Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Fsahionclash Maastricht 2015 Fsahionclash Maastricht 2015

designSUPERMARKET15: Spolupráce s FASHIONCLASH přiváží pánskou módu

Rozhovor s ředitelkou festivalu designSUPERMARKET Darinou Zavadilovou o zahraničních hostech z Maastrichtu, se kterými se podařilo navázat spolupráci již v minulém roce. Jak tato spolupráce probíhá, jaký byl letošní festival FASHIONCLASH a na co se mohou návštěvníci designSUPERMARKETu těšit?

Designéři z FASHIONCLASH byli vloni poprvé. Jak na tebe zapůsobili?

V loňském roce osobně přijely na designSUPERMARKET módní návrhářky Ebby Port, Joelle Boers a designér obuvi Chris van den Elzen. Současně přivezli kolekce dalších dvou autorek (Judith van Vliet, Marsha Kessels), s nimiž přímo spolupracují. Byla to velmi příjemná skupina, nadšení mladí lidé, kteří žijí svou prací a rádi sbírají nové zkušenosti.

Joelle Boers, Sofya Samareva, Fashionclash 2015, foto Peter StigterJoelle Boers, Sofya Samareva, Fashionclash 2015, foto Peter Stigter

Liší se nějak styl holandských designérů od těch českých?

Z tvorby mladých holandských designérů je cítit určitá nezávislost, bezprostřednost, neomezenost, chuť experimentovat co do materiálů i technologií. Holanďané jsou zároveň ve srovnání s Čechy bezesporu mnohem komunikativnější a otevřenější, což v důsledku znamená, že se umí lépe prodat. U českých designérů zase cením, že velmi brzy, mnohdy už na škole, začínají budovat vlastní značku, a to často překvapivě uceleným a promyšleným způsobem.

Darina Zavadilová, foto DSMDarina Zavadilová, foto DSM

Pánská móda byla letos na FASHIONCLASH výrazně zastoupena. Bude tomu tak i na designSUPERMARKETu?

Tématem letošního ročníku festivalu FASHIONCLASH byl Gender a pánská móda zde byla zastoupena poměrně výrazně. Prestižní FCF Talent Award vyhrál mladý designér Lautaro Amadeo Tambutto původem z Argentiny s kompletně pánskou kolekcí. Po mole dokonce chodilo i několik unisex modelů a modelek. V českém prostředí je pánská móda zatím většinou až na druhé koleji. Letos jsme se proto rozhodli udělat z pánské módy malé téma pro holandské designéry a pozvat Jiviku BiervlietDusty Thomas (Bluedenimes). Dvojici doplní Manon Boertien s dámskými modely. Z českých návrhářů nabídnou kolekci pro pány již tradičně například SISTERSCONSPIRACY nebo Buffet Clothing. Po loňském úspěchu se letos opět zúčastní také izraelské duo Muslin Brothers s konceptem unisex oděvů. Pánské kousky najdeme také v kolekci Mirky Horké nebo Soolista.

Fashionclash 2015, Jivika Biervliet, foto Peter StigterFashionclash 2015, Jivika Biervliet, foto Peter Stigter

Hodláte teď spolupracovat s FASHIONCLASH každoročně?

Organizátory festivalu FASHIONCLASH jsme oslovili ke spolupráci, protože hodně fandíme jejich přístupu a o akci jsme slyšeli jen to nejlepší od několika českých návrhářů, kteří se jí nezávisle účastní již několik let (Hana Frišonsová, Petra Ptáčková). Holandské návrháře a kurátory zveme do Prahy již podruhé díky podpoře ze strany Nizozemského velvyslanectví v ČR. České designéry naopak vysíláme do Maastrichtu ve spolupráci s Českými centry. Budeme moc rádi, když s touto výměnou budeme moci pokračovat i nadále. Věřím, že má obrovský smysl pro všechny strany.

