Den za dnem Designblokem 2021. Tipy pro den druhý

Chystáte se i letos na Designblok, ale nevíte na jaké přednášky se vydat nebo čí instalace rozhodně neminout? Jako každý rok přinášíme přehled doprovodných akcí na následující den a tipy od těch nejpovolanějších. Těmi vás dnes obohatí PR manažerka Designbloku Helena Novotná nebo naše redaktorka magazínu Czechdesign Tereza Urban. Připravte si diáře, protože čtvrtek na Desigbloku má rozhodně co nabídnout.

Program 

11:00 Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu (Ondřej Vicena, Jaroslav Trubač)

Brýle v dobách Československa jsou neprávem opomíjenou kapitolou designu a módy. Existují však rozsáhlé prameny, z nichž je patrná tradice československého brýlového návrhářství, a to i v mezinárodním kontextu. Jak tedy vypadaly tvary brýlí, které se vyvážely z Československa do celého světa, kdo byl jejich designér, kdo je nosil, představí kurátor Ondřej Vicena.

Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu | Zdroj: Designblok Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu | Zdroj: Designblok

12:30 Flowers for Slovakia: Taste my story (Michala Lipková, Vanda Gábrišová)

Flowers for Slovakia vypráví příběhy slovenské kultury prostřednictvím designu. Od roku 2010 platforma představila tři výstavní projekty z oblasti skla, nábytku a šperku. Na Designbloku 2021 projekt uvádí čtvrtou kolekci „Taste my story“. Kolekce inspirovaná tradicí, současností a budoucností slovenské kulinářské kultury vypráví 10 příběhů pro všechny smysly.

13:30 Barbora Křivská a Lada Semecká

Absolventky Ateliéru sklo profesora Vladimíra Kopeckého na UMPRUM v Praze. Bára je koloristka, kreslí, maluje a vyšívá. Lada brousí a ryje sklo. 

„Téma Designbloku 2021 je pro nás výzvou k bezprostřední reakci: Je radost vytvořit nový džbán, vázu, sklínku či stolek. Je radost proměnit přidělené místo. Je štěstí spolupracovat tady a teď...,“ říkají autorky Barbora Křivská a Lada Semecká.„Téma Designbloku 2021 je pro nás výzvou k bezprostřední reakci: Je radost vytvořit nový džbán, vázu, sklínku či stolek. Je radost proměnit přidělené místo. Je štěstí spolupracovat tady a teď...,“ říkají autorky Barbora Křivská a Lada Semecká.

15:00 Česká centra / EUNIC: Ideas Yard: Talking about Europe – udržitelný event management (Maria Neneciu, Alexandra Klatt, Jana Zielinski) / ENG

16:30 Haenke: Nature by Design: Cesta za (globálním) štěstím pomocí udržitelného designu (Jan Boelen, Alexandra Georgescu) / ENG

Haenke je vzdělávací a výzkumný projekt, jehož cílem je zvyšovat povědomí o funkci rostlin a přírody v kontextu lidského zdraví.

18:00 REFLEX: Štěstí podle Reflexu (Bohumil Pečinka, Petros Michopulos)

19:30 Two Lines: Interview with authors of the project and the book "1000" (Jiyeon Lim, Lukáš Palán, Jan Nedbal) / CZ + ENG

Pod značkou Two Lines tvoří designérka Jiyeon Lim kožené tašky a doplňky v kombinaci tradičního ručního korejského řemesla a osobitého designu. V nové produktové řadě představí velké cestovní brašny doplněné ilustrovaným románem. Příběh pojednává o muži ve snu a jeho cestě. V multižánrové expozici se obrazy záhadné kožené tašky prolínají mezi knihou, originály ilustrací a fotografiemi snových scén.

Tipy 

Helena Novotná
PR manažerka Designbloku

Helena Novotná | Zdroj: Archiv autorkyHelena Novotná | Zdroj: Archiv autorky

Co rozhodně na letošním Designbloku neminout? 

