Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Design a umění zažívají nový boom. Poznejte technologické mágy s virtuální realitou

Od nedávného zrodu virtuální a rozšířené reality můžeme čím dál častěji vídat technologické mágy, kteří kouzlí s jakousi kuklí na hlavě. Ve svých brýlích však vidí něco, s čím se běžní lidé s pouhýma rukama nemohou rovnat.

Nového trendu a potenciálu virtuální i rozšířené reality si všimly v poslední době všechny obory. Na letošním Czech VR Festu, který dostává Českou republiku do čela světového žebříčku, vystoupí i zástupci z řad developerů a umělců.

Developerské společnosti s průkopnickými ambicemi nabízí svým klientům již precizně zpracované projekty, ve kterých se zákazník může volně pohybovat ve svém budoucím bytě či domě, aniž by padla jediná cihla.

Při virtuální prohlídce podchytíte i sebemenší detaily jako nešikovné rozpětí zdí, příliš vysoká či nízká futra a další drobnosti. U nás se tímto využitím zabývá například společnost VirArch. Projekty oživí nábytkem, světelnými efekty i každodenními aktivitami, aby klient mohl mít lepší představu o jeho finální podobě. Díky výkonu moderních počítačů si nelze stěžovat ani na vizuální věrohodnost.

Virtuální svoboda

Ve virtuálním světě není člověk svázán fyzikálními zákony nebo jinými obstrukcemi. Svoboda vyjadřování se promítá i v umění. Některá divadelní představení, ať už činohra či balet, nabízejí unikátní zážitek přesunutím diváka do centra dění. Zatímco v běžném divadle by bylo nemyslitelné, aby divák pobíhal na pódiu a sledoval každý detail z představení, ve virtuální realitě je nehmotným přízrakem.

Zbrusu nového pojetí baletního vystoupení ve virtuální realitě se ujal např. Andrej Boleslavský. Divadelní představení nechal nasnímat špičkovou technologií snímání pohybu, kterou poté přesunul do vlastní aplikace. Nasazením brýlí se divák stává částečkou prachu, která může tančit společně s hercem.

Tyto metody lze využívat i v edukativních oborech, včetně umění a výstav. Výuku ve virtuální realitě už zařadilo do svých programů několik univerzit, českých nevyjímaje. Interaktivní forma vzdělávání se už od Komenského označuje za tu nejefektivnější, a ve virtuální realitě k tomu má nejlepší dispozice. Lektoři mají významné expozice, od anatomie lidského těla po výstavy obrazů, každý den na dosah.

Pro vývojáře a průkopníky ve svých oborech se často jedná o lásku na první pohled, virtuální realitu je ovšem nutné zažít na vlastní kůži. Pocity i důvěru k nové technologii si je vhodné vybudovat, a tak nestačí pouze číst a býti v obraze, ale skutečně si vyzkoušet nastupující trend, který se během několika let stane standardem.

Nejsme pozadu

Češi nejsou ve virtuální realitě nijak pozadu. Naopak, na důkaz české šikovnosti hostí Praha za pár týdnů svůj první evropský VR festival s konferencí pro virtuální i rozšířenou realitu Czech VR Fest, kam se slétne přes 50 expertů a více než 500 odborníků z celého světa. Zdejší přednášky představí světové trendy a pokusí se stmelit vztahy mezi vývojáři, společnostmi, státními institucemi a investory.

Méně náročným návštěvníkům otevře Czech VR Fest také výstavu, kde si bude moci každý vyzkoušet nejmodernější headsety pro virtuální realitu, včetně špičkového softwaru a příslušenství, které se využívá např. v armádě, medicíně, zábavním průmyslu, výtvarnictví a další.

Czech VR Fest proběhne ve dnech 24.-25. května v pražských Holešovicích.

Více na czechvrfest.com.

Další články