Design pro muže. 10 tipů na vánoční dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Sklenice od Kristýny Venturové ze sklárny Rückl | Foto: Lenka Šulcová Sklenice od Kristýny Venturové ze sklárny Rückl | Foto: Lenka Šulcová

Nevíte si rady, čím potěšit tátu, manžela, přítele, bratra či dědu? Hledáte dárek, který pohladí u srdce a zároveň bude užitečný? Máme pro vás tipy od českých a slovenských designérů a značek, které budou dělat radost vašim milovaným dlouhá léta. Známe to totiž všichni, dárky pro muže vždycky byly tak trochu oříšek, proto jsme se na ně zaměřili, ačkoliv věříme, že následující produkty jsou unisex a ocení je i ženy.

Pro klasiky 

Na pohled i na dotek příjemné tvary mají sklenice na pivo i limonádu z dílny Kristýny Venturové. Jejich design vychází z klasického dekoru sedmdesátkových českých půllitrů aplikovaného na moderní tvar. Odraz v broušených čočkách vytváří zajímavý optický efekt. A to jak když je sklenice prázdná, tak i když je v ní nápoj. Ručně foukané a broušené sklo z české sklárny Rückl si oblíbí nejen vnímavý člověk se smyslem pro design a láskou ke sklu.

Sklenice od Kristýny Venturové ze sklárny Rückl | Foto: Kristýny VenturováSklenice od Kristýny Venturové ze sklárny Rückl | Foto: Kristýny Venturová

Pro historiky 

Třináct příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistického kriminálu i prostředí Státní bezpečnosti ztvárnilo třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků. Kniha Ještě jsme ve válce ponoří milovníky naší moderní historie do příběhů o konfliktech konkrétních lidí s totalitní mocí, které jsou pestré jako život sám – přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi.

Kniha Ještě jsme ve válce | Foto: Simona Velechovská  Kniha Ještě jsme ve válce | Foto: Simona Velechovská

Pro malé i velké kluky

Hračka Mercedes cabrio může být darem pro malé kluky, ale i pro ty větší, co si nepřestali hrát. Ti starší ocení, že autíčko je ručně montováno českou značkou Kovap navazující na tradici počínaje v roce 1946 firmou bratří Sedláků. Kovap z Náchoda si silně zakládá na kvalitě a ruční práci, tudíž je možné, že s tímto broukem si bude hrát ještě váš pravnuk. Malí kluci se hračkou pochlubí ve školce a budou snít o dni, kdy si pořídí vlastního meďáka.

Mercedes cabrio a VW brouk od Kovapu | Foto: Jan Hromádko  Mercedes cabrio a VW brouk od Kovapu | Foto: Jan Hromádko

Pro pánské jízdy

Skleničky Liquer Brothers jsou dílem legendárního českého designéra Jiřího Pelcla, exkluzivně k dostání v Czechdesign Shopu. Jak už název sám napovídá, skleničky jsou jak dělané pro pánské jízdy. Darujte skleničky dědovi a radost může mít i váš táta či bratr, který přijde na návštěvu. Navíc skleničky mají důvtipný design, dají se totiž používat oboustranně.

 Skleničky Liquer Brothers od Jiřího Pelcla | Foto: Lenka Šulcová Skleničky Liquer Brothers od Jiřího Pelcla | Foto: Lenka Šulcová

Pro auto-moto nadšence

Darujte luxusně zpracovaný příběh legendární české automobilky Tatra a designéra Hanse Ledwinky, který navrhl unikátní podobu podvozku používáného dodnes i elegantní aerodynamické karoserie modelů Tatra 77 a 87. Kniha plná fotografií, technických nákresů i dobových reklamních materiálů udělá pod stromkem radost každému automobilovému nadšenci.

Kniha Tatra | Foto: Simona Velechovská  Kniha Tatra | Foto: Simona Velechovská

Pro milovníky Prahy a její architektury 

Ponožky jsou vánoční klasika, která ale může být i pořádně stylová. Motivy naší metropole teď zdobí i novinku z kolekce Czechdesign, která vznikla ve spolupráci s We are Ferdinand. Ponožky na sobě nesou ilustrované motivy ikon Prahy a vy pod stomkem můžete hádat, zda poznáte všechny.

