Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Diáře pro rok 2016 Diáře pro rok 2016

Design na každý den: Diáře, které vás provedou nabitým rokem 2016

Stojíte také před rozhodnutím, který diář vás bude provázet celý následující rok na všech schůzkách, který si bude za vás pamatovat narozeniny babičky i to, že už zase máte zaplatit nájem? Listopad je ideálním měsícem pro nákup takového průvodce. Designéři jsou již připraveni a ve svých showroomech a e-shopech nabízejí pestrý výběr. Abyste se lépe zorientovali, dáváme tipy na pár těch opravdu vymazlených.

Papelote - román pro každý den

Papelote je již stálicí na diářovém trhu. Tradiční denní, týdenní a měsíční formáty mají desky zdobené sítotiskovým motivem s tematikou teček, linek a čtverečků odkazujících k vnitřnímu potisku sešitů. Pyšní se šitou vazbou a jsou převázané typickou „papelotí“ barevnou gumičkou.

Letos mě však z celého sortimentu uchvátil především diář s literárním přesahem. Ondřej Buddeuse, mj. autor oceněné dětské knihy Hlava v hlavě, doplnil každé datum o malý příběh. A tak čtete den za dnem malý román, který vás provází celým rokem 2016. Jak se píše i na stránkách Papelote: „Jeden z mála diářů, kde se dočtete i to, co jste nenapsali...“

Papelote, Týdenní diář 365 + 1 román, foto: PapelotePapelote, Týdenní diář 365 + 1 román, foto: Papelote

Diář pro kulturní nadšence

V souvislosti s Papelote nesmím opomenout ani Kulturní diář vycházející již čtvrtým rokem pod patronací kulturního serveru Kulturissimo.cz. Graficky se na diáři vyřádily Táňa Martincová a Helena Kopecká ze zmiňovaného studia Papelote. Zájemci si mohou vybrat ze dvou variant s jemným grafickým zpracováním.

Letos se diáři dostalo i mírného upgradu - události již nejsou přímo obsahem zápisníku, ale tvoří jakousi přílohu. Můžete tak nosit v kapse tahák nabitý těmi nejdůležitějšími kulturními akcemi, nebo si tento přehled připíchnout na nástěnku a v kabelce mít jen diář. A jako bonus jsou součástí balení i samolepky, díky kterým se diář stane prostorem pro každodenní vyjádření tvůrčí energie. Pro kreativce, kteří stále mají hlavu plnou nápadů, je zde pod heslem „letos je to na vás“ ponechán i dostatek prostoru třeba na skici nového šperku nebo poznámky z konference.

Papelote a Kulturissimo, Kulturní diář, foto: PapelotePapelote a Kulturissimo, Kulturní diář, foto: Papelote

Recy Kalendiář LEN.M.

Důvodů, proč opravdu zbožňovat kalendiáře LEN.M., je hned několik: jsou z recyklovaného materiálu, jsou vyráběny ručně a s láskou v chráněné dílně Salet a každý kus je proto originál. Desky tvoří výřezy z použitých kanystrů a vydrží opravdu leccos, takže si můžete dokupovat za zvýhodněnou cenu každý rok jen náplně.

Každý diář je doslova nabitý informacemi o ekologii, sociologii, DIY kurzech a podobně, takže se například dozvíte, jak z PET lahve vyrobit koště, které bylinky jsou vhodné na bolest hlavy nebo kdy se co sklízí. A jako bonus najdete na konci diáře tetrakapsu z krabice na mléko na vizitky a jiné poznámky, které by se jinak poztrácely.

LEN M., KA_LEN_DIAR 2016, foto: LEN M.LEN M., KA_LEN_DIAR 2016, foto: LEN M.

DeafMessAnger Notebook s příběhem

DeafMessAnger miluje příběhy. Nejen ty, které vypráví jeho diáře, ale i historky sdílené novými majiteli diářů. Proto najdete na stránkách výtvarníka fotogalerii od majitelů notesů z různých koutů světa.

Materiál, ze kterých DeafMessAnger vyrábí nové bloky, sbírá na svých cestách po celém světě. Může se tak stát, že během listování narazíte na stránku z knihy v katalánštině nebo na hrací kartu z Kambodži. Celý proces výroby diáře ilustruje video obsahující plynovou masku, jednookou kočku a spoustu sprejů a šablon.

