Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Den za dnem Designblokem 2020. Tipy pro den první

22. ročník Designbloku je tady. I letos se můžete těšit na přehlídku designérů, firem a tematickou expozici. Jediné, co museli pořadatelé kvůli pandemické situaci pozměnit, je forma doprovodného programu – přednášek a workshopů. Ten se celý přesune do onlinu. Stejně jako předchozí ročníky vám i tentokrát přineseme každý den podrobný přehled toho, co na Designbloku rozhodně neminout. Své tipy na každý den představí kromě nás také samotný tým Designbloku.

Návštěva festivalu online

Designblok letos rozšířil výstavu také do online prostoru – na webu Designbloku si návštěvníci mohou díky speciálním 3D scanům v Gabrielu Loci prohlédnout všechny instalace vystavujících designérů i firem. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění až do konce října 2020. 

Online prohlídka Designbloku | Zdroj: Designblok

Tipy

Jana Zielinski – ředitelka Designbloku

Jana Zielinski | Zdroj: www.modernibyt.czJana Zielinski | Zdroj: www.modernibyt.cz

Co rozhodně na letošním Designbloku neminout? 

Myslím, že velkým zážitkem bude Designérie, hlavní výstavní expozice, kterou navrhl Jan Plecháč. Bude umístěna do původní Rajské zahrady. Štafle jako základní stavební prvek si budou navíc moci návštěvníci koupit a podpořit Centrum Paraple. Dále pak rozhodně nesmíte minout Art House, umístěný v Musaionu v Letohrádku Kinských, kousek pod konventem, kde budou vystavovat čeští designéři objekty inspirované lidovým uměním umístěným v expozici. Designéři navíc používali tradiční řemeslné techniky. Modrotisk Moniky Drápalové, porcelán Maestrokatastrof, tkaniny Terezy Rosalie Kladošové, malovaná skříň Kláry Šumové nebo natáčkové krojové ozdoby hlavy Veroniky Jirouškové Velčovské vytvoří k lidovým artefaktům zajímavý kontrast.

Návštěva samotného bývalého konventu Svatého Gabriela, jenž je přeměnen v galerijní prostory, však bude sama o sobě zážitkem. Diváci se zde setkají se špičkou českého designu, mezi kterou nebude chybět ani úřadující grand designérka roku Lucie Koldová a dalších 232 vystavovatelů z řad designérů, výrobců a školních ateliérů.

Michaela Holubec Birtusová – design konzultantka

Michaela Holubec Birtusová | Foto: Pavel SynekMichaela Holubec Birtusová | Foto: Pavel Synek

Na co se na letošním Designbloku nejvíce těšíš? 

Těším se na to, že Designblok bude konečně v nových prostorech a získá snad zpět atmosféru, kterou již Výstaviště nenabízelo. Zajímá mě udržitelná móda, a tak jsem zvědavá na prezentaci recyklovaných tenisek Kave a skvělý projekt Kateřiny Rydlové s chytrou textilií, která přináší úlevu při menstruaci. 

Online přednášky

11:00 CzechTrade DESIGN PRO EXPORT: V Německu vyhrává jednoduchá elegance / In Germany simple elegance wins (Adam Jareš, CzechTrade Düsseldorf), Hospodářské noviny Stage

Agentura CzechTrade hraje mimo jiné roli při snaze zviditelnění českých firem v zahraničí. Pravidelné přednášky, které se zaměří vždy na jednu zemi, budou probíhat každý den. Zítřejší přednáška se zaměří na Německo, které je pro český vývoz nepostradatelné.

12:30 Herrmann&Coufal: DIY2 / DIY2 (Matěj Coufal, Eduard Herrmann), Reflex Stage

15:00 optiqa: Československý design brýlí / Czechoslovak eyewear design (Ondřej Vicena, Michal Pavlát), Reflex Stage

Studio Optiqa bylo založeno Ondřejem Vicenou, Markem Therem a Michalem Pavlátem při studiích na pražské AVU. Jejich vášeň pro staré vintage brýle se přerodila v nápad začít tyto jedinečné kousky restaurovat. Kromě ikonických modelů vytvářejí ve spolupráci s českou továrnou Okula i své vlastní jedinečné návrhy.

Studio Optiqa | Zdroj: www.optiqa.czStudio Optiqa | Zdroj: www.optiqa.cz

15:00 HVT interiéry - interierové studio: Vaření na systému BORA s ochutnávkou / Cooking presentation of BORA system with degustation, Plzeňská 58, Praha 5 (PREZENTACE V SHOWROOMU)

V showroomu HVT interiéry bude od 15 hodin probíhat představení unikátního systému Bora, který je speciální tím, že je zabudován přímo v pracovní desce kuchyně. Těšit se můžete i na malou ochutnávku. 

Unikátní systém odsavačů par Bora | Zdroj: www.hvt.czUnikátní systém odsavačů par Bora | Zdroj: www.hvt.cz

17:00 MEROONA: Fotbal pro začátečníky / Football for beginners, Holečkova 103/31, Praha 5 (PREZENTACE V SHOWROOMU)

18:00 Reflex: Vášeň pro design, moderuje Milan Tesař / Passion for Design; hosted by Milan Tesař (Aleš Najbrt, Marek Pistora), Reflex Stage

18:00 Konsepti: Party (na pozvánky) / Party (by invitation only), Komunardů 32, Praha 7 (PREZENTACE V SHOWROOMU)

21:00 Lenka Záhorková: O projektu TAK TO BYLO / TAK TO BYLO Project (Lenka Záhorková), Reflex Stage

Sociálně-umělecký projekt, který vznikl jako diplomová práce, Tak to bylo Lenky Záhorkové představuje ilustrované životní příběhy seniorů, jejichž vyprávění přenáší pomocí ilustrací na porcelán. „Pro práci s touto sociální skupinou jsem se rozhodla na základě znatelné konotace mezi chováním porcelánových fabrik ke kazovému zboží a stereotypním chováním společnosti k seniorům, kde je stáří často devalvováno, protože není ekonomicky aktivní,“ uvedla pro CZECHDESIGN autorka tohoto projektu.

Lenka Záhorková: O projektu TAK TO BYLO | Zdroj: http://www.zahorkovalenka.com/Lenka Záhorková: O projektu TAK TO BYLO | Zdroj: http://www.zahorkovalenka.com/

Další články