Designové ikony pro děti. Vyplatí se do nich investovat?

Vitra for Kids, zdroj: rafa-kids.com Vitra for Kids, zdroj: rafa-kids.com

Známe je hlavně z časopisů a reklamních fotek. Stylisté ví, že vypadají dobře, a tak s nimi rádi a často pracují. Málo jsou naopak k vidění tam, kde se s nimi původně počítalo nejvíc - v dětských pokojíčcích. Ceny hraček a doplňků od známých designérů se totiž i díky své slávě dokážou vyšplhat hodně nahoru. A do designu pro děti se obecně příliš neinvestuje. Leda by měl i další využití nebo přidanou hodnotu, kterou ocení celá rodina. Někdy má, někdy ne. Náš malý průvodce vám napoví, jaký příběh se za slavnými předměty skrývá, a co všechno můžou (nejen) dětem nabídnout.

Stolička Elephant

Designér: Charles & Ray Eames (Spojené státy)

Rok: 1945

Výrobce: Vitra (Švýcarsko)

Cena: Kolem 5900 Kč

Stolička Elephant, zdroj: Vitra.comStolička Elephant, zdroj: Vitra.com

Historie:

Někdo má rád kočky, někdo psy. Americký designér Charles Eames a jeho žena Ray zase milovali slony. Ne že by se o ně sami starali, ale sbírali jejich fotky a líbilo se jim, jak tohle velké zvíře vypadá. Právě jeho motiv zvolili v roce 1945, kdy experimentovali s tvarovanou překližkou. Výsledkem byl návrh stoličky ve tvaru slona, na které děti mohly sedět. Tehdy vznikly dva prototypy, jeden je od roku 1946 uložen v Muzeu moderního umění v New Yorku, druhý má rodina Eamsových. Do sériové výroby se ale Elephnat dostal až v roce 2007, kdy značka Vitra u příležitosti stého výročí narození Charlese Eamse nechala vyrobit 2000 kusů dřevěných slonů - polovinu v přírodní a polovinu v červené barvě. I přes cenu 1900 dolarů byly hned pryč a Vitra se tak rozhodla, že uvede na trh stoličky v plastovém provedení. Díky tomu je Elephant k dostání za částku kolem 6000 korun, což je ale v případě dětské stoličky pořád celkem dost.

Charakteristika:

Stolička Elephant se vyrábí z polypropylenu s matnou povrchovou úpravou a je k dostání v pěti barvách - červené, zelené, šedomodré, pastelově růžové a bílé. Výška slona, jehož sedací plocha se směrem k hlavě mírně zvyšuje, je 41,5 cm. Délka stoličky je 78,5 cm.

Využití:

Děti mají tendenci si na slona sednout a jet. Stolička ale nemá kolečka, takže tahle funkce odpadá. Naopak hrozí riziko, že když se do jízdy přece jen pustí, poškrábou podlahu, na což upozorňuje i samotná Vitra. Značka slona doporučuje jako stoličku pro děti od tří do 14 let. Vzhledem k nosnosti do 70 kg na ni ale mohou usednout i starší děti nebo maminky. Použít se dá také jako stolek nebo židlička na chodbě, na kterou děti budou usedat při přezouvání bot. Hlavním přínos je ale vizuální. Elegantní minimalistické provedení prostě vypadá dobře, ať už bude stolička kdekoliv.

Stolička Elephant, zdroj: VitraStolička Elephant, zdroj: Vitra

Stolička Elephant, zdroj: VitraStolička Elephant, zdroj: Vitra

Pingy

Designér: Eero Aarnio (Finsko)

Rok: 2011

Výrobce: Magis (Itálie)

Cena: Kolem 6000 Kč

Pingy od Magis, zdroj: KonseptiPingy od Magis, zdroj: Konsepti

Historie:

Od finského designéra jistě znáte slavné křeslo Ball z roku 1963 nebo stoličku Puppy, kterou v roce 2004 navrhl pro značku Magis. Šlo o kolekci Me too, do které patří i tučňák Pingy. Jde o poměrně mladou hračku - Eero Aarnio ji navrhl v roce 2011. Se slávou slona se tedy zatím nedá srovnávat, ale provedením ano. Má podobně jednoduchý tvar a roztomilé provedení, které děti mají rády.

Charakteristika:

Pingy se vyrábí z tvarovaného polyethylenu, a když se do něj lehce strčí, houpe se ze stranu na stranu, čímž připomíná chůzi tučňáků. Hračka je vysoká 70 cm a k dostání je pouze v černobílé variantě.

Využití:

Pingy slouží převážně jako hračka, která se houpe, ale nikdy nespadne. Plastový povrch odolá i pobytu venku, vevnitř pak zároveň poslouží jako němý sluha, na kterého se dají odložit drobné svršky a doplňky.

