Darovat exkluzivní design. Představujeme TOP 10 dárků, se kterými uděláte o Vánocích dojem

Holinka s cibulákovým motivem od Maxima Velčovského je jednou z ikon současného designu | Foto: Lenka Šulcová Holinka s cibulákovým motivem od Maxima Velčovského je jednou z ikon současného designu | Foto: Lenka Šulcová

Ať se nám to líbí nebo ne, Vánoce jsou kromě času stráveného v obklopení našich blízkých také o dávce štědrosti a velkých gestech, která čekají na svou příležitost. Jedním z nich může být i výjimečný dar vysoké hodnoty nejen finanční, ale i estetické. Radost své peněžence možná neuděláte, u obdarovaného je však zaručena. Vybrali jsme pro vás 10 nadčasových a kvalitních produktů z českého designu, které se minimálně svým významem neschovají ani za ten nejvyšší vánoční strom.

Být, či nebýt?

Rückl je to, oč tu běží. Rony Plesl, umělecký ředitel značky, jejíž historie sahá až do poloviny 19. století, broušený křišťál aktualizuje do moderní podoby a zasazuje se o oživení tradice českého skla. V rámci projektu Rückl Contemporary vznikají kolekce sklenic, karaf, ale třeba i popelníků inspirovaných klasikami literatury a hudby. Dárek v shakespearovském stylu tak nezůstává jen v představách a uznejte sami, že karafa s ručně malovaným motivem zlaté Hamletovy lebky rozhodně není marností. Pivařům doporučujeme sáhnout po neméně elegantních pivních sklenicích s klasickým dekorem. 

Kolekce Hamlet podle návrhu Ronyho Plesla, uměleckého ředitele firmy Rückl | Foto: Archiv Rückl Kolekce Hamlet podle návrhu Ronyho Plesla, uměleckého ředitele firmy Rückl | Foto: Archiv Rückl

Hvězda šperkovnice

Že hvězdné designérské studio Zorya s minulým rokem ukončilo svou činnost není žádnou novinkou. V praxi to především znamená, že přichází poslední šance ikonické šperky ulovit a již nyní na všech frontách zaznívá, že se investice do nich rozhodně vyplatí. Šperk od Zoryi totiž bude zářit doslova věčně a vaši blízcí ani nemusí být sběratelé designu, aby jeho krásu ocenili. 

Kolekce Cocoon studia Zorya | Foto: Lenka ŠulcováKolekce Cocoon studia Zorya | Foto: Lenka Šulcová

Dechberoucí váza

Lehká jako dech, takový dojem budí váza Bandaska od studia DECHEM. Tvar bandasky na mléko, jakou známe od našich babiček, je přenesen do křehkosti skla v jemných pastelových odstínech. Vznikla tak nadčasová podoba vázy s puncem ruční práce, která ctí tradiční technologické postupy. Jedním dechem kouzelná.

Vázy od studia DECHEM | Zdroj: DECHEMVázy od studia DECHEM | Zdroj: DECHEM

Vlněné objetí

Cockerel je studiem mnoha tváří. Návrhářka Lenka Kohoutová, která za ním stojí, vybudovala značku konfrontující oděv s produktem. Kolekce se za dobu fungování značky rozrostly z vlněných svetrů na interiérové doplňky. Vystihuje je odvážná barevnost a nejkvalitnější materiály od vlny přes hedvábí. Z nabídky nás kromě ručně foukaných váz s pletenými potahy zaujal přehoz z nejměkčí merino vlny. Zabalit se do hřejivé deky s cukrovím a vánočním punčem je luxus, který můžete díky Cockerel dopřát svým milovaným. 

Deka z merino vlny od Cockerel | Foto: Michael UrešDeka z merino vlny od Cockerel | Foto: Michael Ureš

Vykročit pravou holinkou

Maxim Velčovský ve své tvorbě propojuje vznešenost české tradice s všedními předměty, které necháváme bez povšimnutí. Obyčejnou holinku provedenou v porcelánu s cibulákovým dekorem tím povyšuje na umělecký předmět a boří zažité představy o tradičním řemeslu a tvaru vázy. Ať už do nového roku vykročíte s pravou nebo s levou, pokud bude od Maxima, uděláte krok správným směrem.

Legendární porcelánové holinky Maxima Velčovského | Foto: Lenka ŠulcováLegendární porcelánové holinky Maxima Velčovského | Foto: Lenka Šulcová

Minimalismus pro náročné

Že kabelka, která projde unese, co jí naložíte, stárne do krásy a sluší jí to za všech okolností, žije jen v představách náročných žen? Jednu takovou pro vás vyrobí designérka Alžběta Dvořáková. Ručně šitou kabelku pojmenovala ONE, což ji dokonale vystihuje. Je vytvořena z jednoho kusu kůže a ozvláštněna praktickou dřevěnou rukojetí s respektem k čistým liniím. Nositelnost je přesto podmínkou jejího designu.

Minimalistická kožená kabelka ONE od Alžběty Dvořákové | Foto: Tomáš PolákMinimalistická kožená kabelka ONE od Alžběty Dvořákové | Foto: Tomáš Polák

Sběratelský unikát

Spolupráce legendárního českého fotografa Tona Stana a tradiční karlovarské porcelánky Thun dala za vznik unikátním servírovacím talířům, které splní představy i těch nejnáročnějších. Každý talíř je originál, který vzniká Tonovým experimentem s lepením vlastních černobílých aktů na porcelán. Na exkluzivitě jim přidává signatura Tona Stana, kterou je opatřen každý jedinečný kus. Praktický design a umělecké dílo v jednom.

Servírovací talíř od Tona Stana | Foto: Lenka ŠulcováServírovací talíř od Tona Stana | Foto: Lenka Šulcová

Ať žije česká loutka 

Hold tradici vzdává i uskupení designérek Veroniky Watzkové a Moniky Matějkové MY DVĚ. Společnými silami vytvořily sběratelskou kolekci ZAHUMNY, která oslavuje české loutkářství a dřevěné hračky. Ručně vyráběné figury z dřevěného masivu jsou inspirovány lidovými příběhy o princeznách, čertech nebo dracích a rozkládají se podle principu hračkářské pyramidy. Dárek jako malovaný pro věčné milovníky pohádek.

Sběratelská kolekce figur ZAHUMNY studia MY DVĚ | Foto: Peter FaboSběratelská kolekce figur ZAHUMNY studia MY DVĚ | Foto: Peter Fabo

Světlo dělá domov 

Unikátní svítidla Muffins vznikla podle návrhu designérů Lucie Koldové a Dana Yeffeta pro českou značku Brokis. Od doby uvedení na trh se kolekce stala světově známou a ikonickou pro svůj rozpoznatelný design. Svítidla kombinují oblé tvary foukaného tónovaného skla s ručně opracovanou dřevěnou podstavou a slibují tak mimořádný zážitek z osvětlení. Své o tom ví i módní značka Yves Saint Laurent, která je využila v reklamě na pánskou kolekci. 

Svítidla z kolekce Muffin podle návrhu Lucie Koldové | Zdroj: BrokisSvítidla z kolekce Muffin podle návrhu Lucie Koldové | Zdroj: Brokis

Ikona českého designu

Do třetice designových váz nesmíme zapomenout na ikonické vázy BIG od designéra Jiřího Pelcla, které jsou pro svou hodnotu zařazeny i do sbírek světových muzeí. Vázy z borosilikátového skla jsou ztělesněním čistoty a minimalismu, to z nich ale nedělá výsadu moderního interiéru. Pozorné oko v jejich formě najde estetiku minulých dob, sednou si tedy s každým stolem i květinou. Nejlépe vyniknou v kompletní sestavě, lze je ale zakoupit také jednotlivě. 

Sada váz SMALL, MIDDLE a BIG z borosilikátového skla Jiřího Pelcla | Foto: Lenka ŠulcováSada váz SMALL, MIDDLE a BIG z borosilikátového skla Jiřího Pelcla | Foto: Lenka Šulcová

Další dárky z českého designu pořídíte na našem e-shopu shop.czechdesign.cz nebo v Galerii CZECHDESIGN ve Vojtěšské 3, kde nás můžete navštívit až do 23. prosince každý všední den od 12 - 19 hodin a o víkendech mezi 10 - 18. Přejeme šťastné a designové! 

Související

Milý Ježíšku aneb co si přejí designéři pod stromeček?
Produktový design

Milý Ježíšku aneb co si přejí designéři pod stromeček?

Veronika Soukupová - 6. 12. 2019 - 8 min.

České Vánoce designově. Tipy na dárky, ze kterých se vaši blízcí budou radovat jak malí
Produktový design

České Vánoce designově. Tipy na dárky, ze kterých se vaši blízcí budou radovat jak malí

Veronika Soukupová - 25. 11. 2019 - 8 min.

Český design, který potěší i v zahraničí. Představujeme tipy na dárky pro cizince
Produktový design

Český design, který potěší i v zahraničí. Představujeme tipy na dárky pro cizince

Veronika Soukupová - 17. 7. 2019 - 6 min.

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček
Produktový design

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček

Veronika Soukupová - 26. 11. 2018 - 6 min.

Hračky, které neomrzí. Tipy pro zodpovědné rodiče
Produktový design

Hračky, které neomrzí. Tipy pro zodpovědné rodiče

Šárka Kobrynová - 11. 12. 2017 - 9 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024