DeafMessAnger, svetozor side 2016, foto: DeafMessAngerDeafMessAnger, svetozor side 2016, foto: DeafMessAnger

SKOBA - diář, který pomáhá

SKOBA, knihařská dílna na pražském Žižkově, si zakládá na tradičních, k životnímu prostředí šetrných postupech výroby. Nyní spolupracuje s projektem Pragulic, který umožňuje veřejnosti zažít svět lidí bez domova. V rámci této spolupráce vznikla speciální edice diářů a sešitů SKOBA Pragulic Homeless Edition tvořená materiály, které zachraňuje z kontejneru muž bez domova Honza Badalec.

U každého diáře je uveden původ jeho obálky, takže se můžete pyšnit například diářem s obálkou z časopisu New Yorker z poloviny 50. let nebo z prvorepublikového šestákového vydání Tří mušketýrů. Samozřejmostí je i rozsah diáře na 14 - 16 měsíců, takže s poznámkami do něj můžete začít už na konci listopadu. Klasickou variantou jsou potom diáře potažené starou, recyklovanou textilií.

SKOBA, Diář SKOBA 2016 – střední formát, foto: SKOBASKOBA, Diář SKOBA 2016 – střední formát, foto: SKOBA

Reformát - nový život papíru

Za projektem Reformát, kterého jste si mohli všimnout například na Prague Design Weeku, kde získal první cenu za instalaci, stojí dvě designérky - Sára Bergmannová a Michaela Klihavcová. Odřezky z tiskáren, papíren a jiný odpadový materiál jim slouží jako základ pro výrobu kuchařek, bloků i týdenních diářů, které jsou ručně a precizně vázány.

Obsah diářů je pro lepší orientaci rozložen do čtyř ročních období. Nechybí zde kapsy na vizitky, fotky a pohlednice a vybírat máte možnost ze dvou velikostí - velkého, nebo kapesního. Obal diáře mohou tvořit retropotisky, jednobarevný minimalistický design a nebo můžete do 10. prosince donést materiál, ze kterého chcete diář vyrobit. Na akci Reformát Open Day, který se odehraje 18. prosince přímo ve studiu, si můžete své diáře vyzvednout a nakoupit zároveň originální balicí papíry a vánoční ozdoby na stromeček. Tak vyštrachejte fotografii pradědečka, plakát nebo starou košili a nechte na sebe vůni vzpomínek dýchat celý rok.

Reformát, Diář 2016 (týdenní), foto: ReformátReformát, Diář 2016 (týdenní), foto: Reformát

Minimalistické diáře od BG Photography

Bára Grünwaldová je fotografkou na volné noze, která svým objektivem vyhledává nejen přírodu, ale i industriální prostředí a místa s geniem loci. Pro rok 2016 připravila tři druhy minimalistických diářů – Kůra, Rybáři a Geometry s autorskou barevnou fotografií na titulní straně.

Stříbrná ražba letopočtu, černé desky z recyklovaného materiálu, stříbrná kroužková vazba, šedá gumička a saténová záložka dotváří decentní zpracování celého diáře. Kalendárium je v českém i anglickém jazyce. Ruční vazbu zajišťuje firma, která dává příležitosti lidem, kteří získávají pracovní uplatnění jen velmi těžko.

BG Photography, Diář Rybáři 2016, foto: BG PhotographyBG Photography, Diář Rybáři 2016, foto: BG Photography

Aktuálním trendem ve světě diářů je být ohleduplný ke svému okolí a vyrábět alespoň části bloků z recyklovaných materiálů. Diáře tak mohou vyprávět svůj příběh. Mám ráda diáře, které každý den v roce překvapí, nenudí unifikovaností, ale přesto se v nich neztratíte. Funkčnost vyvážená estetickým sladěním detailů je tím, co všechny tyto diáře spojuje a já se nyní mezi nimi nemohu rozhodnout. Snad kdyby rok byl šestkrát delší a já je mohla vyzkoušet všechny…

Galerie

Další články