Dělat design bez peněz je možné, ale je to dlouhý náročný proces

Adéla Pečlová, kolekce ALUlove, Foto: Lucie Fenclová Adéla Pečlová, kolekce ALUlove, Foto: Lucie Fenclová

Tvrdí studentka stavitelství a architektury Adéla Pečlová, která své první šperky řezala pilkou na železo a papírové obaly si skládá sama. Vedle studia se už tři roky věnuje tvorbě vlastních kolekcí šperků, které jsme mohli vidět například na Prague Design Weeku nebo na designSUPERMARKETU.

Příběh šperků Adely Pečlové začal před třemi lety, kdy v Británii objevila zajímavý materiál pro tvorbu vlasových doplňků. Vedle studia pozemního stavitelství a architektury na ČVUT pracovala na zdokonalování své tvorby tak dlouho, až nakonec vzniklo několik kolekcí netradičních šperků. Trubičky z nylonových vláken plněné skleněnými kuličkami se zapínají pomocí neodymových magnetů. Studentce se podařilo navázat spolupráci s obchodem Pinwheels, kde se její šperky prodávají a její nová kolekce míří do Kanady na výstavu českých designérů. Jak se jí podařilo skloubit studium s vlastní tvorbou, která je mimo její studijní obor? Kdo jí pomáhá a čím se inspiruje, prozrazuje v rozhovoru pro CZECHDESIGN.

Kdy jste začala pracovat na tvorbě šperků?
Před třemi lety jsem si v Británii pořídila trubičky z pletených nylonových vláken, které jsem chtěla zpracovat jako jakési ozdoby do vlasů. Nakonec jsem si ale uvědomila, že oproti zahraničí bych v České republice neměla dostatek potenciálních klientů a s prvním návrhem jsem nakonec nebyla spokojená. Hledala jsem nové využití a chtěla se víc přiblížit šperku než bižuterii. První výrobky vznikly v roce 2011 a od té doby pracuji na jejich zdokonalení.

Adéla Pečlová, Foto: Tomáš HejzlarAdéla Pečlová, Foto: Tomáš Hejzlar

Jak jste se dostala ke šperkům, které jsou součástí poslední kolekce?
Nahradila jsem bižuterní kov běžně dostupný v korálkárnách za hliníkové, ručně zpracované komponenty. Na zapínání jsem použila neodymové magnety. Hledala jsem magnety, které jsou dost silné a jen tak se nerozpojí. Výsledek je čistší a celý výrobek působí sofistikovaněji. Díky magnetům se na sebe mohou jednotlivé kousky šperku navzájem napojovat.  Klasický druh korálků rokajl jsem nahradila skleněnými kuličkami s různou povrchovou úpravou. Sklo jako materiál mám ráda a díky tomu, že v kuličkách nejsou dírky, je šperk ucelenější.

Jak šperky vyrábíte?
Nemám vlastní dílnu a vzhledem ke studiu architektury na ČVUT jsem velmi zaneprázdněná. Každá moje kolekce je prací na několik měsíců. Během neustálého inovování mých šperků jsem si na spoustu věcí musela přijít sama a učím se za běhu. Na začátku jsem si například hliníkové komponenty řezala pilkou na železo, což teď dělá soustružník a já materiál ještě opracovávám. Materiál sháním většinou přímo ve fabrikách, kam se přijdu podívat, abych vše viděla a mohla komunikovat s ostatními z očí do očí. Myslím si, že mám štěstí na lidi, protože mi většina z nich vyšla vždy vstříc.

Čím se ve své práci inspirujete?
Inspiraci hledám všude kolem sebe. Tvořím z toho, co se mi líbí a s čím jsem schopná pracovat. Chci víc proniknout do technologie a postupů ve šperkařině. Ovlivňuje mě technické zaměření školy, díky čemuž mám trochu jiný pohled na materiály. Baví mě čisté linie a jednoduché zpracování. Myslím si, že čím má být produkt čistší, tím složitější je jeho zpracování.

Adéla Pečlová, Foto: Lucie FenclováAdéla Pečlová, Foto: Lucie Fenclová

Kdo vám pomáhá s tvorbou kolekcí?
Tvorbu zastávám sama, krom soustružníka, který mi teď s hliníkem pomáhá. Na propagaci spolupracuji s velkým množstvím lidí. Z fotografů je to skvělá Lucie Fenclová a Tomáš Hejzlar, díky kterým se mi daří komunikovat své šperky dál. Štěstí jsem měla i na velmi šikovnou vizážistku Lindu Chudomelovou, která mi byla nápomocná při všech foceních. Naposledy jsem s ní a Eliškou Vojtkovou pracovala na videu. Za instalací a produkcí na výstavách stojí pár mích nejbližších přátel a spolužáků. Velmi mi pomáhá Jakub Kopecký, se kterým komunikuji pře Skype, protože je momentálně ve Slovinsku. Dále spolupracuji s architektou Janou Hořickou, která mi pomáhá s instalacemi a dotahováním věcí do konce. S redesignem loga, se kterým jsem naprosto spokojená, mi pomáhal Zdeněk Vávra z Ateliéru 13. Nejvíc se mnou ale spolupracují moji spolubydlící., protože se z mého pokoje postupně stává díla. Je to tam někdy dost zábavné:-)

Od koho jsou obaly, ve kterých se vaše šperky prodávají?
Chtěla jsem nějaký obal, který se nebude muset stříhat ani lepit a byl by dobře skladovatelný. Neměla jsem to ale s kým probrat a placené poradenství si nemůžu dovolit. Nakonec jsem se inspirovala Jakubem Fafílkem, který mi poradil krabičku z jednoho kusu papíru. Ve Světě papíru jsem si našla gramáž, kterou potřebuji, nechala si nařezat čtverce a část prázdnin jsem věnovala bigováním krabiček. Nakonec se mi podařilo vytvořit takovou krabičku, která je součástí šperku a tvoří spolu ucelený komplet.

Kde si můžeme vaše práce zakoupit?
Moje práce je k zakoupení v galerii šperku Září, galerii Hard Decore a v Brněnském Leporelo+. Šperky vyrábím i na zakázku. Velký dík patří obchodu Pinwheels, se kterým spolupracuji už delší dobu, a mé šperky si zde také můžete pořídit.

Promovideo šperků Adély Pečlové ve spolupráci s Eliškou Vojtkovou, Vimeo.

Související

Prague Design Week – šance pro mladé návrháře
Produktový design

Prague Design Week – šance pro mladé návrháře

Jitka Prokopičová - 22. 11. 2014 - 4 min.

Fotografie a šperky
 

Fotografie a šperky

Tisková zpráva - 25. 9. 2009 - 2 min.

designSUPERMARKET 2014
Produktový design

designSUPERMARKET 2014

Jan Hromádko - 15. 12. 2014

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024