Ďábel je ukrytý v detailu. Výstava Adama Štěcha hledá detaily v architektuře po celém světě

Adam Štěch je vášnivý milovník designu a cestování. Obě dvě záliby se mu již několik let daří přirozeně propojovat a výsledkem je úctyhodná sbírka fotografií z celého světa, jak jinak než s designovou tematikou. Až do loňského roku svou pomyslnou mapu míst a lokací zveřejňoval pravidelně jen na Facebooku. Od ledna je ale z kratochvíle kurátorský koncept a i široká veřejnost má šanci prohlédnout si, kde všude mladý teoretik narazil na krásné věci a architekturu. Výstava v Galerii UM vzdává hold detailu a my si ji nemohli nechat ujít.

Ověřit si, že nápad vystavit fotografie ze svých cest za modernistickou architekturou je nosný a smysluplný, se Štěchovi už jednou podařilo. Identický koncept představil spolu se skupinou Okolo, jejímž je členem, na londýnském Design Weeku v roce 2017 - a podle svých slov slavil úspěch.

Tomu se lze stěží divit. Štěchovi se podařilo během několika málo let procestovat velkou část světa a navštívit opravdu relevantní lokace.  Zmapoval estetiku honosných vil, ambasád, ale i sídlišť nebo kostelů. Tam všude je možné narazit na zajímavý detail, drobnost, konkrétní motiv, který danou realizaci povyšuje na specifický „gesamskunstwerk“. 

Pocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter FaboPocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter Fabo

Právě tento široký záběr a schopnost vidět v klice, radiátoru nebo okenní tabulce umění dává výstavě zásadní smysl. Téměř tři stovky fotografií, na kterých jsou zachyceny právě tyto, pro někoho možná obyčejné detaily, potvrzují, že minulé století dbalo na drobnosti s až obsesivní přesností.  Nebylo to ale jenom v zahraničí. Výrazné a promyšlené momenty nachází kurátor i u nás, například v plzeňských domech od Adolfa Loose nebo dokonce na nádraží v Havířově. Nabízí se otázka, proč se podobný přístup neprojevuje ve veřejném prostoru i dnes?  

Pocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter FaboPocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter Fabo

Respekt k obsahu výstavy ale bohužel čeří rozpaky nad formou, kterou Štěch spolu s kolegy Janem Klossem a Matějem Činčerou pro prezentaci zvolili. Tvůrci nechali fotografie vytisknout na plastové destičky, které pak poskládali do desítek řad jako v kartotéce na dlouhém stole uprostřed galerie. Každý si může libovolně vytáhnout obrázek, který se mu líbí, přečíst si stručný místopis a záznam vrátit zpět.

Pocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter FaboPocta Detailu Galerie UM UMPRUM Foto Peter Fabo

Instalace je vizuálně působivá, sofistikovaná, nabízí mnoho výkladů. Forma ale v tomto případě bohužel až příliš agresivně požírá velmi zajímavý obsah. Pocta detailu tak nejvíc připomíná vyšlechtěný instagramový účet, který rezignuje na zprostředkování zajímavých informací a stačí mu oslnit provedením. Detail je tak utopený v celku, že většina příchozích vytáhne jednu, dvě karty a jde dál. A to je škoda. Materiály, které se Adamovi Štěchovi povedlo nashromáždit, si podle mého názoru zaslouží mnohem víc.

Pocta detailu: design jako svébytná součást modernistické architektury a interiéru

Vernisáž: čtvrtek 4. 1. 2018 od 18 hodin

Výstava potrvá do: 17. 2. 2018

Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin

vstup zdarma

Související

Jak to vidí Adam Štěch
Produktový design

Jak to vidí Adam Štěch

Anežka Adamíková - 5. 4. 2015 - 8 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení