Design na každý den: Diáře, které vás provedou nabitým rokem 2016

Diáře pro rok 2016 Diáře pro rok 2016

Stojíte také před rozhodnutím, který diář vás bude provázet celý následující rok na všech schůzkách, který si bude za vás pamatovat narozeniny babičky i to, že už zase máte zaplatit nájem? Listopad je ideálním měsícem pro nákup takového průvodce. Designéři jsou již připraveni a ve svých showroomech a e-shopech nabízejí pestrý výběr. Abyste se lépe zorientovali, dáváme tipy na pár těch opravdu vymazlených.

Papelote - román pro každý den

Papelote je již stálicí na diářovém trhu. Tradiční denní, týdenní a měsíční formáty mají desky zdobené sítotiskovým motivem s tematikou teček, linek a čtverečků odkazujících k vnitřnímu potisku sešitů. Pyšní se šitou vazbou a jsou převázané typickou „papelotí“ barevnou gumičkou.

Letos mě však z celého sortimentu uchvátil především diář s literárním přesahem. Ondřej Buddeuse, mj. autor oceněné dětské knihy Hlava v hlavě, doplnil každé datum o malý příběh. A tak čtete den za dnem malý román, který vás provází celým rokem 2016. Jak se píše i na stránkách Papelote: „Jeden z mála diářů, kde se dočtete i to, co jste nenapsali...“

Papelote, Týdenní diář 365 + 1 román, foto: PapelotePapelote, Týdenní diář 365 + 1 román, foto: Papelote

Diář pro kulturní nadšence

V souvislosti s Papelote nesmím opomenout ani Kulturní diář vycházející již čtvrtým rokem pod patronací kulturního serveru Kulturissimo.cz. Graficky se na diáři vyřádily Táňa Martincová a Helena Kopecká ze zmiňovaného studia Papelote. Zájemci si mohou vybrat ze dvou variant s jemným grafickým zpracováním.

Letos se diáři dostalo i mírného upgradu - události již nejsou přímo obsahem zápisníku, ale tvoří jakousi přílohu. Můžete tak nosit v kapse tahák nabitý těmi nejdůležitějšími kulturními akcemi, nebo si tento přehled připíchnout na nástěnku a v kabelce mít jen diář. A jako bonus jsou součástí balení i samolepky, díky kterým se diář stane prostorem pro každodenní vyjádření tvůrčí energie. Pro kreativce, kteří stále mají hlavu plnou nápadů, je zde pod heslem „letos je to na vás“ ponechán i dostatek prostoru třeba na skici nového šperku nebo poznámky z konference.

Papelote a Kulturissimo, Kulturní diář, foto: PapelotePapelote a Kulturissimo, Kulturní diář, foto: Papelote

Recy Kalendiář LEN.M.

Důvodů, proč opravdu zbožňovat kalendiáře LEN.M., je hned několik: jsou z recyklovaného materiálu, jsou vyráběny ručně a s láskou v chráněné dílně Salet a každý kus je proto originál. Desky tvoří výřezy z použitých kanystrů a vydrží opravdu leccos, takže si můžete dokupovat za zvýhodněnou cenu každý rok jen náplně.

Každý diář je doslova nabitý informacemi o ekologii, sociologii, DIY kurzech a podobně, takže se například dozvíte, jak z PET lahve vyrobit koště, které bylinky jsou vhodné na bolest hlavy nebo kdy se co sklízí. A jako bonus najdete na konci diáře tetrakapsu z krabice na mléko na vizitky a jiné poznámky, které by se jinak poztrácely.

LEN M., KA_LEN_DIAR 2016, foto: LEN M.LEN M., KA_LEN_DIAR 2016, foto: LEN M.

DeafMessAnger Notebook s příběhem

DeafMessAnger miluje příběhy. Nejen ty, které vypráví jeho diáře, ale i historky sdílené novými majiteli diářů. Proto najdete na stránkách výtvarníka fotogalerii od majitelů notesů z různých koutů světa.

Materiál, ze kterých DeafMessAnger vyrábí nové bloky, sbírá na svých cestách po celém světě. Může se tak stát, že během listování narazíte na stránku z knihy v katalánštině nebo na hrací kartu z Kambodži. Celý proces výroby diáře ilustruje video obsahující plynovou masku, jednookou kočku a spoustu sprejů a šablon.

