Dětský festival mini udělil ceny. Koho bychom vybrali my?

Letošní zimní edice prodejního festivalu mini se konala první prosincový víkend v horních patrech OD Kotva a zúčastnilo se jí více jak 70 vystavovatelů. Vybrat to nejlepší z mini je jako řezat si pod sebou větev. Festival založený Terezou Bruthansovou je totiž elitní záležitostí a každý z prodejců je špička v oblasti designu pro děti. Velmi subjektivně si dovolím představit ty, kteří mě zaujali nejvíce.

Široko – Veronika Bratrychová

Značka Široko nebyla sice na mini poprvé, ale kolekce autorských, strojově pletených oboustranných dek si zaslouží opět pozornost. Kvalitní deky (55% akryl, 45% merino vlna) s obrázky talentované designérky Veroniky Bratrychové jsou zároveň originální dekorací dětského pokoje, grafikou a ilustrací i učební pomůckou. Na letošním mini byla představena také kolekce pletených polštářů, 3D objektů, které deky doplňují a sortiment autorky velmi zdařile rozšiřují. 

Deky Široko, design: Veronika Bratrychová, zdroj: www.facebook.com/detskyfestivalminiDeky Široko, design: Veronika Bratrychová, zdroj: www.facebook.com/detskyfestivalmini

Pinwheels: Petr Horáček – Dlouhá cesta

Pinwheels bylo donedávna známé především jako skvělé knihkupectví dětské literatury, sympatické ilustrátorky Terezy Booth. Dnes je to i nakladatelství, které minulý měsíc vydalo autorskou knihu Dlouhá cesta světoznámého ilustrátora Petra Horáčka. Většina knih tohoto autora vychází v angličtině a jen minimum je v českém jazyce. Tato kniha je výjimečná už proto, že byla nejprve vydána právě v češtině. Co je na ní, ale úplně nejlepší? Má fantastický příběh, který pochopí i ty nejmenší děti a přesto je poučný především pro nás dospělé. Po stránce ilustrace stačí dodat, že je to „majstrštyk“. 

Petr Horáček – Dlouhá cesta, nakladatelství Pinwheels, zdroj: festivalmini.czPetr Horáček – Dlouhá cesta, nakladatelství Pinwheels, zdroj: festivalmini.cz

Chytrá židle Sedees

Design pro děti to nejsou jen hračky a oblečení, ale i tak důležité věci, jako je třeba ergonomický nábytek. Máme radost, že na festivalu se objevila rostoucí židle podporující zdravé a bezpečné sezení pro děti všech věkových kategorií. Protože se jedná o rostoucí židli, dá se nastavit optimální výška sedu vůči desce stolu a zároveň i opěrka na nohy. Židle je dřevěná, 100 % česká, elegantní a je certifikovaná. 

Chytrá židle Sedees,zdroj: www.chytrazidle.czChytrá židle Sedees,zdroj: www.chytrazidle.cz

Julie – Tereza Hošková

Tereza Hošková představila na mini svoji novou značku Julie. Název je spojením inicál jmen jejích tří dcer (Julie, Lillien a Elizabeth). Autorka vytvořila velmi půvabnou a nadčasovou kolekci dětského oblečení. Příjemné materiály, jako len, bambus či organická bavlna jsou použity na šatech, rolácích, nočních košilkách a kalhotech.  Nejedna maminka by jistě byla ráda, kdyby tato kolekce byla dostupná nejen v dětských a dívčích velikostech, ale také v těch dámských. 

Julie, design: Tereza Hošková, zdroj: festivalmini.czJulie, design: Tereza Hošková, zdroj: festivalmini.cz

Pikle – Malý Hvězdář

Pikle jsou známé především pro přenosné kufříky pro panenky a panáčky, ale neměla by se opomíjet i jejich novinka Poznávací sada Malý Hvězdář. Ta originálním způsobem seznamuje děti s 18 nejznámějšími souhvězdími. Stačí prosvítit proříznuté hvězdičky a rázem je v pokojíčku noční obloha. Kartičky můžete vzít sebou i ven a zkusit hledat na nebi jednotlivá souhvězdí. Sada obsahuje také 4 úvodní karty k ročním obdobím a kartu s povídáním o souhvězdích. Na festivalu mini se mohlo stát, že tuto mini radost mohli někteří přehlédnout, což by byla velká škoda.

Poznávací sada Malý Hvězdář, Pikle, zdroj: pikle.czPoznávací sada Malý Hvězdář, Pikle, zdroj: pikle.cz

Ceny mini aneb koho ocenil festival mini

Festival mini udělil poslední den ceny značkám, které mu učarovali svým jedinečným konceptem, dokonalým zpracováním a akcentem na ten nejmenší detail. Jak informoval na svém facebookovém profilu: Hlavní cenu "mini hvězda" získala Tereza Hošková se svými třemi dcerami za novou značku JULIE. Cenu "mini objev" obdržela Jana Kráčmarová za svoji novou značku MOM (nosící šátky). Cenu "mini touha" získala ilustrátorka a textilní designérka Veronika Bratrychová se značkou Široko.  Více informacích o všech vystavovatelích najdete na festivalmini.cz.

Související

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti
Produktový design

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti

Šárka Kobrynová - 31. 10. 2017 - 8 min.

Čeští módní návrháři dětem
Móda a šperk

Čeští módní návrháři dětem

Lucie Vrkotová - 5. 12. 2016 - 4 min.

11 tipů z festivalu "mini"
Interiér a architektura

11 tipů z festivalu "mini"

Anna Kociánová - 4. 4. 2016 - 6 min.

Designové ikony pro děti. Vyplatí se do nich investovat?
Produktový design

Designové ikony pro děti. Vyplatí se do nich investovat?

Iri Novak - 18. 8. 2015 - 6 min.

Plastové hračky, které patří mezi ikony designu
 

Plastové hračky, které patří mezi ikony designu

Petra Zacpalová - 12. 4. 2010 - 4 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení