Ventura Centrale v americkém stylu
Organizace Ventura Projects i v průběhu Fuorisalone přináší eklektické instalace současného designu v unikátních prostorách. Po nebývalém úspěchu loňského roku, projekt Ventura Centrale 2018 letos znovu otevírá objevené sklady v blízkosti milánského hlavního nádraží. Chladné masivní oblouky prostoru oživuje instalace „Soundscape“ japonského architekta Motosuke Mandai, jejíž hlavním protagonistou je nový typ skla. Doplňují ji dokonce i projekty uměleckých designérů z celého světa. Eileen Fisher uvádí svou textilní kolekci „Waste No More“ a architekt David Rockwell přináší instalaci zvanou „The Diner“, již vytvořil ve spolupráci s americkým magazínem propagujícím současný design – SURFACE. Design západní kultury USA takřka obsadil celý prostor v archetypální formě tradiční americké restaurace. Ta je otevřená pro návštěvníky Fuorisalone, jimž nabízí lahodné snídaně, obědy, večeře a taky osvěžující koktaily.
Villa Mozart plná světového řemesla
V rámci milánského Fuorisalone si nenechte ujít také speciální otevření historických budov, které jsou veřejnosti přístupné pouze při speciálních příležitostech. Jednou z nich je i Villa Mozart ve via Mozart. Hlavní sídlo výrobce šperků Giampiera Bodina hostí pro návštěvníky prezentaci již třetího ročníku projektu Doppia Firma (Dvojí dopis), který koordinuje úspěšný designový magazín Living: Corriere della Sera, za jehož existencí stojí nadace Mestieri d’Arte a Michelangelo Foundation for Creativity and Craftsmanship. Úkolem Doppia Firma je podporovat kreativní synergií italských mistrů šperkařského umění a zahraničních designérů. V letošní prezentaci je uvedena práce holandské designérky Kiki van Eijk, mladého lisabonského páru David & Nicolas, Studia Swine a dalších jmen ze šperkařského odvětví - Giampiero Bodino, architektka Indie Mahdavi, dále Nathalie Du Pasquier, De Allegri / Fogale, Inma Bermudez, Erik Spiekermann, Serena Confalonieri, Pepa Reverter a Philippe Tabet.
Historická a luxusní Villa Mozart ožila moderním stylem. zdroj: Fuorisalone
Unseen od Studiopepe a jiné show
Zábava ve stylu barových performance, koncerty na maxi-pohovce a příjemné prostředí klubu Unseen v designovém provedení milánského Studiopepe (Arianna Lelli Mami a Chiara Di Pinto). „Neviděný“ a na tajné adrese v okolí Piazza Tricolore je klub otevřen denně od šesté do půlnoci. A když by se náhodou bar ztratil úplně, vtáhnou vás svou atmosférou inspirovanou disco stylem, kultovní klubovou scénou nebo kabaretem jiná místa jako Anne Bar, Disco Gufram nebo designový Monster Cabaret Show v podání firmy Lasvit. Zábavě se na letošním Fuorisalone meze nekladou.
Nendo x DAIKIN: Forms of Movement
Nejočekávanější událostí během týdne oslav designu je instalace studia Nendo. Současná ikona světového designu a zakladatel tokijského studia Oki Sato v Superstudio Art Point situovaném v zóně Tortona představí displej deseti konceptů inspirovaných pohybem. Prezentace vznikla spoluprací s firmou DAIKIN Industries a jejich primární ideou, kterou chtějí návštěvníky zaujmout, je obsažena v hesle: „Prosím, dotýkejte se!“
V mistrně komponovaném labyrintu vystavují materiály a objekty, kterých dotek dotváří celkový zážitek, rovněž neuniknete modelům a návrhům zhotoveným přímo pro účely milánského veletrhu.
Zlínský talent okouzlil Milán
Tradice prezentace studentských projektů ze zlínských ateliérů v Milánu pokračuje i letos. Studenti se představují hned ve dvou expozicích.
První je unikátní projekt Ne-Ro zaměřený na využití odpadu, vznikajícího při těžbě a zpracování břidlice. Kolekce byla dokonce odbornou komisí nominována mezi nejlepší výstavní expozice letošního Milan Design Week, největší světové přehlídce designu. Velký zájem vzbudil zejména komplexní přístup od experimentálního vývoje materiálu a výrobních technologií, přes prvotní návrhy až po realizaci jedinečných funkčních produktů z břidličného geopolymeru. Experimentálně vyvinuté materiály otevírají nové možnosti aplikace v různých produktových oblastech. Získaná nominace tak jen potvrdila výjimečnost a inovativnost vyvinuté technologie a materiálu.
Ekologický, recyklovatelný a hlavně etický je design produktů projektu Ne-Ro. zdroj: Ne-Ro
Druhá expozice pod názvem Made in Paper představuje nekonečné možnosti papíru, který není v oblasti výroby nábytku běžně využívaným materiálem. Projekt, jenž vznikl z československé studentské spolupráce, přináší svěží přístup k aplikaci papírových materiálů do designu nábytku. Primární myšlenka - využití papíru, je originálně modifikována v každém produktu dle jednotlivých designéřů, kterých inspirace přicházeli i ze sociohistorického pozadí našich dvou zemí, které letos slaví 100 let od založení.
Produkt s názvem Wheep navrhla Eva Šimelová, studentka UTB ve Zlíně. zdroj: Made in Paper
Cesta redakce CZECHDESIGN do Milána byla letos možná díky podpoře Českých Center.