DeafMessAnger, svetozor side 2016, foto: DeafMessAngerDeafMessAnger, svetozor side 2016, foto: DeafMessAnger

SKOBA - diář, který pomáhá

SKOBA, knihařská dílna na pražském Žižkově, si zakládá na tradičních, k životnímu prostředí šetrných postupech výroby. Nyní spolupracuje s projektem Pragulic, který umožňuje veřejnosti zažít svět lidí bez domova. V rámci této spolupráce vznikla speciální edice diářů a sešitů SKOBA Pragulic Homeless Edition tvořená materiály, které zachraňuje z kontejneru muž bez domova Honza Badalec.

U každého diáře je uveden původ jeho obálky, takže se můžete pyšnit například diářem s obálkou z časopisu New Yorker z poloviny 50. let nebo z prvorepublikového šestákového vydání Tří mušketýrů. Samozřejmostí je i rozsah diáře na 14 - 16 měsíců, takže s poznámkami do něj můžete začít už na konci listopadu. Klasickou variantou jsou potom diáře potažené starou, recyklovanou textilií.

SKOBA, Diář SKOBA 2016 – střední formát, foto: SKOBASKOBA, Diář SKOBA 2016 – střední formát, foto: SKOBA

Reformát - nový život papíru

Za projektem Reformát, kterého jste si mohli všimnout například na Prague Design Weeku, kde získal první cenu za instalaci, stojí dvě designérky - Sára Bergmannová a Michaela Klihavcová. Odřezky z tiskáren, papíren a jiný odpadový materiál jim slouží jako základ pro výrobu kuchařek, bloků i týdenních diářů, které jsou ručně a precizně vázány.

Obsah diářů je pro lepší orientaci rozložen do čtyř ročních období. Nechybí zde kapsy na vizitky, fotky a pohlednice a vybírat máte možnost ze dvou velikostí - velkého, nebo kapesního. Obal diáře mohou tvořit retropotisky, jednobarevný minimalistický design a nebo můžete do 10. prosince donést materiál, ze kterého chcete diář vyrobit. Na akci Reformát Open Day, který se odehraje 18. prosince přímo ve studiu, si můžete své diáře vyzvednout a nakoupit zároveň originální balicí papíry a vánoční ozdoby na stromeček. Tak vyštrachejte fotografii pradědečka, plakát nebo starou košili a nechte na sebe vůni vzpomínek dýchat celý rok.

Reformát, Diář 2016 (týdenní), foto: ReformátReformát, Diář 2016 (týdenní), foto: Reformát

Minimalistické diáře od BG Photography

Bára Grünwaldová je fotografkou na volné noze, která svým objektivem vyhledává nejen přírodu, ale i industriální prostředí a místa s geniem loci. Pro rok 2016 připravila tři druhy minimalistických diářů – Kůra, Rybáři a Geometry s autorskou barevnou fotografií na titulní straně.

Stříbrná ražba letopočtu, černé desky z recyklovaného materiálu, stříbrná kroužková vazba, šedá gumička a saténová záložka dotváří decentní zpracování celého diáře. Kalendárium je v českém i anglickém jazyce. Ruční vazbu zajišťuje firma, která dává příležitosti lidem, kteří získávají pracovní uplatnění jen velmi těžko.

BG Photography, Diář Rybáři 2016, foto: BG PhotographyBG Photography, Diář Rybáři 2016, foto: BG Photography

Aktuálním trendem ve světě diářů je být ohleduplný ke svému okolí a vyrábět alespoň části bloků z recyklovaných materiálů. Diáře tak mohou vyprávět svůj příběh. Mám ráda diáře, které každý den v roce překvapí, nenudí unifikovaností, ale přesto se v nich neztratíte. Funkčnost vyvážená estetickým sladěním detailů je tím, co všechny tyto diáře spojuje a já se nyní mezi nimi nemohu rozhodnout. Snad kdyby rok byl šestkrát delší a já je mohla vyzkoušet všechny…

Související

Co bylo dříve luxus je dnes v obalovém designu samozřejmostí
Produktový design

Co bylo dříve luxus je dnes v obalovém designu samozřejmostí

Andrea Čapková - 29. 9. 2015 - 7 min.

Člověk recyklovaný
Produktový design

Člověk recyklovaný

Helena Jakoubě - 18. 8. 2015 - 4 min.

PAPELOTE přináší letní novinky, sbírá ocenění a slaví 5 let!
Grafický design

PAPELOTE přináší letní novinky, sbírá ocenění a slaví 5 let!

Andrea Čapková - 24. 6. 2015 - 3 min.

Co přineslo za novinky třetí vydání Kulturního diáře?
Grafický design

Co přineslo za novinky třetí vydání Kulturního diáře?

kulturissimo.cz - 29. 11. 2014 - 3 min.

Co přinesl první pražský Design Week?
 

Co přinesl první pražský Design Week?

Kamila Matoušková - 14. 11. 2014 - 3 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024