Přestože doba výletům zrovna nepřeje, moravskou metropoli můžeme navštívit prostřednictvím e-shopu TIC. Ten nabízí mnoho zajímavých suvenýrů, do kterých je otištěn specifický brněnský humor a překvapivě slouží jako stylové dárky. Překvapivě proto, jelikož suvenýry u většiny evokují symbol nevkusu, nudy, a spíše se modlíme, aby nám je příbuzní nepřivezli z cest. O kýčovitých klíčenkách, magnetech na lednice nebo popelníčcích vznikla celá řada internetových fór a dokonce knih, v nichž se autoři vysmívají jejich bizarnímu vzhledu.
TIC BRNO se rozhodlo jít opačnou cestou. „Nikdy bychom nechtěli jít cestou unifikovaných suvenýrů, kde se jen slepě mění název města. Navíc jsme rádi, když někoho potěší, že si koupil krásnou věc. Samozřejmě pravda je taková, že nejvíce se stále prodávají magnety. Tak jsme je aspoň udělali pěkné,“ vysvětluje tisková mluvčí Adéla Nováková a zároveň dodává, že k výraznému posunu došlo s příchodem současné ředitelky Jany Janulíkové. Díky ní TIC oslovuje od roku 2015 ke spolupráci lokální umělce, kreativce a designéry, kteří do suvenýrů vkládají autentický pohled na město a jeho historii. Vznikají tak unikátní kousky, které opravdu chcete mít doma. Jak dodává Nováková, prostřednictvím kolekcí pomáhají navíc propagovat portfolia regionálních tvůrců, což vnímá jako jednu z klíčových rolí instituce. TIC konkrétně spolupracovalo s řadou zvučných jmen a jejich seznam je vyčerpávající. Příkladem zmiňme Petra Kvíčalu, Vendulu Chalánkovou, Barboru Zemčík, Pavla Hayka, Vladimíra KIVU Novotného či Jana Klimeše.
Ukázka z nové cestovní kolekce #zbrna | Zdroj: TIC BRNO, Michal Růžička
Ukazuje se, že se progresivní přístup informačnímu centru vyplácí a podle Novákové suvenýry nekupují pouze turisté, ale také obyvatelé Brna a široká veřejnost. „O naše produkty mají zájem ti, kteří hledají mezi suvenýry to, co v jiném městě nenajdou – originalitu a kvalitu. A samozřejmě fanoušci Brna, kteří milují město jako takové a především jeho pověstnou svéráznost, humor a autenticitu. Obecně jsou cílovou skupinou TIC BRNO studenti, mladí dospělí a lidé prožívající etapu tzv. prázdného hnízda,“ vysvětluje Nováková.
Z kolekce inspirované Janáčkovými nápěvky mluvy | Zdroj: TIC BRNO, Michal Růžička
Jídlo podle Janáčkovy kuchařky na talíři s drakem
S jakými konkrétními suvenýry se tedy na eshopu setkáme? Za pozornost stojí nová kolekce s brněnským drakem od uznávaného malíře a ilustrátora Jana Klimeše. Jeho cílem bylo vytvořit moderní interpretaci, která k brněnské ikoně přistupuje s důstojností. „Drak byl často znázorňován infantilně. Podívali jsme se tedy na to, jak by tato naše legenda vypadala dnes. S ohledem na současný design a také na to, že ani drak nežije věčně,“ dodává Nováková. Kostra kráčejícího krokodýla zdobí sadu kvalitního porcelánu, látkové roušky nebo krabičky od bonbonů.
Produkty s novou podobou brněnského draka od Jana Klimeše | Zdroj: Pocket Media, Monika Hlaváčová
K dalším unikátům patří originální autorské pohlednice nebo trička s motivem srdce, jejichž design navrhoval „brněnský Banksy“ TIMO. Tento streetartový umělec proslul svými básněmi a slogany umístěnými ve veřejném prostoru, jež s ironií jeho vlastní poukazují na politickou situaci či společenská témata. V kolekci pro informační centrum TIMO ukazuje lásku k městu, v němž žije se svou rodinou.
