Designéři upřímně. Jaké snubní a zásnubní prsteny nosí česká šperkařská elita?

Jan Vlasák, prsten (trojprsten), který je poslední verzí snubního prstenu ženy Honzy Vlasáka. | Foto: Zuzana Dittrichová Jan Vlasák, prsten (trojprsten), který je poslední verzí snubního prstenu ženy Honzy Vlasáka. | Foto: Zuzana Dittrichová

Které snubní prsteny nosí (nebo by rádi nosili) na prsteníčku své levé ruky čeští designéři? Kterým prstenem by žádali o ruku svou lásku a o jakém zásnubním prstenu sní české designérky, které šperk vystudovaly? Ptali jsme se čtyř autorů prstenů z projektu Snoubení. Série otázek doplněná o exkluzivní fotografie vám poodhalí nejen šperkařské sny těch nepovolanějších.

Projekt Snoubení vznikl pod záštitou CZECHDESIGNu ve spolupráci s českými designéry. Vytvořili jsme přehled zásnubních a snubních prstenů deseti českých šperkařů na jednom místě, který si nyní můžete prohlédnout online na platformě Snoubení, na stránkách tištěného katalogu a v naší prodejně. Jak to ale se snubními a zásnubními prsteny mají samotní autoři? 

Jana a Radim Slovákovi – JA-RA

Jana a Radim Slovákovi | Zdroj: Jana a Radim SlovákoviJana a Radim Slovákovi | Zdroj: Jana a Radim Slovákovi

Jaký jste od Radima dostala zásnubní prsten?

JANA: Hliněná vázička s vhodnými rozměry poskytla hrdlo, které rukodělnými zásahy bylo zúženo a upraveno na velmi křehký a netrvanlivý produkt, naštěstí bez vedlejšího vlivu na vztah, který je trvalý a pevný.

Křehký zásnubní prsten Jany, která spolu s manželem Radimem tvoří šperky pod značkou JA-RA. | Zdroj: Archiv autorůKřehký zásnubní prsten Jany, která spolu s manželem Radimem tvoří šperky pod značkou JA-RA. | Zdroj: Archiv autorů

Od koho nosíte snubní prsten? 

JANA: Prsteny jsou od designérského studia JA-RA z doby, kdy nebylo ještě studiem ani značkou. Realizace proběhla ve firmě Pelikán a syn, finální dokončení Radimem na vrtačce s fixací v kalafuně. Materiál je ocel.

Klára Šípková 

Šperkařka Klára Šípková | Foto: Iri NovakŠperkařka Klára Šípková | Foto: Iri Novak

Jaký jste dostala zásnubní prsten?

KLÁRA: Můj zásnubní prsten je od značky Swatch a jmenuje se Spheritrea. Je krásný, takový vesmírný, vyrobený z nerezové ocele, skleněných korálků a nepravých perliček. Zaujal mě tehdy v obchodě, Radim mi ho jednoduše koupil a před obchodem mi řekl, že by mohl být zásnubní. Žádná velká porce romantiky, jen krásně obyčejné a upřímné.

Zásnubní prsten si okolností náhod vybrala Klára sama, je od značky Swatch. | Zdroj: shop.swatch.comZásnubní prsten si okolností náhod vybrala Klára sama, je od značky Swatch. | Zdroj: shop.swatch.com

S jakým prstenem jste si řekli na svatbě ano?

KLÁRA: S mým mužem jsme svatbu zatím nezrealizovali, nechce se nám do její organizace, ale prstýnky bych si určitě navrhla a vyrobila sama, na pověry o smůle nevěřím. 

Jan Vlasák 

Jan Vlasák | Zdroj: Jan VlasákJan Vlasák | Zdroj: Jan Vlasák

S jakým prstenem jste žádal o ruku svou ženu? 

JAN: Bude to už dobrých sedmnáct let, ale pokud si to stále pamatuji správně, Markétu jsem o ruku nežádal. Na tom, že se vezmeme, jsme se spolu dohodli jednou během cesty autobusem ze zastávky Horčičkova na Háje. Prsten jsme šli koupit společně. Byl to jen nerez se zirkonem, protože jsme měli dost hluboko do kapsy. Už dávno zmizel někde v propadlišti dějin. Osobně jsem se začal šperku věnovat až o pár let později. Dnes bych zásnubní prsten samozřejmě vyrobil sám. A jak by vypadal? Určitě by to byl prsten bez kamene, nemám „šutry“ rád.

Prsten (trojprsten), který je poslední verzí snubního prstenu ženy Honzy Vlasáka. | Foto: Zuzana DittrichováPrsten (trojprsten), který je poslední verzí snubního prstenu ženy Honzy Vlasáka. | Foto: Zuzana Dittrichová

Nosíte snubní prsteny vlastní tvorby?  

