Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Denissa Serafini a Tomáš Rachunek, Schránka na zvířecí ostatky, 2013, foto: Tomáš Polák Denissa Serafini a Tomáš Rachunek, Schránka na zvířecí ostatky, 2013, foto: Tomáš Polák

Denissa a Tomáš: Ocenění v soutěži Mladý obal si nesmírně vážíme

Osmnáctý ročník soutěže Mladý obal skončil. Na slavnostním předávání cen jsme se dozvěděli jména vítězů a některé z nich ihned vyzpovídali.

První na řadu přišla dvojice Denissa Serafini a Tomáš Rachunek ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Jak reagovali na otázky bezprostředně po ceremoniálu? To se dočtete v tomto rozhovoru.

Jak se vám líbil dnešní významný a pro vás úspěšný večer?

Tomáš: Hudba byla skvělá, ta slamerka, co recitovala, byla úžasná - chtěl bych číslo na jejího dealera.

Denissa: Řekla bych, že to bylo velmi uvolněné a dobře zorganizované.

Očekávali jste, že byste se mohli umístit, když jste tvořili schránku?

Tomáš: Popravdě ne.

Denissa: Nečekali jsme, že by někdo ohodnotil naši myšlenku, že chceme pomoct psychologicky. Tím, že usnadníme důchodcům život spíše vnitřním pocitem.

Uspěli jste v soutěži se Schránkou na zvířecí ostatky. Je to poměrně specifický obal, jak vás napadl?

Tomáš: Semínko toho nápadu vzešlo z mojí babičky a dědy poté, co jsem jim položil otázku, jaký obal by jim usnadnil život. Shodli se na rakvi. Jenže poslat rakev na Mladý obal v životním měřítku je jaksi nemožné. Tak jsme přemýšleli a napadlo nás formát zmenšit. Zapřemýšleli jsme nad tím také z psychologického hlediska - důchodce, který se stará o domácího mazlíčka, si k němu vypěstuje silnou citovou vazbu. Ať už jde o psa, kočku nebo jiné zvíře. Proto jsme se rozhodli pro schránku.

Jak technologicky náročné bylo schránku vyrobit?

Denissa: Karton jsme nařezali a poté postupně vrstvili na sebe. Použili jsme ekologické lepidlo, které se v zemi rozloží a není tak zátěží pro životní prostředí.

Bylo pro vás složité uchopit téma stárnutí?

Tomáš: Téma je samo o sobě hodně aktuální i kontroverzní. Hlavně z toho pohledu, že žádný senior design neexistuje.

Denissa: Vzhledem k tomu, že je nás ve skupině třináct, hodně jsme ze začátku tápali a trvalo nám měsíc, než jsme se dostali k nějakému slušnému návrhu.

Měli jste záložní plán, který byste použili v případě, že se vám schránka nebude zamlouvat?

Tomáš: Ano a znovu to souvisí s domácími mazlíčky. Když jedou majitelé na dovolenou, většinou si kočku či psa berou s sebou. Přemýšleli jsme proto nad krmivem pro psy, které je v tubusu a aplikuje se denně. Princip spočíval v jednoduchosti a sofistikovanosti celého obalu. Nakonec jsme ale stejně skončili u schránky, protože nebyl čas vymýšlet něco složitějšího.

Studujete Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor Průmyslový design a zde jste uspěli v soutěži Mladý obal. Znamená to, že se chcete specializovat právě na obalový design?

Tomáš: Obalový design je mi opravdu blízký, baví mě pracovat s grafikou obalu. Nicméně bych se nechtěl specializovat pouze na obaly. Jednoduše chci dělat produktový design, produkty, které člověk užívá denně.

Dokázali byste si představit spolupráci i do budoucna na jiných projektech?

Tomáš: Možná tak na grilovačce v Itálii, co? (smích)

Denissa: Já bych asi chtěla jít vlastní cestou a s designem spojená není. Chci se zaměřit spíše na teorii, dějiny umění než na samotné tvoření věcí.

Zamlouvala se vám některá z oceněných pracích?

Denissa: Mě zaujal nápad se šperkem. Líbila se mi ta myšlenka využití léku, který vypadá jako šperk. Tomáš: I ta krabička Hey byla skvělý nápad, já sám bych ji určitě využil.

Co pro vás takové ocenění vlastně znamená?

Tomáš: Určitě mě cena posouvá dál. Jsem neuvěřitelně rád, že jsem konečně něco dokázal. Doteď jsem neměl žádné větší výsledky kromě těch školních.

Denissa: Je to obrovské překvapení. Ve škole jsme za tento projekt dostali dvojku a rozhodně jsme nečekali, že můžeme uspět i v soutěži Mladý obal. Proto si ceny velmi vážíme. (Denissa a Tomáš získali 2. místo v kategorii Studenti středních a vyšších odborných škol – pozn. red.)

Galerie

Další články