HELENA: Baví mě balancování na hraně mezi světským a sakrálním. Proto doporučuji první kroky na Designbloku směrovat do Art Housu. Ten je letos umístěný v kostele sv. Gabriela v areálu Gabriel Loci. Scénograf Marek Cpin umístil do kostela kru a na ní plují díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů. Zní to fantasticky a přesně tak to i vypadá. A velké plus je, že zatímco na Designblok je potřeba registrovat si časový slot návštěvy, do Art Housu se můžete přijít pokochat kdykoliv a zadarmo. 

Ze čtvrtečního doprovodného programu se těším na konferenci, kterou v rámci Relfex Stage pořádají v 15:00 Česká centra spolu s EUNIC. Téma je udržitelný event management a koho jiného by to mělo hlavně zajímat, než nás z Designbloku. A rovnou další přednáška od 16:30 tematicky naváže – projekt Haenke připravil pro letošní doprovodný program sérii parádních přednášek na téma udržitelný design! Konkrétně ve čtvrtek se připojí na online konferenci Jan Boelen z ateliéru LUMA spolu s architektkou Alexandrou Georgescu.

Projekt Haenke | Zdroj: DesignblokProjekt Haenke | Zdroj: Designblok

V Gabriel Loci mě baví zlatá podlaha instalace Daniely Peškové a Marii Kobelove, ale samozřejmě se mi líbí hlavně to, co na ní stojí – nové kolekce těchto designérek! V Uměleckoprůmyslovém museu patří mezi mé osobní favority výšivka od BRO., která mne nepřestává fascinovat estetikou i příběhem, a pak určitě značka IHOR. Její zakladatelé Sára Matysová a Ihor Sabadosh neustále zvedají laťku naprosto ve všem, co dělají, a myslím, že o nich ještě hodně uslyšíme. Navíc se pro vznik nové kolekce inspirovali dílem umělce Donalda Judda. Lepší už to být nemůže. 

A na závěr doporučuji vyrazit do Podolí! Ondřej Stára tam otevřel svůj nový ateliér aka Obchůdek radosti. Prsteny s názvy jako „Moc malý prstýnek s moc velkým kamínkem“ nebo „Moc velký prstýnek s moc malým kamínkem“? Prostě třešinka na závěr. 

Tereza Urban
Redaktorka magazínu Czechdesign 

Tereza Urban | Foto: Klára KudláčkováTereza Urban | Foto: Klára Kudláčková

Na co se na letošním Designbloku nejvíce těšíš? 

TEREZA: Ze čtvrtečního programu si určitě nenechám ujít program Reflex Stage – Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu, během kterého představí stejnojmennou publikaci kurátor a spoluzakladatel projektu Optiqa Ondřej Vicena a designér československých brýlí Jaroslav Trubač. Celkově je pro mě jako pro člověka, který začal nosit brýle teprve před nedávnem, svět designu brýlí nový a vzrušující a jsem nadšena z toho, že se jim v poslední době, právě třeba díky práci zmiňovaného studia Optiqa nebo designérce Nastassie Aleinikavy, dostává čím dál tím větší pozornosti. Určitě se také zastavím na přednášce vzdělávacího a výzkumného projektu Haenke, který představí, jak spolu může design a příroda interagovat. 

Související

Den za dnem Designblokem 2021. Tipy pro den první
Produktový design

Den za dnem Designblokem 2021. Tipy pro den první

Tereza Bíbová - 5. 10. 2021

Letošní Designblok sází na štěstí a udržitelnost. Festival designu láká na velká jména oboru do kláštera na Smíchově
Produktový design

Letošní Designblok sází na štěstí a udržitelnost. Festival designu láká na velká jména oboru do kláštera na Smíchově

Redakce Czechdesign - 29. 9. 2021

Štěstí je...Designblok. V jakém procesu své práce jsou nejšťastnější? Ptáme se pěti talentovaných designérek
Ostatní

Štěstí je...Designblok. V jakém procesu své práce jsou nejšťastnější? Ptáme se pěti talentovaných designérek

Tereza Bíbová - 1. 10. 2021

job shop
Přerov lab
výstava czd
SHOP Snoubení