Dnes už dokážeme nahradit plast papírem, říká autorka papírového obalu na vodu

Obal z impregnovaného papíru, 3. místo - Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle, fotografie: Tomáš Polák Obal z impregnovaného papíru, 3. místo - Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle, fotografie: Tomáš Polák

Vystudovala návrhářství a modelářství obuvi, pokračovala studiem produktového designu, ale vždy ji to táhlo k obalům. Už jednou se se svým návrhem objevila na stupních vítězů a letos svůj úspěch zopakovala. Veronika Janečková svou prací v 21. ročníku soutěže Young Package dokazuje, že i papír dokáže plnohodnotně nahradit plast, který znečišťuje naši planetu. Navrhla víceúčelový obal na vodu z impregnovaného papíru, čímž zaujala porotu a odnesla si krásné třetí místo. Přinášíme rozhovor s bronzovou designérkou Veronikou Janečkovou:

Proč jste se dala na studium designu?

Od malička se věnuji nejrůznější tvorbě, hlavně práci s papírem, kterého jsem doma vždy měla dostatek - kapesné mizelo za materiál z papírnictví. Výtvarka patřila mezi mé nejoblíbenější předměty a navštěvovala jsem výtvarný obor na ZUŠce. Při výběru střední školy bylo jasno. Vystudovala jsem Uměleckou průmyslovku v Uherském Hradišti, obor Návrhářství a modelářství obuvi a módních doplňků. Práce s kůží je sice mým koníčkem, ale při výběru vysoké školy bylo mým snem vyzkoušet nové technologie a pracovní postupy. Velmi dobrou volbou byla Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, obor 3D design (nyní Produktový design). Dílny poskytují ty nejmodernější stroje, na kterých jsem si osvojila mnoho zajímavých technik.

Jaký máte vztah k obalovému designu?

Obalový design je odvětví, kterému bych se chtěla věnovat i v profesním životě. Zatím je pro mě bohužel pouze koníčkem. Na vysoké jsem se zaměřila na hlubší studium obalové problematiky, materiálů a jejich zpracování. Završením byla má bakalářská práce, jejíž tématem byl - jak jinak - design sady obalů.

Co to bylo za obal, jak vypadal, jaké bylo zadání?

Jednalo se o design sady obalů na autorské šperky, inspirované přírodou. Přírodniny mají svůj osobitý design. Chtěla jsem poukázat na to, že není důležité stylizovat je a vymýšlet další tvarová řešení. Můžeme využít i to, co nás již obklopuje a vytvořit tak z obyčejných věcí věci neobyčejné. Především se jednalo o práci s materiálem - co vše dokáže papírová hmota a jaké jsou její možnosti. Zaměřila jsem se především na textury, jejich kopírování a zvětšování. Při této práci jsem si vyzkoušela různé tvarování - od nejjednodušších až po velmi složité povrchy. Základním motivem je vlašský ořech, který v sobě ukrývá náušnice či brože ve tvaru jader.

Bakalářská práce Veroniky Janečkové na téma design obalů, Zdroj: Archiv Veroniky JanečkovéBakalářská práce Veroniky Janečkové na téma design obalů, Zdroj: Archiv Veroniky Janečkové

Jak jste se dozvěděla o obalové soutěži Young Package?

Poprvé jsem se o Young Package dozvěděla už na střední škole, kdy nám na chodbě před učebnou visel plakát. Tehdy se jednalo o vytvoření obalu na cukrovinky. Nenašla jsem ale odvahu se do této prestižní soutěže přihlásit. O pár let později - v roce 2012, jsem se již zúčastnila se svým obalem na čaj. Konkurence však byla obrovská. V roce 2013 jsem poprvé slavila úspěch, když jsem se umístila na druhém místě se "Šperkem první pomoci". Tématem bylo toho roku "STÁRNUTÍ". Jelikož jsem už tenkrát navrhovala zmíněný obal na vícero použití, téma "PACKAGE UNLIMITED" mi bylo velmi blízké.

Obal na téma Obal na téma

Jak jste uchopila zadání? Jaké byly první nápady?

Když jsem na internetu zjistila téma letošního roku, zpočátku jsem nerozuměla, co přesně se tím myslí. Až po přečtení doplňujících informací vyvstala jasnější představa a přicházely první myšlenky. Nakonec jsem byla ze zadání nadšená, naskytlo se tolik možností jak ho uchopit. Zároveň jsem ale nečekala, že bych mohla uspět, jelikož neotřelých nápadů mohlo být stovky. Konkurence je totiž rok od roku vyšší. Na začátku byla spousta skic - od obalů na cukrovinky, ze kterých je možné seskládat hračku, až po obal na bižuterii, ze kterého se stane samotný šperk. Nebyla jsem ale stále dost spokojená a tak jsem začala hledat ještě jinou cestu - zaměřila jsem se na odpad a jeho dopad na životní prostředí. Mým cílem bylo vytvořit náhradu plastu - který, zejména v podobě PET lahví, znečišťuje ve velkém naši planetu.

