Designéři z UTB a UMPRUM uspěli v soutěži Nescafé Azera

Na světě je další spolupráce s českými nadanými tvůrci. Nestlé a CZECHDESIGN vyhlásili soutěž pro grafické designéry a ilustrátory, ze které vzešlo 168 návrhů. Designéři měli navrhnout nový potisk plechovky kávy NESCAFÉ AZERA. Autorům nejlepších návrhů bude uděleno dohromady 110 000 Kč a káva s jejich návrhem se bude prodávat v Čechách a na Slovensku.

Do soutěže se přihlásilo 168 návrhů, porota měla tedy v anonymním hodnocení nelehký úkol vybrat tři nejlepší. U hodnotících stolů se sešli jak zástupci Nestlé, tak porotci odborní: čerstvý držitel ocenění Czech Grand Design za ilustraci Michal Bačák, ilustrátorka a absolventka VŠUP Maria Makeeva a teoretička designu Jana Vinšová.

1. místo Lukáš Tomek, MELTING1. místo Lukáš Tomek, MELTING

1. místo: Lukáš Tomek, MELTING

Ilustrátor z dua Tomski&Polanski, absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (obor animace)

Porota se tentokrát o prvním místě shodla jednohlasně – návrh ji na první pohled zaujal svou dynamikou a barevností, na pohled druhý i originální technikou, kterou autor k tvorbě použil.

Sám o něm píše: „Podklad grafiky byl vytvořen mícháním roztoků s pigmenty, poté byl obraz digitalizován, nastříhán v aplikaci Photoshop a barevně doladěn. Chvíle s lahodnou kávou vytváří v městském shonu oázu pro odpočinek a kontemplaci a rozpuštění všech starostí.“

Porotce Michal Bačák ho ocenil: "Řemeslo návrhu dává sílu a přitom je to elegantní a sexy a hodí se k tématu soutěže. Navíc se s ním bude velmi dobře pracovat na dalších výstupech, například v grafice na doplňkových tiskovinách".

„Po finálním verdiktu a odhalení autora návrhu jsme byli překvapeni – návrh má zcela jiný rukopis než další výstupy, na které jsme od Tomski&Polanski zvyklí. Lukáš potvrdil, že stále umí překvapit a přijít s něčím novým,“ řekla o návrhu porotkyně Jana Vinšová.

2. místo: Eva Hanzalová The Life Azeratic2. místo: Eva Hanzalová The Life Azeratic

2. místo: Eva Hanzalová, The Life Azeratic

Designérka textilu a tapet podepsaná pod značkou PaperJoe, absolventka VŠUP (obor grafický design a nová média)

U tohoto návrhu porotu zaujalo hlavně perfektní provedení založené na maximálním zjednodušení do ploch a linek a následné dekorativní rozehrání plochy. V opakujících se motivech je skryto plno milých detailů a malých vtipů, na obalu tak můžete stále nalézat něco nového.

"Geometrizující rukopis autorky je střízlivý, elegantní, návrh je zábavný, k tématu kávy se dobře hodí," hodnotí soutěžní práci porotkyně Maria Makeeva.

Designérka k němu napsala: „Jako návrhářka tapet se ani nesnažím bojovat proti tomu, že mi ze všech ilustrací nakonec vyjde opakující se vzor. Naopak! Dobré věci, jako třeba káva, se mohou opakovat donekonečna. Na mé plechovce se opakující se káva v elegantním šálku i kelímku na cestu setkává s částmi mých oblíbených měst. V kombinaci s četnou městskou zelení a zamilovaným párem skrytým v oblacích a čichajícím ke kávě ukazuje krásy života ve městě.“

3. místo: Radoslav Dostál Město, lidé a káva3. místo: Radoslav Dostál Město, lidé a káva

3. místo: Radoslav Dostál, Město, lidé a káva

grafický designér, student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (obor grafický design)

Na třetí příčce se umístil nejmladší z autorů, o kterém, zdá se, ještě hodně uslyšíme. Je studentem v ateliéru grafického designu na UTB a Azera není jeho prvním úspěchem. Loni se stal úplným vítězem soutěže a tím autorem loga českého předsednictví Visegrádské čtyřky a už na střední škole se umístil ve výběru nejlepších prací se svým obalem na čaj v mezinárodní soutěži Young Package.

Pro Azeru navrhl minimalistický design, který na první pohled působí jako abstrakce, skrývá se v něm ale motiv siluet lidí pijících kávu. Porota ocenila eleganci i vystižení tématu, návrh dobře doplňuje první dva umístěné tím, že představuje zase úplně jiný přístup.

"Návrh působí lehce a jednoduše, dobře se hodí k brandu," shrnuje porotkyně Maria Makeeva.

„Protože jsou pro mě lidé hlavním stavebním prvkem města, využil jsem je i konkrétně ve svém vzoru. Zároveň se snažím pracovat s přirozenou barvou plechovky a jejími metalickými vlastnostmi,“ uvádí ke svému návrhu autor.

Související

Kdo aspiroval na výhru soutěže Nescafé AZERA? Odhalujeme povedené návrhy
Grafický design

Kdo aspiroval na výhru soutěže Nescafé AZERA? Odhalujeme povedené návrhy

Gabriela Štenclová - 3. 4. 2017

job shop
výstava czd
SHOP Snoubení