Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Minimalistické jógové oblečení značky WeMove, zdroj: WeMove Minimalistické jógové oblečení značky WeMove, zdroj: WeMove

Design a Jóga jdou ruku v ruce. České značky, které slibují estetický zážitek na jógamatce

Jak se rozšiřuje počet milovníků jógy v Čechách, sílí i jógový průmysl a s ním i produkty, které jsou pro jogíny nutností. V posledních letech už nemusíte nakupovat přes zahraniční internetové servery, protože se objevila řada českých a moravských značek, které nabízejí funkční a přesto zajímavý design. A tak si můžeme protáhnout tělo na jógových podložkách Floppy od Pasty Onera, nebo se na cvičení obléknout do jednoduchých modelů značky YojogaYO, sportovních kousků od Syna v pohybu či WeMove.

Podložky od Pasty

Na první pohled by se zdálo, že Pasta Oner a jóga úplně nejdou dohromady. Výsledek ale přesvědčil, že vtip a originalita do jógového světa patří. Známý výtvarník s láskou k pop-artu dokázal, že jógová podložka může být stejným kreativním prostorem, jako je třeba surfařské prkno. Vytvořil tak dvě varianty grafik na podložky s názvy GET LOST a DON´T PANIC, které asi nejsou úplně pro každého, ale umění a trendy sledující jogíny určitě potěší.

Jejich výroby se ujala mladá česká značka Floppy, za kterou stojí dcera herečky Veroniky Freimanové a režiséra Jaroslava Brabce Tereza Brabcová. Floppy do této doby nabízela materiálově silnější, příjemné podložky vhodné zejména na domácí cvičení. Pro tento projekt však zvolila materiál z přírodního recyklovatelného kaučuku.

Jógová podložka Floppy, zdroj: FloppyJógová podložka Floppy, zdroj: Floppy

Jóga v pohybu

Módní návrhářka Kristýna Synek stojí spolu s Petrou Šubrtovou a Břetislavem Stromkem za brandem Syn v pohybu. První kolekci legín a lehkých bund se základním prvkem opakujícího se barevného trojúhelníku připravila pro běžce. A byly to právě legíny, které se zalíbily i jogínům. A tak na sebe nenechala dlouho čekat i kolekce přímo pro jógové nadšence s názvem S duší .

Kristýna v návrzích pracuje s grafickými liniemi, základními tvary v podobě kruhu, přímky či trojúhelníku a funkčními materiály, proto je značka Syn v pohybu oblíbená u všech sportovců. Zakázky odbavuje pro vrcholové sportovce a do budoucna mají v plánu oblékat i Český olympijský tým.

Jogínská kolekce S Duší, zdroj: Syn v pohybuJogínská kolekce S Duší, zdroj: Syn v pohybu

Sportovní estetika

Podobně sportovní designovou módu, která sluší i vyznavačům meditačních cvičení, přináší značka WeMove. Návrhy Lucie Králové jsou jednoduché a sexy. Pracuje s příjemnými tlumenými barvami, kdy grafikou zůstává pouze logo WeMove. Je zřejmé, že se značka zaměřuje na širší základnu sportovců, proto svou módu fotí třeba v retro tělocvičně nebo na atletickém závodišti. Přesto jsou střihy pro cvičení na jógové podložce jako dělané.

Minimalistické oblečení WeMove, zdroj: WeMoveMinimalistické oblečení WeMove, zdroj: WeMove

Móda bez hranic

Podobně základní barevné valéry a příjemné materiály, stejně jako i nápisy s nápadem (BUĎ ORIGINÁL, LOVE, Jdu správným směrem) volí značka YojogaYO. Na jejím oblečení mě baví, že si jejich legíny můžete vzít klidně na procházku nebo do práce a že z něj vyzařuje klid a radost. Jednu z kolekcí nechala autorka Karolina Tůmová nafotit na plnoštíhlé modelce a rozbořila tak klišé, jak se prodává sportovní móda.

Oblečení YojogaYO s nápisy, zdroj: YojogaYOOblečení YojogaYO s nápisy, zdroj: YojogaYO

Sláva regionům

Morava za Čechy v jógové módě ale také nezaostává. Ze Zlína pochází Lenka Drgová, která vystudovala malbu v Londýně a poté, co se odstěhovala do Čech, začala navrhovat módu. Své abstraktní malby přenáší digitálním tiskem na látky a pracuje zejména se základními barvami bílou, šedou a černou. Její sofistikovaná značka Jo.Gaia klade důraz na přírodní materiály a v souladu s přírodou také probíhá celý proces výroby.

Jo.Gaia klade důraz především na přírodní materiály a sofistikovanost, zdroj:Jo. GaiaJo.Gaia klade důraz především na přírodní materiály a sofistikovanost, zdroj:Jo. Gaia

Z osobního pohledu mne baví i značka Bioga, která je v dobrém slova smyslu nezařaditelná. Zakládá si na tom, že je z Moravy a právě legíny se vzory moravského folkloru jsou dokonalým příspěvkem k lokální a autentické tvorbě. Jejich trikot Ola na paddle boardyogu vás bude jistě doprovázet celou letní sezónu.

Jogínské oblečení od moravské značky Bioga, zdroj: BiogaJogínské oblečení od moravské značky Bioga, zdroj: Bioga

MOOYYY jógový šperk

Chcete-li se ozdobit šperky v jógovém stylu, pak zvolte značku MOOYYY. Ta se spojuje s českými šperkaři jako například s Annou Steinerovou, Lucií Koldovou či Mirkou Talavaškovou a východní spiritualitu obléká do moderního kabátu. Nabízí například originální stříbrné a pozlacené maly s jemným zapojením semene posvátné rudrakshy či náhrdelníky inspirované přírodními živly.

Náramek MOOYYY se semenem rudrakshy, zdroj: MOOYYYNáramek MOOYYY se semenem rudrakshy, zdroj: MOOYYY

Markéta Faustová (autorka píše nejen o józe, je jógovou lektorkou, založila server s online lekcemi jógy www.moje-joga.cz )

Galerie

Další články