Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Prodejna Page Five na pražské Letné, foto: designSUPERMARKET Prodejna Page Five na pražské Letné, foto: designSUPERMARKET

designSUPERMARKET14: Jak to vidí... Page Five

Z vydavatelství a knihkupectví Page Five jsme si povídali se zakladatelem Františkem Kastem. Podle něj je současná česká knižní scéna velice bohatá a rozmanitá a lidí se skvělými nápady je v Česku nespočet.

Úryvek najdete i v jedinečných tištěných novinách, které CZECHDESIGN připravil speciálně pro letošní designSUPERMARKET. K dostání je v Domě U Minuty, kde se festival koná od 11. do 14. 12. 2014.

Jak Page Five vnímá současnou českou knižní scénu...

Současná knižní scéna je podle nás velice bohatá a rozmanitá. My se zaměřujeme na umělecké knihy a knihy o umění. Takže ten profil je úzký, ale přesto se jako knihkupectví setkáváme s knížkami jak obsahově, tak i graficky velmi dobře zpracovanými. Některá nakladatelství jsou vyloženě zárukou dobré publikace. Mezi takové větší patří například Labyrint, nebo menší jako Rubato. Pak je zde spoustu autorských knížek malonákladových – ty nás baví ještě víc. Lidí se skvělými nápady je tu nespočet. Samozřejmě jako nakladatelství jsme ještě malé a když takovou knihu sami vydat nemůžeme, snažíme se autorům alespoň pomoci s produkcí a prodejem.

Zatím jsme vydali dva tituly, z nichž jeden je velký projekt – diskuze o uměleckém vysokoškolském vzdělávání – Umělec, vila a bazén. Druhá kniha je spíš takovou autorskou publikaci k výstavě současného umělce Michala Škapy, kterou jsme tiskli na Risographu. A když říkám autorská publikace, myslím tím i to, že autor byl u tisku každé stránky. Těchto knížek vzniklo celkem 100 a jsou číslované a podepsané autorem.

Nově vydaná sbírka básní o grafickém designu od Matěje Moravce, foto: facebook.com/pagefive.czNově vydaná sbírka básní o grafickém designu od Matěje Moravce, foto: facebook.com/pagefive.cz

Page Five a výběr projektů, se kterými spolupracuje...

PageFive se jako nakladatelství zaměřuje na umělecké publikace a knihy o umění. Podle toho si také vybíráme projekty, se kterými spolupracujeme. Hlavní asi je, aby to mělo kvalitní obsah – většinou o umění, a kvalitní grafické zpracování. Snažíme se podpořit projekty, většinou studentské , které se nám libí. Právě jsme vydali básně o grafickém designu Matěje Moravce. Neskutečně vtipné básně, které by měl mít každý kdo pracuje v Id,Ai,Ps.

 

Prodejna Page Five na pražské Letné, foto: designSUPERMARKETProdejna Page Five na pražské Letné, foto: designSUPERMARKET

Jaké knihy nesmějí chybět v knihovně Františka Kasta...

Dříve jsem sbíral knihy hlavně o grafickém designu, ve kterých jsem hledal inspiraci. Dnes spíš vyhledávám knihy zajímavě zpracované jak vazbou, tak materiálem. Po tom, co jsme otevřeli knihkupectví, se moje knihovna minimálně zdvojnásobila. Člověk se kolikrát nemůže udržet, aby si tu knížku nepořídil, když jí vybaluje z krabice.

Galerie

Další články