Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vernisáž Vernisáž

Design Husákova panelového bloku

Na retro vlně se nese výstava studentů oboru Dějiny a teorie designu a nových médií Vysoké školy umělecko-průmyslové, která měla v úterý večer vernisáž v rámci výstavy Designblok.

Vzpomínky z konce socialismu se ihned vynoří při procházce výstavou Husákovo 3+1, která se vrací do masové výstavby bytů 70.let, masového procesu výroby, budování a snaží se zmapovat tehdejší nabídku výrobků. Jako by se divák ocitl ve filmovém ateliéru při natáčení oddechového programu pro pracující. Instalace výstavy totiž vychází z repliky panelákového bytu velikosti 3+1 včetně vybavení nábytkem a předměty denní spotřeby. Za hypotetické obyvatele byla určena průměrná čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi.

Bez ironického nadhledu, s čistou faktičností je byt zařízen – co nejvěrněji, jako by ho zařizovala tehdy skutečná rodina. A jako by byt znenadání, před minutkou opustila. Bytová kultura 70.let je v populaci současné České Republiky mohu-li říct zabydlená; dozvuky z této epochy bez možnosti kvalitního výběru jsou v každé domácnosti, a tak je tato výstava vlastně i prohlídkou po všech našich prožitých bytech, už zapomenutých předmětech. Naše společné vzpomínky konzervuje do jednoho vystaveného bytu. Jde to, vychází to a je to zábavné, neboť právě zmiňovaná socialistická masovost unifikovala možnosti celé republiky. Například do vystaveného 3+1.

Výstava v Galerii VŠUP, náměstí Jana Palacha potrvá do 24.října 2007

Galerie