Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Design v továrně. Druhý ročník Eastern Design Conference nabídne mezinárodní přednášky v prostorech bývalé tabákové fabriky

Od 8. do 9. listopadu proběhne druhý ročník Eastern Design Conference, jenž si klade za cíl vytvořit platformu, která propojí globální design s jeho lokálním kontextem. Do Košic se sjedou úspěšní designéři, grafici, ilustrátoři a designová studia. Celkově se mohou návštěvníci těšit na přednášky 14 mluvčích ze šesti zemí Evropy. Vystoupí například produktová designérka Anna Marešová, Matej Španík ze švédské kreativní agentury SNASK nebo ilustrátorka Martina Pauková, jež působí v prestižní agentuře Agent Pekka.

Tento rok se bude program dělit na dva tématické okruhy. První budou tvořit designéři působící v zahraničí, kteří domů jezdí předávat své zkušenosti. Další skupinou budou designéři působíci v mezinárodních firmách ve své rodné zemi. U přednášek, které mluvčí povede v angličtině, se počítá se simultánním překladem. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že byste o nějakou přišli. „Při skládání programu vždy přemýšlíme o tom, zda bude přednáška relevantní pro náš kontext – nebo zda má praktické využití. Není jednoduché aplikovat poznatky z přednášek v New Yorku, jelikož jsou lokální rozpočty, konvence a myšlení značně odlišné,” vysvětluje producent této konference Ľuboš Bišto. 

Tabačka Kulturfabrik, zdroj: www.tabacka.skTabačka Kulturfabrik, zdroj: www.tabacka.sk

„Eastern je jiný i tím, že klišé o blízkosti ke speakerům konference skutečně platí. Možnost potkat světové designéry v běžném prostředí je součást neformálního vzdělávání, o které se tu pokoušíme,“ dodává druhý z organizátorů a košický designér Roman Juhás. 

Konference bude probíhat v kulturním centru Tabačka Kulturfabrik v Košicích. Tento prostor vzniknul v roce 2009 z bývalé tabákové továrny díky Peteru Radkoffovi a občanskému sdružení Bona Fide, které podporuje mezikulturní výměnu a kulturně zaměřené projekty. Tabačka Kulturfabrik se tak stala multikulturním střediskem, ve kterém se pravidelně pořádají koncerty, divadelní představení, výstavy, interaktivní instalace či workshopy a přednášky. 

Řečníci

Martina Pauková
V současnosti jedna z nejznámějších slovenských ilustrátorek, která je také reprezentována prestižní agenturou Agent Pekka, bude mluvit o tom, jak se z pozice servírky ve Starbucks dostala až na vrchol ilustrátorského světa. Na svém kontě má mimo jiné zakázky pro Pull & Bear, Google, Apple, ASOS či britský deník The Guardian.

Martina Pauková, zdroj: magazin.aktualne.czMartina Pauková, zdroj: magazin.aktualne.cz

Anna Marešová

Anna Marešová je produktová designérka zaměřující se na průmyslový design. Pozornost si získala svojí sadou erotických pomůcek pro ženy Whoop.de.doo, jež byla oceněna Národní cenou za studentský design 2011 nebo také cenou Exit design 2011. Na konferenci promluví o tom, jak místní kontext podmiňuje její práci při navrhování odvážných produktů ve vysoce regulovaných segmentech.

Anna Marešová, zdroj: www.e15.czAnna Marešová, zdroj: www.e15.cz

Peter Biľak

Peter Biľak je zakladatelem Typotheque type foundry, jenž sídlí v nizozemském Haagu, zaměřující se na typografii a branding. Dále je také spoluzakladatelem časopisu Dot Dot Dot a zakladatelem časopisu Works That Work – časopis neočekávané kreativity. Spolu s Andrejem Krátkym stál u vzniku Fontstand.com, platformy na pronájem fontů. Peter též vyučuje na Královské akademii umění v Haagu. Tématem jeho přednášky bude láska k nečekané tvořivosti.

Peter Biľak, foto: Marc Eckardt, zdroj: www.easternconf.comPeter Biľak, foto: Marc Eckardt, zdroj: www.easternconf.com

Olga Drenda

Tato polská spisovatelka, překladatelka z angličtiny a antropoložka během konference promluví na téma kulturního dědictví 80. a 90. let. Absolventka etnologie a antropologie na Jagellonské univerzitě v Krakově se ve své knize Duchologia polska, jež vyústila z internetového blogu, věnuje dějinám „zbytečných a nepodstatných věcí, pomyslnou návštěvou na půdě, na které se ocitly náhodné předměty. Kdysi nedůležité a jakoby průzračné. Dnes rezonující“, jak prozradila pololetníku Revue Prostor. 

Olga Drenda, zdroj: wyborcza.plOlga Drenda, zdroj: wyborcza.pl

Dalšími řečníky nadcházející konference budou například Banda Agency, jedna z nejznámějších full-service agentur na Ukrajině, typograf a publicista Martin Pecina nebo grafický designér Jan Meisner.

Další články