Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Den za dnem Designblokem 2021. Tipy pro den třetí

I během třetího dne Designbloku se můžete těšit na kompletní program a tipy na to, co rozhodně neminout. Na Reflex Stage se například představí náš projekt Snoubení, unikátní platforma, která spojuje tvorbu českých designérů v oblasti svatebního šperku, firma Smart Walls, která přinese exkurz do historie nástěnných textilií v interiéru, nebo designéři Karin Zadrick a Roman Šedina, jejichž spojení navazuje na mnohaletou praxi v keramice, umění a designu.

Program

REFLEX STAGE

11:00 Karin Zadrick, Roman Šedina: Příběh vázy (Roman Šedina)

Společnou řečí keramiky představují (pronikají mezi) střepy a prach kvetoucí krajiny. Materiálu se dotýkají velmi citlivě a on k nim promlouvá. Zaznamenávají čistý prožitek a instalují do Uměleckoprůmyslového musea kabinet našeho štěstí. Kouzlo nádoby, které nás naplňuje. Jejich originální spojení navazuje na mnohaletou praxi v keramice, umění a designu. Jejich realizace jsou vysoce ceněny a zařazeny mezi umělecké sbírky ve světovém kontextu.

12:30 Snoubení | Czechdesign: Snoubení – prsten na to! (Veronika Soukupová, Adéla Ščurková, Klára Šípková, Kristýna Malovaná, Eva Růžičková)

Snoubení je unikátní platforma, která spojuje tvorbu českých designérů v oblasti svatebního šperku a nabízí české veřejnosti alternativu ve výběru zásnubních a snubních prstenů. Projekt vznikl pod hlavičkou organizace Czechdesign, která s designéry spolupracuje už od roku 2003. Podporuje myšlenku lokálních a udržitelných svateb, originální tvorbu a lokální design.

Snoubení je unikátní platforma, která spojuje tvorbu českých designérů v oblasti svatebního šperku. | Zdroj: SnoubeníSnoubení je unikátní platforma, která spojuje tvorbu českých designérů v oblasti svatebního šperku. | Zdroj: Snoubení

13:30 Dopravní podnik hl. m. Prahy: Lanová dráha na Petřín (Pavel Kejha)

15:00 IHOR: Sale of Ideas + O spolupráci a nové roli designéra (Ihor Sabadosh, Sára Matysová)

Sára Matysová a Ihor Sabadosh tvořící pod značkou IHOR představí výstavu Sale of Ideas. Ve spolupráci s tradičními výrobci, mladými tvůrci a malými dílnami vznikly interiérové doplňky, textilní výrobky, dřevěný nábytek, experimentální objekty i nové koncepty sezení. Nevázanou tvořivost propojuje cit pro barvu, materiál a úvaha nad funkčností i produkcí.

Proces výroby koberce Piet | Zdroj: IHOR, Lenka GlisníkováProces výroby koberce Piet | Zdroj: IHOR, Lenka Glisníková

16:30 Haenke: Plants Make People Happy, Kind Of (Miranda Janatka, Olivier Lacrouts) / ENG

Haenke je vzdělávací a výzkumný projekt, jehož cílem je zvyšovat povědomí o funkci rostlin a přírody v kontextu lidského zdraví.

18:00 Reflex: Štěstí podle Reflexu (Marek Gregor, Liběna Rochová)

19:30 Smart Walls: SOFT TOUCH. Krátká historie nástěnných textilií v interiéru (Markéta Vinglerová)

Podobně jako návrháři oblékají člověka do fascinujících rób, také Smart Walls odívají stěny do kvalitního textilu, jenž dokáže proměnit náladu v místnosti, dodat prostoru akustické kvality nebo ho opticky zateplit. Kolekce tkanin vznikla ve spolupráci s módní vizionářkou Olo Křížovou.

Smart Walls – stěny z kvalitního textilu | Zdroj: Smart WallsSmart Walls – stěny z kvalitního textilu | Zdroj: Smart Walls

20:00 Smart Walls: OBLEČTE SI DŮM. Textil je stále častěji skloňovaný materiál v tvorbě interiérů. Jaké trendy k nám přicházejí a kde všude se textilem můžete obklopit? (Olo Křížová)

DESIGNÉRIE - srdce Designbloku umístěné v Gabrielu Loci, přízemí

V Designérii probíhají každý den workshopy, jež připravili designéři, kteří stojí za podobou letošní Designérie – duo Herrmann & Coufal. Každý účastník si může vyrobit a odnést lampu Tension, která se vyznačuje svou lehkou, subtilní konstrukcí a polohovatelností světla. Lampa je z kolekce Do It Yourself produktů značky Nomad. Na workshop je nutné zakoupit vstupenku, která hradí použitý materiál na vaši lampu. 

