Design na mlýnku. Našli jsme produkty, díky kterým bude domácí příprava kávy zážitek

REN moka pot konvice od Lukáše Uliarczyka, zdroj: Lukáš Uliarczyk REN moka pot konvice od Lukáše Uliarczyka, zdroj: Lukáš Uliarczyk

Pravidelně vám ukazujeme kavárny, které jsou designově zajímavé a zároveň si zde pochutnáte na dobré kávě. Ale kdo by občas nechtěl zůstat v pohodlí svého domova? Někdo si bez ranní kávy doma dokonce nedokáže představit svůj den. A pak jsou lidé, kteří domácí pohodu upřednostňují před tou kavárenskou. Kávu si doma můžeme připravit různými způsoby.

Stále populárnějšími se stávají „alternativní metody“ o čemž svědčí velké množství zahraničních produktů. Najdeme je v obchodech, kam jsme zvyklí chodit pro krásný design. 

Rozmanité kávové doplňky nabízí také IKEA nebo Tchibo, kde si tento rostoucí potenciál včas uvědomili. Ve svých cenově dostupných kolekcích nabízejí jednoduché a zároveň designově zajímavé výrobky určené pro různé techniky přípravy kávy. Kávová komunita zase preferuje specializované obchody. 

Zajímá vás nabídka českého designu a tuzemských výrobků? Pojďme se na ně společně podívat.

Kávové překapávače doménou autorské tvorby 

Jedním z nejjednodušších způsobů přípravy kávy je filtrovaní. Vhodné výrobky – překapávače, nacházíme u českých tvůrců, kteří se zabývají výrobou různých doplňků ke stolování. Většinou jde o autorskou tvorbu, ať už z porcelánu nebo keramiky. 

Takto probíhá příprava kávy pomocí překapávače od Blanky Hovorkové BLAHO, zdroj: BLAHOTakto probíhá příprava kávy pomocí překapávače od Blanky Hovorkové BLAHO, zdroj: BLAHO

Porcelánové překapávače má v portfoliu například Blanka Hovorková, která vyrábí autorský porcelán pod značkou BLAHO.  Každý z modelů je díky ruční práci originál. Základní tvar i velikost je stejná, poté je zdobeno nejrůznějšími dekory. 

Další překapávač pochází z rodinné dílny Moravská keramika a je vyrobený z keramiky. Současnému modelu předcházelo několik generací, na kterých se ladily všechny funkční prvky. Autorem Luhačovského překapávače, jak svůj dripper nazývají, je Lukáš Kaňovský.

Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni, tak vystupuje Jitka Tomanová. Zabývá se především autorskou ilustrací, kterou poté aplikuje na hotové výrobky. V nabídce má několik variant překapávačů a rovněž tvoří i na zakázku. 

Moravská keramika nabízí svojí verzi keramického překapávače, zdroj: Moravská keramikaMoravská keramika nabízí svojí verzi keramického překapávače, zdroj: Moravská keramika

Jitka Tomanová se zabývá především autorskou ilustrací, kterou poté aplikuje na hotové výrobky. Mezi nimi jsou i překapávače na kávu, zdroj: Vařím v ateliéru, maluju v kuchyniJitka Tomanová se zabývá především autorskou ilustrací, kterou poté aplikuje na hotové výrobky. Mezi nimi jsou i překapávače na kávu, zdroj: Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni

French press, moka konvička a džezva

Milovníci kávy si oblíbili také další metody. Zde se svojí širokou nabídkou vévodí především zlínská firma Tescoma

French press je skleněná konvička vybavená pístem s filtrem. Zařízení je postaveno na jednoduchém principu louhování a následné filtrace rozemleté kávy. Tescoma nabízí svojí verzi konvice TEO. 

Moka konvička se dobře hodí pro přípravu silnější kávy. Tescoma má v nabídce kávovary na podobném principu hned v několika designových provedeních.

Skleněná džezva TEO od Tescomy je vyrobená ze žáruvzdorného borosilikátového skla.

French press je skleněná konvička vybavená pístem s filtrem. Tescoma nabízí svojí verzi konvice TEO, zdroj: TescomaFrench press je skleněná konvička vybavená pístem s filtrem. Tescoma nabízí svojí verzi konvice TEO, zdroj: Tescoma

Tescoma má v nabídce kávovar MONTE CARLO, jež vychází z principu moka konvičky, zdroj: TescomaTescoma má v nabídce kávovar MONTE CARLO, jež vychází z principu moka konvičky, zdroj: Tescoma

Skleněná džezva TEO od Tescomy je vyrobená ze žáruvzdorného borosilikátového skla, zdroj: TescomaSkleněná džezva TEO od Tescomy je vyrobená ze žáruvzdorného borosilikátového skla, zdroj: Tescoma

Rychlovarná konvice s cenou Red Dot Design Award

Rychlovarná konvice PRESIDENT od Tescomy je vyrobena z prvotřídní nerezavějící oceli a pyšní se také prestižní mezinárodní cenou za design Red Dot Design Award. Navíc byla vyvinuta tak, aby ohřála vodu na různé stupně teploty, v rozmezí od 40 do 100 °C.  

