Hlavní město našich východních sousedů nemá zrovna pověst vyhledávané destinace designových nadšenců. Poslední roky však město prochází zásadní obrodou. Přinášíme tipy na unikátní místa spjatá s designem, která vás přesvědčí o tom, že Bratislava je ideální cílovou stanicí pro víkendovou výpravu pozdního léta. A pozor, jeden den vám stačit nebude!
SNG
Honbu za uměním a designem nelze začít jinde než ve Slovenské národní galerii. Část galerijního komplexu, známá také jako „Přemostění“, patří mezi nejvýznamnější díla moderní architektury druhé poloviny 20. století na Slovensku. Kontroverzní stavba s prvky brutalismu je dílem uznávaného architekta Vladimíra Dedečka. Koncem loňského roku tato nepřehlédnutelná dominanta nábřeží Dunaje po citlivé rekonstrukci znovu otevřela své brány a po více než dvaceti letech je znovu přístupná veřejnosti. Čekání se ovšem vyplatilo, velkolepé prostory nasycené uměním, které ještě pořád dýchají novotou, vás snadno pohltí i na několik hodin.
Danubiana
Za Danubianou si sice budete muset zajít kousek za město, rozhodně však tuto cestu doporučujeme podniknout. Atmosféra stylové severské krajiny dýchá ze všech stran. Jedno z nejmladších muzeí moderního umění na Slovensku bylo otevřeno z iniciativy holandského sběratele Gerarda Meulensteena a slovenského galeristy Vincenta Polakoviče. Jejich cílem bylo vytvořit prostor pro moderní a současné umění v regionu střední Evropy, který bude propojovat mezinárodní uměleckou scénu se slovenskými umělci.
Návštěva muzea, které propojuje umění, přírodu a design do harmonického celku, je nejenom uměleckým zážitkem, ale také únikem z města za božským klidem. Architektonicky je zajímavé svým umístěním přímo na Dunaji, na uměle vytvořeném poloostrovu, který vytváří dojem galerie plovoucí na řece. Není náhoda, že i samotná budova svým tvarem připomíná loď.
Náměstí svobody
Pokud do Bratislavy dorazíte vlakem a vydáte se do centra pěšky, vaše cesta nejspíš povede přes Náměstí svobody, na které se po několika letech vrátil život a je nyní oblíbeným místem pro setkávání místních. Příkladná revitalizace od architektonických studií 2021 a LABAK, která uchovala většinu původních prvků a celkový charakter místa, patří mezi nejrozsáhlejší obnovy veřejného prostoru v Bratislavě. Hlavním prvkem je ikonická fontána ze 70. let ve tvaru rozvíjejícího se lipového květu. S průměrem 45 metrů je dodnes největší fontánou na Slovensku.
Oma
Milovníci gastronomie, kávy a designu si v Bratislavě přijdou na své. Podniky, které propojují tyto světy, zde totiž zažívají velkolepý boom. Jedním z nejnovějších přírůstků bratislavské gastro scény je OMA, stylový, zároveň útulný prostor s jedinečnou atmosférou, kde vás s velkou pravděpodobností se širokým úsměvem přivítá sám majitel Jakub Dianiška. Ten po slibně rozjeté kariéře v jiném odvětví našel své poslání právě v moderním pohostinství. Inspirací pro vznik neotřelého gastro konceptu byl pro něj zejména Londýn, ve kterém několik let žil.
OMA uchvátí svým přívětivým zemitým interiérem. | Foto: Lenka Némethová
Do Omy se můžete přes den stavit na lehký oběd, domácí koláče a výběrovou kávu, pravého genia loci zde ovšem zažijete zejména večer, u skleničky kvalitního naturálního vína a večeře v duchu „sharing is caring“ z poctivých lokálních a evropských surovin. Ty si navíc díky mini „koloniálu“, který je nedílnou součástí OMY, můžete pořídit i domů.
Další gastro podniky, do kterých se vyplatí zabloudit: pekárny Oli’s a Kruh, bistra Fach a Otto! nebo fine dining restaurace Irin.
Grão
Pokud jste fanoušky nekonvenčního designu, neměli byste minout kavárnu Grão, jejíž interiér od architekta Alana Prekopa byl v roce 2022 nominován na architektonické ocenění CE ZA AR. Její nezpochybnitelnou dominantou je 15 metrů dlouhý lustr z odpadní hadice, který mění barvu, čímž dodává interiéru pokaždé jinou atmosféru. Na návrhu a realizaci osvětlení se podíleli designéři z CTRL_space a české Studio Spectoda.
Když budete mít štěstí, v Grão si poslechnete set dýdžejů z lokální scény nebo zde narazíte na výstavu současných umělců, které několikrát do roka oživují syrové betonové stěny kavárny. O víkendu si zde navíc dáte jeden z nejlepších brunchů ve městě!
Kávu doporučujeme také v kavárně Soren a v nových podnicích Ráno a 6:57 a.m., které se u místních kávových nadšenců staly rychle pojmem.
Suvenýry se slovenskou duší
Do Bratislavy se vydejte s dostatkem volného místa v zavazadlech, protože míst, ze kterých si budete chtít kousek designu odnést s sebou, je zde více než dost. Stálicí bratislavského designového rybníčku je concept store Slávica, ve kterém naleznete créme de la créme slovenské a české tvorby. Za kurátorským výběrem šperků, interiérových doplňků, grafik a jiných drobností stojí zakladatelka Ivica Jusková, která svůj život zasvětila podpoře talentovaných lokálních tvůrců.
V concept store Slávica najdete produkty slovenské a české tvorby. | Foto: Emma Tereza Košíková
Průřez tím nejlepším ze současné české módní tvorby hledejte v multibrandovém fashion storu SOM. Ten se vyplatí navštívit už jen kvůli samotnému prostoru, který vás přenese do budoucnosti. Architektonické studio D415, které má futuristický interiér z ocelových sádrokartonových profilů na svědomí, si za něj v roce 2022 vysloužilo ocenění v soutěži Interiér roku.
SOM je multibrandový concept store nabízející módu českých a slovenských návrhářů. | Foto: D415
Pokud vás chytne nákupní horečka, zamiřte také do butiku Malinna pro inovativní přírodní kosmetiku nebo do Buffet storu pro udržitelnou lokální streetwear módu, která své sofistikované kousky vyrábí ze zbytkových materiálů velkých módních značek.
Brot Books Deli
Mysl nasytíte v Brot Books Deli, kurátorském knihkupectví, které nabízí knižní a magazínové chuťovky z celého světa. Ústředním objektem interiéru od studia Grau Architects je „obložený chlebíček“, na kterém naleznete naložené vždy ty nejčerstvější knižní delikatesy. Na jejich výběru si dává záležet samotný majitel, grafický designér Martin Jenča, který je mimo jiné zakladatelem renomovaných kreativních studií Folk & Milk. Rukopis zmiňovaného architektonického studia můžete obdivovat také o pár kroků dále, v nově otevřené řemeslné pekárně SUBO, která nejen svým názvem, ale také samotným vizuálem evokuje japonský minimalismus.
Ať už se do Bratislavy vydáte za kulturou, uměním, architekturou nebo dobrým jídlem, garantujeme, že nezůstanete zklamáni. Město vás okouzlí svým půvabem, kompaktností a moderními prvky, které se harmonicky snoubí s historií. Upozorňujeme, že se vám slovenská metropole možná zaryje do srdce natolik, že se budete chtít vracet s touhou objevovat její další poklady. Jak sami zjistíte, ukrývá se jich zde totiž nespočet.