Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kolekce Dotties® pro Invistu, zdroj: Designblok.cz Kolekce Dotties® pro Invistu, zdroj: Designblok.cz

Děti na Designbloku: Kam je vzít a kde se inspirovat pro vánoční nákup

Kdo má malé děti, ten ví, jak je náročné s nimi navštívit jakoukoliv výstavu nebo třeba přehlídku designu. K akcím, které jdou dětem i jejich rodičům naproti, se letos přidal i Designblok. Své ratolesti můžete vzít do zážitkové krajiny nazvané Designérie nebo třeba společně načerpat inspiraci na vánoční dárky. Pokud budete stále plní sil, vydejte se ještě do Galerie Czechdesign, kde se v rámci Designbloku koná výstava Designéři dětem. Díky tomu, že se na děti i pod vlivem vlastního rodičovství zaměřila řada špičkových designérů, je z čeho vybírat.

Bránu do světa designu tvoří na holešovickém Výstavišti novinka Designbloku, takzvaná Designérie, která vyrostla ve střední hale Průmyslového paláce. Tento interaktivní prostor není určený jen dětem, ale i dospělým, kteří si rádi hrají a objevují. Děti tu však jsou ve svém živlu a rodiče s kočárky navíc ocení bezbariérovost (která na této akci nebývá pravidlem). Designérii vévodí lustry Slunečnice Maxima Velčovského, ale děti si užijí především instalace, které můžou na vlastní kůži vyzkoušet. Například věž od studia H3T Architekti, která funguje jako rozhledna po krajině Designérie.

Designérie, Desingblok 2016, foto: Jan HromádkoDesignérie, Desingblok 2016, foto: Jan Hromádko

Anna Kozová přenesla na Designblok část zahrady, která vzniká podle jejího návrhu a pod jejím vedením na pozemku ZŠ Praha-Kbely. Součástí projektu je i Šiška - učebna/altán od ateliéru SAD, hrad z proutí nebo jezero pro pouštění loděk.

Designérie, Desingblok 2016, foto: AKDesignérie, Desingblok 2016, foto: AK

Děti i dospělí si mohou dopřát výjimečný zážitek na houpačce „Swing on!“ zavěšené přímo ze střešní konstrukce haly. Houpačku navrhlo studio Boa pro firmu mmcité, aby se zužitkovaly zbytky materiálu z výroby městského mobiliáře. Na procesu výroby se navíc podílejí chráněné dílny. Více o projektu tady.

Houpačka Swing on! od Boa pro mmcité, foto: Tomáš MikuleHoupačka Swing on! od Boa pro mmcité, foto: Tomáš Mikule

Nejen děti, ale i ptáci mají právo na kvalitní design. Skládací ptačí budky a krmítka můžete sestavit se svými ratolestmi a pak společně pozorovat nové nájemníky. Za projektem s názvem Garsonky stojí Matúš Opálka a Adriana Kováčová, kterým při navrhování radil i odborník na ptačí říši.

Garsonky, zdroj: Designblok.czGarsonky, zdroj: Designblok.cz

Kolekci dětského nábytku s názvem Dotties® představuje v Superstudiu firma Invista. Pod designem hravého, funkčního a bezpečného nábytku je podepsaná absolventka UTB ve Zlíně Zuzana Šislerová. Kolekce obsahuje např. komodu „Prasátko“, noční stolek „Koťátko“, dětskou postel, skříně i psací stoly. Nábytek je dostupný ve dvou variantách - s povrchem z přírodní bělené dubové dýhy pro náročnější rodiče nebo z laminované dřevotřískové desky. Expozici doplňuje produkt Acrovyn by Design® - nástěnný panel, na nějž lze natisknout například fotografii.

Kolekce Dotties® pro Invistu, zdroj: Designblok.czKolekce Dotties® pro Invistu, zdroj: Designblok.cz

České dřevěné hračky od Kutulu najdete v Openstudiu na Výstavišti i v Galerii Czechdesign. Tradice a kvalita zvítězí nad lží a nenávistí.

Kutulu, foto: AKKutulu, foto: AK

Poskládat si své vlastní designové svítidlo můžete vy i vaše děti. Luxiom představuje v Openstudiu kolekci dětských stavebnicových svítidel. Stačí si jen vybrat tvar, barvu, velikost - a je to.

Luxiom, foto: AKLuxiom, foto: AK

Na cestu do daleké krajiny MIMOZEM vás vezme projekt MY DVĚ. Designérky Moniku Matějkovou a Veroniku Watzkovou spojuje láska k poctivému řemeslu a nadšení pro práci s přírodními materiály. To je vidět i na jejich dřevěné stavebnici, se kterou si rádi pohrají malí i velcí.

Kolekce Mimozem od MY DVĚ, zdroj: MY DVĚKolekce Mimozem od MY DVĚ, zdroj: MY DVĚ

Pro sportovněji zaměřené děti je připravený nový model celoodpruženého odrážedla Re pello®. Tento oblíbený dopravní prostředek v krásném designu se navíc vyrábí v České republice.

Odrážedlo Re pello®, zdroj: Designblok.czOdrážedlo Re pello®, zdroj: Designblok.cz

Vaše čerstvě narozená miminka možná plně nedocení ladné tvary, nežnou barevnost a elegantní design. Vy ale určitě uvítáte jednoduchý skládací systém bez jakýchkoliv spojů a možnost kolébku snadno převézt v plochém balení třeba na návštěvu nebo chalupu. Autory kolébky Tutu pro firmu Devoto jsou Roman Vrtiška a Vladimír Žák, kteří před nedávnem uspěli ve výběrovém řízení na vedoucí ateliéru Design nábytku a interiérů na VŠUP.

 

Kolébka Tutu pro Devoto od Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, zdroj: Designblok.czKolébka Tutu pro Devoto od Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, zdroj: Designblok.cz

Až vám z toho všeho půjde hlava kolem, nebo budete potřebovat zacpat svým dětem ústa, zastavte se u čokolád Rozbíjím se v Openstudiu. Limitovaná edice lesních chutí (smrková kůra, hříbkový prach, borůvka) vás na chvíli přenese do jiného světa. Originální čokoláda je také ideálním vánočním dárkem.

Čokoláda "Nesmrtelnost" od Rozbíjím se, zdroj: rozbijimse.comČokoláda "Nesmrtelnost" od Rozbíjím se, zdroj: rozbijimse.com

Pro inspiraci i vánoční dárky můžete zajít také na výstavu v Galerii Czechdesign s názvem DESIGNÉŘI DĚTEM, která má otevřeno tuto sobotu a neděli od 11 do 19 hodin a poté ve všední dny ve stejném čase. V komorním prostoru ve Vojtěšské ulici najdete knížky, hračky i textil od mladé generace českých designérů, ale i ikonické hračky, na které se slzou v oku vzpomínají vaši rodiče. Tato výstava bude přístupná i po skončení Designbloku, a to až do 6. 1. 2017. Některé z exponátů najdete i v našem online shopu.

Z vernisáže Designéři dětem v Galerii CZD, foto: Jan HromádkoZ vernisáže Designéři dětem v Galerii CZD, foto: Jan Hromádko

Galerie

Další články