Pingy od Magis, zdroj: KonseptiPingy od Magis, zdroj: Konsepti

Židle TON Petit

Design: Michael Thonet (Německo)

Rok: 1873

Výrobce: TON (Česká republika)

Cena: 1910 Kč

Židle TON, zdroj: Ton.euŽidle TON, zdroj: Ton.eu

Historie: 

Lehká, elegantní a zároveň dokonale pevná a stabilní. Taková je legendární židle číslo 14 od značky TON, kterou v roce 1859 představil německý truhlář Michael Thonet. O 14 let později se v katalogu značky objevila také její mini verze pro děti, která se prodává dodnes.

Charakteristika:

Dětská židle Petit se vyrábí z bukového dřeva a kromě přírodní varianty je k dostání také v různých barevných odstínech. Černou a bílou klasiku doplňuje třeba žlutá, růžová, tyrkysová nebo světle modrá.

Využití:

Děti rostou rychle a židle pro ně v řetězcích s nábytkem stojí pár stokorun. Proč se tedy vyplatí pořídit našim nejmenším židličku, jejíž cena je násobně vyšší? V případě TON Petit se mezi důvody "pro" může zařadit tradice české značky, lokální výroba, krásné provedení a odolnost, která má řadu výhod. Sednout si na ni můžou občas i rodiče, které dětem budou u stolku asistovat při kreslení nebo jiné činnosti. A potom, co z ní vyrostou, se židlička může proměnit třeba ve stojan na květináč, který bude zdobit chodbu.

Židle TON Petit, zdroj: ton.euŽidle TON Petit, zdroj: ton.eu

My Sweet Dog

Design: Yoshitomo Nara (Japonsko)

Rok: 2007

Výrobce: Vilac (Francie)

Cena: 1780 Kč

My Sweet Dog, zdroj: ookidoo.comMy Sweet Dog, zdroj: ookidoo.com

Historie:

Japonský umělec Yoshitomo Nara měl osamělé dětství. Samotu a nudu řešil čtením komiksům a zpracováním vlastní fantazie, která mu otevřela cestu do báječného světa představ a snů. Ty se odráží i v jeho práci, která je děsivá a roztomilá zároveň. Je totiž ovlivněná mangou, punk rockem i jeho specifickým viděním světa. Základem jsou jednoduché linie a příjemně tlumené barvy, kterými vyniká i tahací pejsek z lakovaného dřeva.

Charakteristika:

Sladký pejsek, který se má stát nejlepším přítelem pro děti od 1 roku, se vyrábí z tvrdého bukového dřeva, a po zatahání za provázek vrtí ocáskem a hýbe ušima. Natřený je netoxickou barvou a je 24 cm dlouhý.

Využití:

Tahací pejsek odráží charakteristický rukopis japonského umělce, který osloví děti i dospělé. Těm menším se bude líbít i tahací funkce, ti odrostlí si ho zase rádi vystaví jako dekoraci. My Sweet Dog je hračka, která se zároveň stává uměleckým kouskem. Tak jako Narovy obrazy.

Obraz od Yoshitomo Nara v interiéru francouzské grafičky Elodie, zdroj: Estmagazine.comObraz od Yoshitomo Nara v interiéru francouzské grafičky Elodie, zdroj: Estmagazine.com

Související

Souboj vyrovnaných sil. Ceny Czech Grand Design znají své letošní finalisty
Produktový design

Souboj vyrovnaných sil. Ceny Czech Grand Design znají své letošní finalisty

Redakce Czechdesign - 29. 2. 2024

Jak se dělá design. Elis Monsport ukázala svůj prosklený ateliér s výhledem na Holešovice
Produktový design

Jak se dělá design. Elis Monsport ukázala svůj prosklený ateliér s výhledem na Holešovice

Redakce Czechdesign - 28. 2. 2024

Obrazem: Co za nápady se urodilo v tomto semestru na FUD UJEP v Ústí?
Produktový design

Obrazem: Co za nápady se urodilo v tomto semestru na FUD UJEP v Ústí?

Redakce Czechdesign - 16. 2. 2024

Design a káva jedno jsou! Vybíráme lokální pražírny, které vás nadchnou obalem i chutí
Produktový design

Design a káva jedno jsou! Vybíráme lokální pražírny, které vás nadchnou obalem i chutí

Tereza Urban - 23. 2. 2024

Pouhá udržitelnost už nestačí. Ohromný veletrh textilu ve Frankfurtu si kladl nepříjemné otázky, ospravedlnil svoji existenci?
Produktový design

Pouhá udržitelnost už nestačí. Ohromný veletrh textilu ve Frankfurtu si kladl nepříjemné otázky, ospravedlnil svoji existenci?

Nikol Galé - 21. 2. 2024

Zachraňuje mizející řemeslo. Aneta  Gretzová šije na původních strojích boty na míru, které jsou dokonalé v každém detailu
Produktový design

Zachraňuje mizející řemeslo. Aneta Gretzová šije na původních strojích boty na míru, které jsou dokonalé v každém detailu

Magdaléna Sikorová - 19. 2. 2024

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024