JAN: V době, kdy jsme s Markétou řešili svatbu, jsem se řemeslu ještě nevěnoval. Chtěl jsem snubní prsteny pro nás vyrobit sám, ale nebylo jak. Neuměl jsem to, a ani nikoho z oboru jsem neznal. Navíc jsme se ve světě českého designového šperku vůbec neorientovali. Myslím, že dnes je česká šperkařská tvorba mnohem dostupnější, a to je moc dobře. Nakonec jsme skončili u jednoduchých titanových kroužků, já ho stále nosím, ale pro Markétu jsem už vyrobil třetí verzi. 

Snubní prsteny nejsou jenom šperk. Já osobně je chápu jako symbol a nositele jistého kouzla. Pokud takový prsten vyrobíte sami vlastníma rukama, to kouzlo je zkrátka mnohem silnější. A proto bych ještě více chtěl nosit prsten Markétiny tvorby! Moc mě baví workshopy výroby snubních prstenů, které pořádám a na kterých si snoubenci vyrobí snubní prsteny sami sobě navzájem. Ale já mám pořád ten titanový kroužek a v souvislosti s přemýšlením, jaký prsten bych chtěl, aby pro mě Markéta v rámci workshopu vyrobila, jsem vymyslel úplně nový koncept, který budu časem také nabízet snoubencům. Zatím prozradím jen jeho název – bude to Projekt Horčičkova. 

Eva Růžičková  

Eva Růžičková ve svém ateliéru | Foto: Lenka ŠulcováEva Růžičková ve svém ateliéru | Foto: Lenka Šulcová

Jaký vysněný zásnubní prsten byste chtěla dostat od muže?

EVA: Jsem velký romantik. Zásnubní prsten by měl být hlavně z lásky a na celý život. Také by tam neměl chybět briliant. Jde spíše o symbolický význam. Briliant znamená z francouzského překladu zářící, jasný, a je jakýmsi puncem dokonalosti, čistoty a trvalosti. I bůh touhy a zamilovanosti Amor vlastnil šípy s diamantovými hroty a jimi spojoval srdce. Je to zkrátka symbol věčné lásky. 

Prsten Egg od Evy Růžičkové | Foto: Pavel KlúsPrsten Egg od Evy Růžičkové | Foto: Pavel Klús

Jaký snubní prsten byste si vybrala? (Proč by byl/nebyl vlastní autorské tvorby) 

EVA: Nejsem si jistá, zda bych si chtěla vyrábět vlastní snubní prsteny. Slyšela jsem, že to prý nosí smůlu. Asi bych oslovila někoho z mých kolegů a kamarádů šperkařů, kteří mě dobře znají a vyrobili by mi prsten na míru. Určitě bych chtěla, aby byl jednoduchý a čistý, zároveň ale s nějakým vtipem a zajímavým detailem. 

Katalog Snoubení od CZECHDESIGN | Foto: Lenka ŠulcováKatalog Snoubení od CZECHDESIGN | Foto: Lenka Šulcová

Ve Snoubení můžete vybírat z originálních prstenů i od dalších autorů českého šperku jako Nastassia Aleinikava, Kristýna Malovaná, Věra Nováková, Hana Polívková, Adéla Schicker a Ondřej Stára. Osobně jsou pak k vidění v prodejně CZECHDESIGN na nové adrese Myslíkova 5.

Související

Svatba a design nerozlučně spolu. CZECHDESIGN uvádí Snoubení – katalog prstenů od českých designérů
Produktový design

Svatba a design nerozlučně spolu. CZECHDESIGN uvádí Snoubení – katalog prstenů od českých designérů

Veronika Soukupová - 30. 3. 2020 - 6 min.

Svatba v rytmu udržitelnosti. Šaty pro nevěsty, které preferují slow fashion
Móda a šperk

Svatba v rytmu udržitelnosti. Šaty pro nevěsty, které preferují slow fashion

Tereza Urban - 15. 4. 2020 - 7 min.

Design šperku by měl být nesmrtelný. Deset a jedna otázka pro šperkařku Evu Růžičkovou
Produktový design

Design šperku by měl být nesmrtelný. Deset a jedna otázka pro šperkařku Evu Růžičkovou

Veronika Soukupová - 8. 10. 2019 - 9 min.

Chci, aby mé šperky vypadaly, že vyrostly pod kamenem v potoce. Šperkař Jan Vlasák tvoří v rytmu přírody
Móda a šperk

Chci, aby mé šperky vypadaly, že vyrostly pod kamenem v potoce. Šperkař Jan Vlasák tvoří v rytmu přírody

Veronika Soukupová - 10. 6. 2019 - 12 min.

Svatba za rohem? Řekněte své ANO šperkem s příběhem
Móda a šperk

Svatba za rohem? Řekněte své ANO šperkem s příběhem

Tereza Vernerová Volná - 7. 6. 2019 - 5 min.

Když se svatba snoubí s českým designem. Přinášíme šperkovou ochutnávku ze svatebních realizací designérů
Móda a šperk

Když se svatba snoubí s českým designem. Přinášíme šperkovou ochutnávku ze svatebních realizací designérů

Veronika Soukupová - 2. 5. 2019 - 6 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení