Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kniha Hejno bez ptáků Kniha Hejno bez ptáků

Dialog mezi řádky

Čím je hejno bez ptáků? A o čem je stejnojmenná kniha? O mimořádně graficky zpracované knize Hejno bez ptáků, která čerstvě získala ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2012, jsme se bavili s autorem grafického návrhu a sazby Jakubem Gruberem.

Kniha českého autora Filipa Douška Hejno bez ptáků hýbe od konce roku 2102 internetem. Obrovský zájem, který kniha českého autora Filipa Douška Hejno bez ptáků vzbudila, je stále patrný - kniha je beznadějně vyprodaná a chystá se dotisk a e-booková verze.

“Román o západní civilizaci a její slepé skvrně” nemá jednu dějovou linii, dokonce jej netvoří ani jedna kniha, nýbrž knihy dvě (Kniha a Příběh). Hejno bez ptáků zavedlo autora k mnoha úvahám o dějinách křesťanství a západní filosofie, ale také matematiky, politické ekonomie či umění. Jeho myšlenky formují teze - „Pravda je omyl“, „Věrnost je lenost“, „Vesmír je mazel“, „Kniha je parazit“ a další. Naším záměrem ale není hodnotit obsah. Zaujalo nás grafické pojetí knihy, které vytvořil Jakub Gruber, student grafického designu a vizuální komunikace na VŠUP.

Jsi spokojený s výsledkem? Plánoval si něco, co nešlo provést?

Pamatuji si, že jsme v jedné fázi chtěli jisté kapitoly odlišit druhem papíru, což se ukázalo jako technicky nemožné. To jsme potom vyřešili jinak a zpětně jsem za to rád. Jinak vše, co jsem si vymyslel, v knize je. Což je docela neuvěřitelné. Za to vděčím všem lidem, kteří profesionálně odvedli svou práci a stihli termíny. Ale hlavně Filipovi za důvěru a pochopení důležitosti detailu. Vzpomínám si třeba na probděnou noc, kdy za mnou Filip přijel dopisovat text den před posláním do tiskárny, aby v knize nebylo jediné samotné slovo na řádku. To je myslím, docela výjimečný přístup.

Z čeho máš na knize největší radost?

Že jsme nedělali kompromisy. Že se prodává. A že toho má ještě hodně před sebou.

Chceš se i v budoucnu věnovat navrhování knih? Už jsi to před Hejnem dělal?

V prvním ročníku jsme v ateliéru na VŠUP pracovali na knize se Zdeňkem Zieglerem. Jinak nic. Kniha je krásná disciplína, která má podle mě budoucnost. Myslím, že se všemi „Kindly“ a „iPady“ v zádech se bude stávat čím dál větším symbolem luxusu, což se s Filipem snažíme dokázat i knihkupcům. Určitě chci ještě nějakou knížku dělat.

Jak hodnotíš současný stav knižního designu v ČR? Máš pocit, že je dostatek zajímavých a dobře zpracovaných knih?

Jsou tu samozřejmě stálice, které všichni známe. Rozhodně si nemyslím, že by tu byl nedostatek dobrých nebo zajímavých designérů. Spíš zadavatelů, kteří neví, že dobrý design prodává. Trend jsou ještě pořád e-booky, na které nakladatelé naříkají. To vnímám maximálně pozitivně, protože je to může donutit změnit svůj bezpečně vyšlapaný model – nakoupit skandinávský bestseller, polepit s ním eskalátory metra a „that’s it“.

Nakladatelé si neuvědomují, že propagace knihy může jít stovkami různých cest, které nejsou dražší. Třeba zpracováním knihy tak, aby nabídla něco, co čtečka nemůže a dokázala tak konkurovat své elektronické verzi. Což samozřejmě nedokáže, když nenabízí víc, než jen záznam textu. To je pořád bohužel 90% přístupu všech větších nakladatelů. Rád bych z jejich strany viděl větší zaměření na samotného designéra, na vztah nakladatel / designér, hraní si s definicí „knihy“, odvahu realizovat netypické projekty ve větším nákladu a využívat toho ve svůj prospěch. Díky Hejnu teď začínám věřit, že to jde.

Aktuálně s Filipem Douškou připravujete web a e-book. Na co se mohou čtenáři těšit?

Hodně lidí na Facebooku potvrdilo zájem o e-book, tak tedy plníme slib, který jsme jim dali, byť se zpožděním. Web bude jednak e-shopem, jednak archivem recenzí, které bude moci přidávat kdokoli.

Na čem dalším pracuješ a co chystáš?

Sice jsem si slíbil, že nechci knížky nějakou dobu vidět, ale na křtu mě oslovil jeden distingovaný pán s nabídkou, která se neodmítá. A s Filipem vlastně taky máme nápad na další knihu, ale to má čas. V tuhle chvíli se soustředím na bakalářku — všechny zvu na výstavu diplomových a bakalářských prací na VŠUP v červnu (21. – 28.), přijďte se podívat.

Galerie