Tipy

Tereza Knolová
Projektová manažerka Openstudia

Tereza Knolová, projektová manažerka Openstudia | Zdroj: DesignblokTereza Knolová, projektová manažerka Openstudia | Zdroj: Designblok

Co rozhodně na letošním Designbloku neminout? 

Dost mě baví #forsale by LUV = 4x móda (Zuzana Ševčíková, VSL, vivat život, MiJA) a 1x lampiony (Jasna). Neotřelý a současný přístup. Není to jen o módě, ale také o její udržitelnosti. Moje favoritky jsou patchworkové bundičky od Mii Jadrné! Jasně, že ne jenom jedna. LUV najdete v klenbovém sále v Gabriel Loci. Je to PÁR. Darina Zavadilová & Jan Kloss uvedli na trh velmi chic sneakers, které chcete nosit. Já si jdu pro modré. Tenisky jim ale nestačí, takže rozšiřují portfolio o tzv. stuff, které vznikají ve spolupráci s dalšími designéry – třeba o sklenice Jakuba Pollága (zeitgeist.limited). Letošní téma Designbloku vzali, jak sami říkají, doslova – připravili pro vás loterii Šťastný PÁR, v níž vyhrává úplně každý. Takže štěstí mít letos na Designbloku vážně budete – minimálně v čísle 213 v Gabriel Loci…

V čísle 222 v Gabriel Loci najdete Annu Jožovou a Vlastimila Šenkýře – jejich sólo projekty a nově i společnou práci pod hlavičkou Jožová & Šenkýř. Kolekce Kombo má prý v sobě nekonvenční ingredienci – Hadí směs. Pro recept asi musíte až na místo…Janju (Prokić!) a její novou kolekci MITMEM najdete v Gabriel Loci i v Uměleckoprůmyslovém museu. Šperky a volné objekty. Janji kolekce mají každý rok silné téma a letos navozují extrémní klid. Pro mě doslova srdcovka.

No a královnou tohoto ročníku je jednoznačně Liběna Rochová! Na Designbloku ji najdete hned na třech místech. První z nich je meditativní světelná instalace Dech, která vznikla ve spolupráci s vizuálním umělcem Markem Šilpochem. V zásadě ji v Gabriel Loci nemůžete minout, protože vám bude svítit na cestu, až půjdete po hlavním schodišti. Dechem vás bude doprovázet Never Sol. Jen opatrně u opon. Druhou z nich je expozice Moravské galerie v Brně, které Liběna do sbírek věnovala kolekci oděvů a doplňků z posledních třiceti let své tvorby. Výběr devíti modelů najdete v působivé instalaci v přízemí Gabriel Loci. Panenky, které v letech 2010–2020 Liběna Rochová navrhla pro dobročinné aukce UNICEF najdete v Pasáži českého designu Na Příkopě.

Na Haenke a jejich sérii přednášek, které tematicky propojují rostliny s designem, se můžete těšit od čtvrtka do soboty. Na pátek ale dávám tip na jednu konkrétní – Plants Make People Happy, Kind Of. Jedním z hostů bude Olivier Lacrouts, který stojí za projektem Plant Fever. Přijďte v 16:30 na Reflex Stage, kam je vstup zdarma, nebo sledujte online!

Veronika Soukupová
Manažerka projektu Snoubení 

Veronika Soukupová, manažerka projektu Snoubení | Zdroj: CzechdesignVeronika Soukupová, manažerka projektu Snoubení | Zdroj: Czechdesign

Na co se na letošním Designbloku nejvíce těšíš?

Nejvíce se těším na naši expozici projektu Snoubení, kterou představíme v kouzelném prostoru kláštera sv. Gabriela. Svatba jako taková skvěle zapadá do letošního tématu Designbloku Štěstí. Přestože jsou srdcem expozice zásnubní a snubní prstýnky, nepůjde o žádnou prvoplánovou romantiku. Pro návštěvníky jsme připravili neotřelou a zábavnou instalaci, za jejímž návrhem a realizací stojí designérky ze studia MY DVĚ ve spolupráci s ilustrátorkou Evou Macekovou. Uvnitř najdou velkorysou prezentaci svatebních prstenů od českých designérů zapojených do projektu Snoubení a výstavu svatebních darů, mezi nimiž jsou třeba ikonické kousky od studia Qubus.

Kdo by se rád o celém tématu dozvěděl více, toho srdečně zveme na diskuzi v rámci Reflex Stage, kde vystoupíme společně se šperkařkami Evou Růžičkovou, Kristýnou Malovanou a Klárou Šípkovou. Kromě Snoubení se moc těším na expozice všech designérů, a to především z oblastí šperku a módy. Jsem zvědavá, jak se designéři zhostí nejen prostorů kláštera, ale také svých ateliérů nebo mé oblíbené budovy Uměleckoprůmyslového musea.

Další články