Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Sklenice Klasik od Maxima Velčovského | Foto: Lenka Šulcová Sklenice Klasik od Maxima Velčovského | Foto: Lenka Šulcová

Design pro muže. 10 tipů na vánoční dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Známe to všichni. Dárky pro muže vždycky byly tak trochu oříšek. Nevíte si rady, čím potěšit tátu, manžela, přítele, bratra či dědu? Hledáte dárek, který pohladí u srdce a zároveň bude užitečný? Máme pro vás tipy od českých a slovenských designérů a značek, které budou dělat radost vašim milovaným dlouhá léta. Inspirujte se naším výběrem vánočních dárků i pro ty nejnáročnější muže pod sluncem.

Pro klasiky 

Na pohled i na dotek příjemné tvary mají sklenice na koňak či brandy s názvem Klasik. Jsou dílem Maxima Velčovského, který je navrhl pro českou sklárnu Bomma. Maxim Velčovský je nepřehlédnutelný díky své tvorbě i aktivitě na sociálních sítích, a tak se kousek od něj vyplatí mít doma i jako investici do designu a českého skla.

Sklenice Klasik od Maxima Velčovského | Foto: Lenka ŠulcováSklenice Klasik od Maxima Velčovského | Foto: Lenka Šulcová

Pro historiky 

Třináct příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistického kriminálu i prostředí Státní bezpečnosti ztvárnilo třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků. Kniha Ještě jsme ve válce ponoří milovníky naší moderní historie do příběhů o konfliktech konkrétních lidí s totalitní mocí, které jsou pestré jako život sám – přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi.

Kniha Ještě jsme ve válce | Foto: Simona Velechovská  Kniha Ještě jsme ve válce | Foto: Simona Velechovská

Pro malé i velké kluky

Hračka Mercedes cabrio může být darem pro malé kluky, ale i pro ty větší, co si nepřestali hrát. Ti starší ocení, že autíčko je ručně montováno českou značkou Kovap navazující na tradici počínaje v roce 1946 firmou bratří Sedláků. Kovap z Náchoda si silně zakládá na kvalitě a ruční práci, tudíž je možné, že s tímto broukem si bude hrát ještě váš pravnuk. Malí kluci se hračkou pochlubí ve školce a budou snít o dni, kdy si pořídí vlastního meďáka.

Mercedes cabrio a VW brouk od Kovap | Foto: Jan Hromádko  Mercedes cabrio a VW brouk od Kovap | Foto: Jan Hromádko

Pro pánské jízdy

Skleničky Liquer Brothers jsou novinkou legendárního českého designéra Jiřího Pelcla, exkluzivně k dostání v CZECHDESIGN. Jak už název sám napovídá, skleničky jsou jak dělané pro pánské jízdy. Darujte skleničky dědovi a radost může mít i váš táta či bratr, který přijde na návštěvu. Navíc skleničky mají důvtipný design, dají se totiž používat oboustranně.

 Skleničky Liquer Brothers od Jiřího Pelcla | Foto: Lenka Šulcová Skleničky Liquer Brothers od Jiřího Pelcla | Foto: Lenka Šulcová

Pro umělce

Publikace Obrazy konců dějin. Česká vizuální kultura 1985–1995 navazuje na stejnojmennou výstavu konanou nedávno v UPM. Kniha se zabývá dějinami Sametové revoluce, ale především tím, jak se revoluce odrazila v dobové vizualitě skrze fotografii, grafický design, film či televizi. Na obsahu se podílely známé české osobnosti – historik Ondřej Daniel, teoretička umění Zuzana Krišková, filozof Miroslav Petříček a grafiku zpracovala Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Kniha OBRAZY KONCŮ DĚJIN. ČESKÁ VIZUÁLNÍ KULTURA 1985–1995 | Foto: Simona Velechovská  Kniha OBRAZY KONCŮ DĚJIN. ČESKÁ VIZUÁLNÍ KULTURA 1985–1995 | Foto: Simona Velechovská

Pro milovníky brutalismu

Ponožky Rovnováha jsou inspirované stejnojmennou brutalistickou sochou umělce Josefa Klimeše na Barrandovském mostě z roku 1989. Ponožky od značky V páru se liší díky cvočkům, které mají našité na lemu, a proto jsou odolné proti známým lichožroutům. Stačí před praním secvaknout a nemůže se stát, že by se jedna z ponožek záhadně zatoulala.

Ponožky Rovnováha | Zdroj: V páru Ponožky Rovnováha | Zdroj: V páru

Pro masožravce i vegetariány 

Nádobí od ilustrátorského dua Tomski&Polanski bude překvapení nejen pod stromečkem. Představte si, že snídáte müsli z misky s motivem klobásy. Navíc tyhle klobásy si zamilují i vegetariáni. Nádobí je z českého porcelánu a je vhodné nejen na snídani, ale i na večerní zobání, zdravý salát nebo třeba gulášovou polévku. A kdo by raději tvorbu od Tomski&Polanski nosil přímo na sobě, na e-shopu czechdesign.cz najde nově i unisex trička. 

Porcelán od Tomski&Polanski | Zdroj: Czechdesign Porcelán od Tomski&Polanski | Zdroj: Czechdesign

Pro gentlemany

Sklenice na whisky jsou must-have každého dospělého muže. Však si to představte – dřevo v krbu praská, sklenici whisky plním, posadím se do křesla a jen se tak zadumám. Sklenice jsou součástí kolekce Františka Víznera, legendy českého sklářství a nesou ikonický tvar autora, který je doplněn jemným broušeným vzorem.

Sklenice na whisky od Františka Víznera | Foto: Lenka Šulcová Sklenice na whisky od Františka Víznera | Foto: Lenka Šulcová

Pro dobrodruhy do města i přírody

Jednoduchost a funkčnost. To jsou hlavní znaky batohů české značky Braasi, které se hodí do města, na túru či na kolo. Převažující materiál batohů je 100% bavlna nebo Cordura 1100D – velmi odolný, nepromokavý materiál, který se používá například při výrobě armádního vybavení.

Batoh Braasi | Zdroj: BraasiBatoh Braasi | Zdroj: Braasi

Pro pracovní dny v kanceláři i do společnosti

Slovenská značka Puojd kreativně zpracovává slovenskou tematiku a hledá nové pohledy na to, co Slovensko je. Výsledkem jsou nejrůznější kolekce šatů nebo ponožek, ale nově i pánských kravat. Kravata Lipianka má lehký retro nádech a svým vzorkem odkazuje k českému národnímu stromu. 

Kravata Lipianka | Zdroj: PuojdKravata Lipianka | Zdroj: Puojd

Doufáme, že jsme vám letošní bádání po dárku pro muže zjednodušili. A pokud toho ještě nemáte dost, podívejte se do sekce pro muže
na e-shopu czechdesign.cz. S výběrem poradíme i v naší kamenné prodejně na adrese Myslíkova 5, Praha 1 ve všední dny od 11 do 19 a o víkendu od 10 do 18 hodin.

Další články