Varná konvice Tescoma PRESIDENT získala ocenění RedDot, zdroj: TescomaVarná konvice Tescoma PRESIDENT získala ocenění RedDot, zdroj: Tescoma

Mlýnky na kávu

Správně umletá káva je základ. Zatímco jemně umletou kávu využijeme pro přípravu espressa, větší hrubost je vhodná pro metodu frenchpress.

Z českých výrobců mlýnků můžeme jmenovat firmu Lodos, která má kořeny svého vzniku už v roce 1923. Počáteční výroba dřevěných kávomlýnků byla rozšířena o další mlýnky s novějším designem.

Kávový mlýnek má ve svém portfoliu také Tescoma. Mlýnek HANDY získal německou cenu za design GERMAN DESIGN AWARD.

Mlýnek na kávu Lodos Temp, zdroj: LodosMlýnek na kávu Lodos Temp, zdroj: Lodos

Mlýnek na kávu Tescoma HANDY oceněný GERMAN DESIGN AWARD, zdroj: TescomaMlýnek na kávu Tescoma HANDY oceněný GERMAN DESIGN AWARD, zdroj: Tescoma

Tímto výčtem ještě nekončíme. Ukážeme vám další české produkty, jejichž design nás zaujal. Jsou to prototypy nebo návrhy vytvořené mladými designéry v rámci studia.

Návrhy od mladých českých designérů 

Na posledním Designbloku jsme mohli opět obdivovat hodně zdařilých designerských počinů.

Srdce milovníka kávy muselo zaplesat při návštěvě expozice UMPRUM. Jeden z ateliérů totiž pro přehlídku zvolil „voňavý“ projekt zaměřený na vaření kávy – prototypy kávových mlýnků vytvořené s důrazem na mechanismus pro správné umletí kávy. 

Designblok 2018, na stánku UMPRUM byli přítomni studenti ateliéru průmyslového designu i se svými kávovými mlýnky, které bylo možné na místě vyzkoušet, zdroj: Max NovosadDesignblok 2018, na stánku UMPRUM byli přítomni studenti ateliéru průmyslového designu i se svými kávovými mlýnky, které bylo možné na místě vyzkoušet, zdroj: Max Novosad

Autorem prvního kávového mlýnku je Vasil Novosad. Jeho ruční mlýnek poukazuje na revoluční způsob mletí. Nejdůležitější a zároveň i nejviditelnější je absence páky, která byla nahrazena funkčním rotačním víkem. 

Mlýnek obsahuje rovněž intuitivní ladičku s třemi úrovněmi hrubosti mletí. K samotnému mletí dochází v soustavě porcelánových mlecích kamenů kuželového typu.

Mlýnek na kávu od Vasila Novosada nemá klasickou páku, která byla nahrazena funkčním rotačním víkem, zdroj: Vasil Novosad Mlýnek na kávu od Vasila Novosada nemá klasickou páku, která byla nahrazena funkčním rotačním víkem, zdroj: Vasil Novosad

Vojtěch Vyroubal se nechal inspirovat starými tradicemi a rituály. Jeho mlýnek se skládá z drtící paličky, mlecího těla a nádobky.

Palička a tělo vytváří dva do sebe zapadající mlecí kameny, mezi něž sypeme kávová zrna. Proporce paličky odpovídá ideálnímu úchopu dlaně, která na paličku doléhá a pouhým krouživým pohybem drtí zrna vsypaná do mlecí jamky.

Mlýnek na kávu od Vojtěcha Vyroubala se skládá z drtící paličky, mlecího těla a nádobky, zdroj: Vojtěch VyroubalMlýnek na kávu od Vojtěcha Vyroubala se skládá z drtící paličky, mlecího těla a nádobky, zdroj: Vojtěch Vyroubal

Myšlenku zachování správného mletí kávových zrn měl na zřeteli také Daniel Pokorný. Do svého mlýnku zakomponoval dvě hrubosti mletí. Tím jsou: hrubý frenchpress a jemný moka či aeropress. To vše bez jakéhokoliv nastavování mlýnků uvnitř.