Ponožky Praha celomodré | Foto: Veronika KoníčkováPonožky Praha celomodré | Foto: Veronika Koníčková

Pro něj (i pro vás) 

Ilona Polanská a Lukáš Tomek se prezentují jako čtyřruké ilustrátorské duo Tomski&Polanski. Sami věří, že se lépe vyjadřují obrazem nežli slovy, a tak kreslí vše, co vidí kolem sebe. Třeba i sportující postavy, které najdete jak na plakátech, tak na tričkách. Motiv Jump charakterizuje typická hra s barvami, kterým neodoláte ani vy. Tento dárek si klidně můžete čas od času vypůjčit i pro sebe, trička jsou totiž unisex.

Triko Jump | Zdroj: Czechdesign Triko Jump | Zdroj: Czechdesign

Pro gentlemany

Sklenice na whisky jsou must-have každého dospělého muže. Však si to představte – dřevo v krbu praská, sklenici whisky plním, posadím se do křesla a jen se tak zadumám. Inspirací ke sklenicím Cube byli jejich autorovi Lukáši Houdkovi mistři architektury 20. století – Adolf Loos a Le Corbusier. Sklenička se zásluhou práce s kontrastem ostrých hran a oblých linií a detailem na skleněné noze stává téměř malou sochou, která bude zlatým hřebem kolekce skla.

Sklenice Cube od Lukáše Houdka | Foto: Lenka Šulcová Sklenice Cube od Lukáše Houdka | Foto: Lenka Šulcová

Pro dobrodruhy do města i přírody

Jednoduchost a funkčnost. To jsou hlavní znaky batohů české značky Braasi, které se hodí do města, na túru či na kolo. Převažující materiál batohů je 100% bavlna nebo Cordura 1100D – velmi odolný, nepromokavý materiál, který se používá například při výrobě armádního vybavení.

Batoh Braasi | Zdroj: BraasiBatoh Braasi | Zdroj: Braasi

Pro pracovní dny v kanceláři i do společnosti

Slovenská značka Puojd kreativně zpracovává slovenskou tematiku a hledá nové pohledy na to, co Slovensko je. Výsledkem jsou nejrůznější kolekce šatů nebo ponožek, ale nově i pánských kravat. Kravata Lipianka má lehký retro nádech a svým vzorkem odkazuje k českému národnímu stromu. 

Kravata Lipianka | Zdroj: PuojdKravata Lipianka | Zdroj: Puojd

Doufáme, že jsme vám letošní bádání po dárku pro muže zjednodušili. A pokud toho ještě nemáte dost, podívejte se na tipy pro něj
na e-shopu czechdesign.cz. S výběrem poradíme i v naší kamenné prodejně na adrese Myslíkova 5, Praha 1, kde jsme každý den až do 23. 12. 

Související

20 tipů na české designové dárky, se kterými bude mít Vánoce každý
Produktový design

20 tipů na české designové dárky, se kterými bude mít Vánoce každý

Veronika Soukupová - 25. 11. 2020

Šťastné a designové! Popřejte svým blízkým vkusným přáníčkem od českého autora
Produktový design

Šťastné a designové! Popřejte svým blízkým vkusným přáníčkem od českého autora

Zdislava Pilařová - 16. 12. 2019

Design a Vánoce aneb 7+1 tipů na dárky pro naše nejmenší
Produktový design

Design a Vánoce aneb 7+1 tipů na dárky pro naše nejmenší

Zdislava Pilařová - 3. 12. 2019

Prestige, Hrdý lufťák i pyžamo z hedvábí. Nápady na dárky, které nejsou zbytečné a vydrží
Produktový design

Prestige, Hrdý lufťák i pyžamo z hedvábí. Nápady na dárky, které nejsou zbytečné a vydrží

Tereza Urban - 18. 12. 2019

České Vánoce designově. Tipy na dárky, ze kterých se vaši blízcí budou radovat jak malí
Produktový design

České Vánoce designově. Tipy na dárky, ze kterých se vaši blízcí budou radovat jak malí

Veronika Soukupová - 25. 11. 2019

Český design, který potěší i v zahraničí. Představujeme tipy na dárky pro cizince
Produktový design

Český design, který potěší i v zahraničí. Představujeme tipy na dárky pro cizince

Veronika Soukupová - 17. 7. 2019

ujep 2024
zuz banner