CZECHDESIGN testuje: návštěva sklárny a workshopů Rückl v Nižboru

Vlastnoručně broušená sklenice s designem Ronyho Plesla | Foto: Anna Stránská Vlastnoručně broušená sklenice s designem Ronyho Plesla | Foto: Anna Stránská

Tým CZECHDESIGN nedávno přijal pozvání do sklárny v Nižboru u Berouna, kterou rodina Rückl založila v roce 1903. Sklárna je synonymem prvotřídního broušeného českého křišťálu a pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla i soudobého designu. Dozvíte se tu nejen o tom, jak sklárna funguje, ale můžete si i sami vyzkoušet práci mistrů tradičního řemesla.

Kromě návštěvy všech prostor sklárny, kde dochází k jednotlivým činnostem od foukání až po finální výrobek, jsme si i samy vyzkoušely foukání a broušení skla. Jak zážitek hodnotíme?

Sklárna Rückl v Nižboru u Berouna | Foto: Anna StránskáSklárna Rückl v Nižboru u Berouna | Foto: Anna Stránská

Tereza Dolinová

Poslední zkušenost s exkurzí do sklárny jsem měla jako desetileté dítě, když jsme v rámci školy v přírodě absolvovali výlet do Jablonce nad Nisou. Na tuto, pro mě tehdy obligatorní a nezáživnou návštěvu, jsem se ale tentokrát nesmírně těšila. Výklad průvodkyně nám přiblížil zajímavé detaily každodenní práce zaměstnanců a chodu sklárny. Pak ale přišel na řadu workshop broušení skla. Už dlouho jsem nebyla tak nervózní, jako před přiložením něčeho tak křehkého na rotující kotouč. I když třeba výsledek nebude vypadat přesně jako od pana mistra brusiče, což s největší pravděpodobností nikdy nebude, můžete svůj výtvor vydávat za pokus o abstraktní umění. Při druhém workshopu foukání skla, který tato sklárna také nabízí, si zase s pomocí pana skláře vyfouknete vlastní sklenici nebo vázičku a ujistíte se, že vaše kapacita plic je opravdu bídná. Až se tedy někdy vydáte na prohlídku sklárny Rückl, nezapomeňte se zapsat i do nějaké dílny, která vám nabídne na sklo zase trošku jiný pohled.

Foukání skleničky | Foto: Anna StránskáFoukání skleničky | Foto: Anna Stránská

Oceníte sklenku z rukou českých sklářů 

Jarmila Řehořková

K řemeslu mám odmalička velký vztah i díky kořenům sahajícím na sever Čech, do oblasti s tradicí výroby skla nebo korálků. Každá návštěva sklárny, kdy mohu obdivovat um řemeslníků, je pro mě zážitkem. A doma pak vždy daleko raději ocením sklenku z rukou českých sklářů s originálním brusem než masovou produkci řetězců. Pohled do sklárny v Nižboru je aktuálně jedinečný, tamější pec totiž momentálně kvůli koronavirové krizi stojí a doufá se, že se během několika měsíců opět zprovozní. Máte tak teď jedinečnou možnost vidět ji z jiné perspektivy a prozkoumat i zákulisí, kam by vás jinak skláři nepustili. Workshopy vám pak přinesou alespoň malou, ale nezapomenutelnou zkušenost s broušením nebo samotnou výrobou křišťálu. Což je práce krásná, ale nesmírně náročná.

Broušení skleničky Rückl | Foto: Kristina BlažkováBroušení skleničky Rückl | Foto: Kristina Blažková

Podpoříte české sklářství 

Anna Stránská

Po návštěvě sklárny Rückl v Nižboru se už nikdy nebudu na sklo dívat stejnýma očima. Vyzkoušet si některé části komplexního procesu výroby skleněného předmětu je neobvyklý zážitek, díky němuž nyní obdivuji všechny perfektně vyfoukané vázy, každou vybroušenou linii. Při pouhém pozorování zkušených brusičů ve sklárně možná nabydete dojmu, že jde o snadnou činnost, tento pocit vás však opustí ve chvíli, kdy k brusnému kotouči přistoupíte se sklenicí v ruce sami. Až budete doma z této sklenice pít, budete ji vnímat zcela odlišně, než jak jste sklo dosud vnímali. Udělejte si výlet do Nižboru a podpořte české sklářství!

Exkurze do sklárny Rückl s výkladem | Foto: Kristina BlažkováExkurze do sklárny Rückl s výkladem | Foto: Kristina Blažková

Zážitek se vryje do paměti 

Kristina Blažková

Z dob, kdy mě jako dítě v rámci rodinných nebo školních výletů brali na zámky, do muzeí, nebo do nějaké z posledních mála fungujících fabrik, mám jen matné kontury vzpomínek. Obvykle si vybavím závrať a specifický pach autobusů, dlouhý, v tu chvíli nezajímavý výklad průvodkyň, nebo strojené pózování na skupinových fotografiích. S věkem ale roste zvědavost. Když se naskytla příležitost navštívit sklárnu v Nižboru, těšila jsem se především na zákulisí procesu výroby ikonické značky Rückl a možnost vyzkoušet si křehkou práci se sklem. „Teď kdykoliv se na tu skleničku podíváte, vybaví se vám tato chvíle,“ říká mi přes rameno sklář, který dohlíží na můj chabý pokus o brus. „Dokonce si budete pamatovat, co jste měla k obědu.“ Myslím, že to je ten rozdíl – když se vám nějaký zážitek skutečně vryje do paměti, pamatujete si ho i se všemi detaily. Z návštěvy mi utkvělo několik zajímavých faktů z procesu výroby, charismatické prostředí sklárny i vřelý přístup zaměstnanců. Zbrusu nový křišťálový zážitek na celý život.

Vlastnoručně broušená sklenice s designem Ronyho Plesla | Foto: Kristina BlažkováVlastnoručně broušená sklenice s designem Ronyho Plesla | Foto: Kristina Blažková

Více informací o návštěvě sklárny naleznete na webu Rückl. 

Na závěr pro vás máme malé varování. Zdejšímu obchodu nelze odolat...

Prodejna sklárny Rückl v Nižboru u Berouna | Foto: Anna StránskáProdejna sklárny Rückl v Nižboru u Berouna | Foto: Anna Stránská

Související

České sklo opět boduje. Rytec Tomáš Lesser ze sklárny Moser se stal rytířem Řádu umění a literatury
Produktový design

České sklo opět boduje. Rytec Tomáš Lesser ze sklárny Moser se stal rytířem Řádu umění a literatury

Kateřina Tobišková - 27. 2. 2020 - 5 min.

Výlet za tradicí. Představujeme místa, kde vám dají nahlédnout do výroby českých produktů
Produktový design

Výlet za tradicí. Představujeme místa, kde vám dají nahlédnout do výroby českých produktů

Jarmila Řehořková - 5. 8. 2019 - 5 min.

Česká tradice pokračuje. Představujeme naděje sklářského designu
Produktový design

Česká tradice pokračuje. Představujeme naděje sklářského designu

Magdaléna Rosůlková - 7. 8. 2019 - 10 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024