Vaše práce, mimo jiné, zaujala materiálem. Proč jste zvolila zrovna impregnovaný papír?

S papírovou hmotou jsem se podrobněji seznámila při tvorbě bakalářské práce. Má vynikající vlastnosti - dá se libovolně tvarovat, od jednoduchých forem až po složité reliéfy, může se odlévat i modelovat, brousit, barvit, impregnovat i potisknout. Tento materiál jsem zvolila především proto, abych ukázala, co vše je možné s papírem dokázat, jak široká je oblast jeho uplatnění. Snažila jsem se poukázat na to, že existují stále ještě nevyužité možnosti, jak zabránit ohromnému nárůstu odpadu. Impregnovaný papír po určité době ztratí své schopnosti udržet vodu, začne se rozpouštět a zcela se rozloží. U lahví z tohoto materiálu by byla životnost určena datem spotřeby. Věřím však, že lze najít i takové technologické postupy, které by dovolily odolnost obalu libovolně upravovat podle potřeby.

Jakým způsobem jste vyráběla prototypy?

Na začátku bylo důležité vytvořit skicu - jak vůbec bude návrh vypadat. Nejprve vznikala řešení vycházející z kapky vody. Poté přišly na řadu různě zvlněné povrchy. Neměla jsem zatím jasno, jaké by bylo další využití. Návrhy se zdály moc složité, proto vyhrála jednoduchost a další význam obalu se nabídl sám. Láhev připomínala tvar pálky na stolní tenis a tak už jsem u této myšlenky zůstala. Když jsem vyladila představu, jak by měl finální model vypadat, začala samotná práce na prototypu. Vybrousila jsem z tvrzeného polystyrenu požadovaný tvar, který sloužil jako forma. Poté přišlo na řadu zpracování papírové hmoty, což zabralo spoustu času. Při této práci je důležité zvolit přesné poměry jednotlivých látek, aby hmota nepraskala a dobře vysychala. Když bylo vše stoprocentní, mohl se materiál v tenké vrstvě nanést na formu a po vyschnutí finálně opracovat.

Veronika Janečková, Zdroj: Archiv Veroniky JanečkovéVeronika Janečková, Zdroj: Archiv Veroniky Janečkové

Zúčastňujete se i jiných designérských soutěží?

Letos jsem měla v plánu zúčastnit se "Luhačovického lázeňského pohárku", bohužel, časové důvody mně nedovolily dopracovat návrh až do formy kvalitní prezentace, a tak zůstalo jen u skic a nápadu. Často se však setkávám s tím, že i když mne určité zadání soutěže zaujme, je určena pouze pro studenty, a tudíž se jí jako pracující designér nemohu zúčastnit.

Kde v současnosti pracujete?

Momentálně pracuji v grafickém studiu v Uherském Hradišti. Tato práce mě však nenaplňuje, a proto se po pracovní době věnuji designu. Nyní vytvářím obal na šperky, který lze využít i jako dekoraci. Materiálem je pryskyřice v kombinaci se dřevem, cínem a papírem. Prozatím vznikají prototypy a odstraňuji prvotní nedostatky. Inspirovala jsem se přírodou, ke které mám blízký vztah.

Související

Nejen výhra, ale už samotná účast v Young Package mi dala strašně moc
Produktový design

Nejen výhra, ale už samotná účast v Young Package mi dala strašně moc

Jindřich Oukropec - 13. 6. 2016 - 7 min.

Výsledky Young Package 2016: Cena za nejlepší obal na více použití putuje do Plzně
Produktový design

Výsledky Young Package 2016: Cena za nejlepší obal na více použití putuje do Plzně

Jindřich Oukropec - 27. 5. 2016 - 7 min.

Mezinárodní soutěž vyhrál obal, který po použití rozkvete
Produktový design

Mezinárodní soutěž vyhrál obal, který po použití rozkvete

CZECHDESIGN.CZ - 9. 6. 2014 - 4 min.

OBRAZEM: Slavnostní předávání cen za nejlepší obal na více použití - Young Package 2016
Produktový design

OBRAZEM: Slavnostní předávání cen za nejlepší obal na více použití - Young Package 2016

Jindřich Oukropec - 30. 5. 2016

MYP 2024
SHOP 2025
pop up 2024
Štěpí soutěž