Design, co pomáhá handicapovaným i pivní set. Češi se probojovali na důležitý design festival v Polsku

Od 19. do 27. května, se bude konat již 12. ročník polského Łódź Design Festivalu, který se zaměřuje na tvorbu v oblasti designu na území střední i východní Evropy a je jedním z nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších akcí tohoto typu nejen v Polsku, ale v celé Evropě. Organizátoři akce, pro letošek zvolili téma REFLECTIONS, tedy jakýsi pomyslný odlesk či zrcadlení technologií, řemesel a architektury. Pojďte se s námi podívat na nabitý program festivalu a jeho hlavní hvězdu, španělského designéra Jaimeho Hayona, který byl magazínem Times, označen za jednoho z nejůspěšnějších autorů současnosti.

REFLECTIONS

Téma festivalu REFLECTIONS, bylo rozděleno do tří částí, první z nich je oblast, ve které je reprezentován vztah člověka a technologií, další je zaměřena na reflexi člověka jako tvůrce a tedy rukodělné výrobky, které jsou označovány také jako hand-made, poslední tématický blok popisuje výzvy, které vznikají v procesu vytváření architektury v současné době a problémy spojené s plánováním urbanismu.

Doprovodný program festivalu bude bohatý, obsahuje nejen výstavy, ale také diskuze, workshopy, promítání filmových premiér a další. Současně budou vystavena také díla finalistů hned dvou soutěží must have a make me! 

Návštěvníci festivalu by měli věnovat pozornost, také instalaci patrona festivalu Ceramika Paradyż s názvem "11" installation. Záměrem výstavy, je probuzení otázek o původu člověka na Zemi v jejích návštěvnících, pomocí prostorové skulptury, která uvnitř pomocí řady zrcadel, vytváří dojem kaleidoskopu, skrze lámání a odraz obrazu.

Plakát soutěže make me! s její porotou, zdroj: TZPlakát soutěže make me! s její porotou, zdroj: TZ

must have & make me!

Soutěž must have oceňuje nejlepší designové produkty na polském trhu, letos se jich do finále dostalo sedmdesát. Make me! je mezinárodní soutěží, která se zaměřuje na mladou generaci, výherce hlavní ceny obdrží 50 000 PLN. Tato soutěž vznikla pod taktovkou patrona celého festivalu, společnosti Ceramika Paradyż. Vítězové soutěží budou vyhlášeni 19. května, během zahajovacího ceremoniálu.

Mezi finalisty soutěže make me! se probojovali také dva čeští designéři Michal Pražský a Zlatomíra Cirhanová s dvěma velmi odlišnými projekty. Michal Pražský reprezentuje svým pivním setem, který je současně jeho diplomovou prací. Motiv tří pivních sklenic je inspirován tradičními historickými vzory, součástí setu je také originální otvírač na láhve. Zlatomíra Cirhanová představila v rámci soutěže set didaktických pomůcek s názvem LOONO, které jsou určeny jednak handicapovaným dětem s postižením zraku, ale slouží také k rozvoji hmatu nebo jako relaxační předmět. 

The Beer set, autor: Michal Pražský, zdroj: http://makeme.lodzdesign.com/en/exhibition/michal-prazsky/The Beer set, autor: Michal Pražský, zdroj: http://makeme.lodzdesign.com/en/exhibition/michal-prazsky/

LOONO - Tactile Didactic Tool, autor Zlatomíra Cirhanová, zdroj: http://makeme.lodzdesign.com/en/exhibition/zlatomira-cirhanova/LOONO - Tactile Didactic Tool, autor Zlatomíra Cirhanová, zdroj: http://makeme.lodzdesign.com/en/exhibition/zlatomira-cirhanova/

Oběma finalistům držíme palce!

Hvězda festivalu - Jamie Hayon

Projekty Jamieho Hayona jsou často tvořeny tradiční, tedy řemeslnou či rukodělnou cestou, každopádně v jeho rukou získávají nové, často humorné formy. Jamie Hayon si hraje s významy svých děl, které kreativně přetváří neočekávaným způsobem. 

Během festivalu se návštěvnící mohou zůčastnit hned dvou lekcí, vedených tímto španělským designérem, Form Follows Function a Then What?, které se budou konat 22. května v 15:00. Náplní lekcí, bude představení nového pohledu do diskuze o roli a funkci designu ve společnosti.

Plakát festivalu s fotografií Jamieho Hayona, zdroj: TZPlakát festivalu s fotografií Jamieho Hayona, zdroj: TZ

Łódź Design Festival 

Historie Łódź Design Festivalu sahá do roku 2007, už od svého počátku prezentuje design z rozdílných oblastí jako je industriální design, grafický design, architektura, řemesla a rukodělné výrobky.

Tento rok je v programu několik změn jako například konání části festivalu ve veřejném prostoru města. Srdcem celé akce bude Art_Inkubator, jako tomu bylo i v předchozích letech, ale umělecké instalace se stanou součástí urbanismu, ostatní díla budou v muzejních a galerijních prostorách. 

Například instalace, které vytvořil umělec Paweł Grobelny, s názvem "Park Connector", budou umístěny ve dvou nejstarších parcích města Łódź.

Záměrem festivalu a cílem jeho programu, je otevřít otázky spojené s procesem tvorby designu, strategií s tím spojených a představení designu, jako způsobu řešení mnoha problémů současné společnosti a uspokojování jejích potřeb.

Související

Průvodce světovými veletrhy designu: Co spojuje a odlišuje Milán, Paříž, Dubaj a Londýn?
Produktový design

Průvodce světovými veletrhy designu: Co spojuje a odlišuje Milán, Paříž, Dubaj a Londýn?

Eva Gartnerová - 10. 4. 2018 - 6 min.

Češi okupují Paříž. 15 značek vystavuje na prestižním veletrhu Maison Objet
Produktový design

Češi okupují Paříž. 15 značek vystavuje na prestižním veletrhu Maison Objet

Jindřich Oukropec - 21. 1. 2018 - 6 min.

Polská keramika inspirovaná pop i kyberkulturou, to je Diploo Studio
Ostatní

Polská keramika inspirovaná pop i kyberkulturou, to je Diploo Studio

Alena Štěrbová - 22. 1. 2016 - 9 min.

Polský design v Praze
 

Polský design v Praze

Kateřina Vyskočilová - 11. 10. 2010 - 2 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024