Sofya Samareva a kurátoři Fashionclash, foto DSMSofya Samareva a kurátoři Fashionclash, foto DSM

Jak probíhal výběr designérů vloni?

V loňském roce vybírali holandské autory pro účast na designSUPERMARKETu přímo kurátoři festivalu FASHIONCLASH (Branko Popovič, Nawie Kuiper a Laurens Hamacher). V Praze poté během návštěvy festivalu zvolili tři české designéry, kteří dostali pozvání na festival  do Maastrichtu. Pro kurátory to byl velmi náročný výběr, protože, jak sami přiznali, vlastně vůbec nečekali, že je česká scéna na tak dobré úrovni. Nakonec zvolili Barboru Procházkovou, která představila svou kolekci prostřednictvím vlastní módní přehlídky, a značky Blueberries a Sofyahat pro festival market. Sofya Samareva současně vytvořila speciální kolekci klobouků pro přehlídku holandské návrhářky Joelle Boers. Tuhle velmi úspěšnou spolupráci spontánně nastartovala účast Joelle na designSUPERMARKETu 2014.

Fashionclash 2015: Barbora Procházková, foto Peter Stigter TeamFashionclash 2015: Barbora Procházková, foto Peter Stigter Team

A jak probíhal výběr letos?

Holandské designéry pro nadcházející ročník festivalu designSUPERMARKET jsem vytipovala během své návštěvy na FASHIONCLASH letos v červnu. Definitivní výběr jsme udělaly společně s Veronikou Ruppert a Terezou Vernerovou Volnou, které jsou rovněž součástí kurátorského týmu designSUPERMARKET. Všichni účastníci festivalu jsou bez diskuze velkými talenty. Překvapivou překážkou v našem výběru ale bylo, že ne všichni představení designéři jsou připraveni vyjet do zahraničí a prodávat své kolekce pod vlastní značkou. Uvědomila jsem si, jak moc je mimořádné, kolik takových mladých značek a projektů u nás vzniká a uspěje.

Fashionclash 2015, Manon Boertien, foto Peter StigterFashionclash 2015, Manon Boertien, foto Peter Stigter

Co tě nejvíc zaujalo na letošním FASHIONCLASH ?

Překvapil mě neuvěřitelný mediální dopad celé akce, o jakém se nesnilo ani jednomu ze všech našich českých fashion weeků. Fotky z přehlídek na sociálních sítích prestižních titulů z celého světa, včetně přehlídek českých designérů, měly během několika hodin stovky až tisíce sdílení. Zárověň mě zaujalo postavení festivalu FASHIONCLASH ve vztahu k městu Maastricht. Společně se skupinou zahraničních novinářů z celého světa, módních bloggerů a dalších mezinárodních hostů jsme byli pozvaní na večeři se starostou, který upřímně děkoval kurátorům festivalu, že si váží jejich práce, a nám, že jsme přijeli na festival. Takhle by to mělo vypadat. Bohužel si to ale u nás, zejména v kulturní oblasti, neumím představit snad ani za několik (desítek) let.

Fashionclash 2015, Clashproject, foto Peter StugterFashionclash 2015, Clashproject, foto Peter Stugter


Jak bude vypadat prezentace FASHIONCLASH na letošním designSUPERMARKETu?

Tři holandské designérky budou mít po celou dobu konání vlastní prezentace v prodejním showroomu designSUPERMARKET. Kromě toho bych ráda čtenáře pozvala v sobotu 12. 12. od 18:30 na FASHIONCLASH fashion talk. Veronika Ruppert bude pod hlavičkou svého pořadu Modeschau zpovídat kurátory FASHIONCLASH Branka Popoviče a Nawie Kuiper. Po skončení kurátoři slavnostně představí tři české designéry, kteří pojedou na FASHIONCLASH festival v červnu 2016.

Fashionclash 2015, Manon Boertien, foto Peter StigterFashionclash 2015, Manon Boertien, foto Peter Stigter

Galerie