujeme. Změna měřítka a množství detailů, které musíme řešit, jsou zábavné změny, za které jsem velice vděčný.

Polanski apartment, zdroj: Petr Hák Architecture / DesignPolanski apartment, zdroj: Petr Hák Architecture / Design

Můžete nám trochu přiblížit vaše vlastní bydlení? Je „plné“ architektury a designu?

Aktuálně bydlíme v bytě, který máme pronajatý, takže jsme v interiéru nedělali žádné zásadní změny. Spíše máme doma všechny zbytky z výstav, první prototypy a produkty našich přátel designérů. Aktuálně ale řešíme vlastní projekt menší stavby, takže pořádné vyžití se teprve chystá.

Navrhujete jinak, když jste sám sobě klientem?

Ano, jsem méně jistý a rozhodný. Hodně měním názor v průběhu a trvá mi všechno mnohem déle, což je dané i tím, že na vlastní projekty zbývá opravdu nejméně času. Nejdříve je potřeba dokončit práci a potom zbude trochu času i na vlastní tvorbu.

"Pokud si chtějí lidé navrhnout svůj prostor, doporučuji to udělat."

Mnoho lidí obdivuje, mnoho zavrhuje nábytkářské řetězce. Jaký k nim máte postoj vy?

Hodně produktů i z nábytkářských řetězců je dobrých, pro mě je spíš strašidelné množství nábytku, které chrlí. Respektive množství odpadu, které vytváří. Nejsem žádný enviromentalista, ale mám raději kvalitnější výrobky, které déle vydrží, přitom i já mám doma samozřejmě nespočet produktů i z IKEA. A náš první byt byl z nábytkového řetězce celý.

Spousta interiérů českých domácností není navržena designérem nebo architektem. Jaké doporučení byste dal investorům, kteří chtějí navrhovat svůj domov, ale nechtějí oslovit nikoho ke spolupráci?

Doporučil bych, aby si interiér zařídili podle sebe. Neexistují žádné univerzální návody ani doporučení, které by šly aplikovat na všechny prostory a pro všechny potřeby. Pokud si chtějí lidé navrhnout svůj prostor, doporučuji to udělat.

Polanski apartment, zdroj: Petr Hák Architecture / DesignPolanski apartment, zdroj: Petr Hák Architecture / Design

Používáte katalogové produkty i ve svých návrzích. Našli bychom je i u vás doma?

Cílem je navrhnout u domu i kliku u dveří, ale vždy záleží na typu projektu i na cílech klienta. Například při návrhu kanceláří je nesmysl navrhovat a vyvíjet vlastní kancelářskou židli, nebo nechat vyrábět vlastní podlahovou krytinu. Je to vždycky mix a kompromis, co všechno v rámci rozpočtu a času je možné. Doma samozřejmě máme i katalogové produkty, hodně kusů našeho nábytku jsou prototypy a výrobky přátel.

Související

V interiérech lidé nejvíc bojují s úložnými prostory a osvětlením, říká Eleni Kliamenaki z IKEA
Interiér a architektura

V interiérech lidé nejvíc bojují s úložnými prostory a osvětlením, říká Eleni Kliamenaki z IKEA

Anežka Adamíková - 11. 10. 2017 - 8 min.

Radek Svoboda: Češi by měli být maximálně otevření svým individuálním potřebám
Interiér a architektura

Radek Svoboda: Češi by měli být maximálně otevření svým individuálním potřebám

Tomáš Čech - 9. 11. 2017 - 18 min.

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA
Interiér a architektura

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA

Anežka Adamíková - 22. 9. 2017 - 13 min.

jelínek
MYP 2024