Srdce od známého streetartového umělce TIMA | Zdroj: TIC BRNO, Michal Růžička
Mezi dárky nabízející nový pohled na brněnskou historii náleží kniha Po stopách Leoše Janáčka, která fanoušky slavného hudebního skladatele provede po místech spjatých s jeho osobností. Janáčkův život a dílo jsou úzce spojeny s Brnem, díky skladatelským a organizátorským aktivitám se zasloužil o zásadní kulturní rozvoj města. Proto mu informační centrum věnovalo celé dvě kolekce. Leitmotivem té první jsou motivy Janáčkových nápěvků mluvy. O jejich design se postarala Barbara Zemčík a setkat se s nimi můžeme například na sadě podtácků. Výtvarnice Vendula Chalánková zase podle historických fotografií zpracovala autorské vyobrazení skladatele, jeho blízkých a postavy z opery Příhody lišky Bystroušky. „Vedle originálních suvenýrů jsme o tvůrci vytvořili vlastní web, kde si můžete zahrát třeba hudební pexeso, naučnou stezkou a k 165. narozeninám dostal šalinu s postavami jeho oper,“ dodává Nováková.
Pokud nemáte Janáčka dost, neměli byste si nechat ujít kuchařku sestavenou podle receptů hospodyně Marie Stejskalové (1873–1968), která pracovala pro rodinu skladatele více než 40 let. Každý tak může okusit pokrmy, na kterých si pochutnával samotný Mistr. Vedle toho nabízí TIC další knihy včetně publikace Jak to ruplo, která zvítězila v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2019, nebo komiks Kameník pojednávající o brněnském rodákovi a významné osobnosti středoevropské pozdní gotiky Antonu Pilgramovi.
Mářina kuchařka obsahuje recepty od hospodyně Leoše Janáčka. | Zdroj: TIC BRNO, Michal Růžička
V neposlední řadě nesmíme také zapomenout zmínit minimalistickou cestovní kolekci #zbrna, kterou si mohou pořídit nejen Brňáci, nebo zmenšeniny brněnských ikonických staveb od rodinné porcelánky Goldfinger. Miniatury novogotické katedrály na Petrově a funkcionalistického pavilonu A navíc slouží jako svícny, takže představují ideální vánoční dárek, který prosvítí interiér za dlouhých zimních večerů.
Za suvenýry do designového „íčka“
Suvenýry samozřejmě nejsou dostupné pouze online. Až budeme mít opět možnost vycestovat, předměty si lze „osahat“ v infocentru, které se nachází v parkovacím domu Domini na Panenské ulici. Jedná se o multifunkční prostor navržený architektem Petrem Hrůšou, který má zhmotňovat koncept projektu TO JE BRNO. Z toho důvodu má infocentrum určitý přesah a funguje nad rámec svých běžných aktivit. Obsahuje tak zároveň klidovou zónu, kde se mohou návštěvníci posadit, prolistovat tiskoviny, dobít mobil, připojit se na WIFI nebo pořídit v předprodeji vstupenky. „Inspirací a výchozím tématem pro návrh interiéru byla obyčejná plakátovací dřevěná ohrada. Návrh materiálového řešení objektu je tedy proveden s ohledem na výraznou a důstojnou funkci objektu. Zároveň jsou však voleny takové povrchy a materiály, které nepůsobí přehnanou exkluzivitou a odpovídají civilnímu, městskému charakteru lokality,“ popisuje návrh interiéru architekt Hrůša.
Pokud máte spíše zájem o knihy, nezapomeňte navštívit informační centrum Pod krokodýlem. „Nabízíme zde široké množství titulů o Brně od brněnských spisovatelů v mnoha jazykových mutacích, které jsou standardně k dostání často jen v zahraničí,“ říká Nováková. Zrekonstruované „íčko“ naleznete v přízemí Staré radnice.