Mlýnek má dvě mističky na obou koncích těla. Na vrchu se kávová zrna otáčením promelou na hrubou kávu frenchpress do spodní mističky. Pro jemně mletou kávu moka se mlýnek otočí a promeleme již předemletou kávu z misky na frenchpress do misky na opačné straně.

Daniel Pokorný do svého mlýnku zakomponoval dvě hrubosti mletí, zdroj: Daniel PokornýDaniel Pokorný do svého mlýnku zakomponoval dvě hrubosti mletí, zdroj: Daniel Pokorný

Od mletí kávy se přesuneme k dalším pomůckám.

Se snahou o čistý a jednoduchý design vznikl návrh na moka konvici REN moka pot. Vytvořil ji Lukáš Uliarczyk, designér Preciosa Lighting, tehdy ještě student Univerzity Tomáše Bati. 

Autorovi se stal inspirací minimalistický skandinávský design, který je pro mnohé ikonou a také existující design Bialetti konvice, jež byl vytvořen v roce 1933 a nyní má již svůj ikonický design status.

Někdejší student Univerzity Tomáše Bati Lukáš Uliarczyk je autorem návrhu moka pot konvice REN, zdroj: Lukáš UliarczykNěkdejší student Univerzity Tomáše Bati Lukáš Uliarczyk je autorem návrhu moka pot konvice REN, zdroj: Lukáš Uliarczyk

Anna Semancová je absolventkou průmyslového designu na ČVUT v Ateliéru Jaroš a Gonzalez a je rovněž spoluautorkou minimalistických skleněných ozdob SUPERGEMS.

V rámci svého studia navrhla VACCO – coffee maker, přístroj na přípravu kávy na principu vakuových kávovarů. Použito je sklo Simax a jeho výroba probíhala přímo ve sklárnách Kavalier. Jde o funkční prototyp, který byl v rámci bakalářského projektu nominovaný na Národní cenu za studentský design 2017.

V rámci svého studia navrhla Anna Semancová VACCO – coffee maker, přístroj na přípravu kávy na principu vakuových kávovarů, zdroj: Anna SemancováV rámci svého studia navrhla Anna Semancová VACCO – coffee maker, přístroj na přípravu kávy na principu vakuových kávovarů, zdroj: Anna Semancová

Sklo Simax dodává luxus dalšímu výrobku, kterým je rychlovarná konvice Radka Brezara. Použití borosilikátového skla zprostředkovává maximální kontakt s vodou po celou dobu jejího ohřevu. Konvice vznikla jako bakalářská práce v ateliéru průmyslového designu na Fakultě umění a designu UJEP.  

Rychlovarná konvice Radka Brezara vznikla jako bakalářská práce v ateliéru průmyslového designu na Fakultě umění a designu UJEP, zdroj: Radek Brezar Rychlovarná konvice Radka Brezara vznikla jako bakalářská práce v ateliéru průmyslového designu na Fakultě umění a designu UJEP, zdroj: Radek Brezar

Další pomůckou určenou k ohřevu vody je rychlovarná konvice Dumbo. Autorkou je designérka Zuzana Černáková, která se nyní věnuje především porcelánu. Návrh rychlovarné konvice Dumbo zpracovala ještě v rámci studia na ČVUT v ústavu průmyslového designu.

Návrh rychlovarné konvice Dumbo zpracovala Zuzana Černáková v rámci studia na ČVUT v ústavu průmyslového designu, zdroj: Zuzana ČernákováNávrh rychlovarné konvice Dumbo zpracovala Zuzana Černáková v rámci studia na ČVUT v ústavu průmyslového designu, zdroj: Zuzana Černáková

Posledním studentským projektem je Kávový set pro přípravu kávy typu Hario V60 od Ľubici Rondošové. Autorka se po studiu průmyslového designu na ČVUT rozhodla pro studium porcelánu a keramiky na FDULS. Její kávový set je kombinací kovových a porcelánových prvků. 

Kávový set na přípravu kávy Typu Hario V60 vytvořila někdejší studentka ČVUT Ľubica Rondošová, zdroj: Ľubica RondošováKávový set na přípravu kávy Typu Hario V60 vytvořila někdejší studentka ČVUT Ľubica Rondošová, zdroj: Ľubica Rondošová

Související

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět
Produktový design

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět

Eva Gartnerová - 30. 7. 2018 - 5 min.

O úspěšném vývoji produktu i chybách, kterých se vyvarovat s Jiřím Pelclem
Design služeb

O úspěšném vývoji produktu i chybách, kterých se vyvarovat s Jiřím Pelclem

Filip Platoš - 27. 5. 2018 - 2 min.

A Coffee Break  (Podává se káva)
Produktový design

A Coffee Break (Podává se káva)

Silvie Kolevová - 6. 5. 2016 - 6 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení