Czechdesign testuje: Co očekávat od ponožkobot Skinners?

Psát o krásných věcech je často radost. V redakci se nám nápady kupí a my nestačíme vydávat zprávy o novinkách, které zaplavují svět designu. Je ale vždy výrobek opravdu tak báječný, jak slibuje pompézní marketing? Rozhodli jsme se proto pravidelně testovat produkty o kterých si myslíme, že mají potenciál, ale podívat se jim na zoubek je taky třeba. Díl první je na téma ponožkobot Skinners.

Veronika Pařízková, šéfredaktorka

Zajímavý nápad pro úzkou cílovku

Nebudu vám lhát. Skinners a já nejsme vůbec kompatibilní pár. Na noze snesu sice ledacos, ale spíš to má vysoký podpatek nebo dlouhou koženou špičku. I přesto jsem byla zvědavá, jak se tahle hvězda crowfundigových kampaní nosí. Prodejce ji totiž promuje nejen jako alternativu obutí pro sportovce, ale i pro běžné každodenní nošení v kanceláři nebo doma. Já je vyzkoušela jednak u nás v redakci a pak taky cestou na dětské hřiště. Na pískoviště se ostatně hodí nejlépe. A co víc, hodily by se mi nejlépe v dětské velikost, abych nemusela pořád vyndavat dceři kamínky z bot. 

Veronika Pařízková Foto. Daniel RomanovVeronika Pařízková Foto. Daniel Romanov

Pro mě samotnou bylo ale jejich nošení spojené především s rozpaky. Na co výrobce totiž bohužel zatím rezignoval, je právě design. S aktuálním trendem „ponožkobot“ slaví úspěchy i luxusní značky jako Balenciaga nebo Acne. Skinners ale už jen zvoleným horním materiálem a barevností sedí spíš opravdu někam do tělocvičny. Přitom by stačilo trochu víc se soustředit na vzhled a estetiku. Minusem je také teplá horní vrstva, která už po pár nošeních nese známky opotřebování. Plusem pak jejich skladnost. Podtrženo, sečteno – zajímavý nápad pro úzkou cílovku. I když, Češi, kteří jdou i do divadla ve větrovce, by je možná i do té zlaté kapličky vynesli.

Radim Tuček, Design Konzultant

Šikovný doplněk pro sportovce

O Skinners jsem slyšel už před časem a byl jsem na ně zvědavý. Geniální mi od začátku přijde jejich využití "tramvají za bruslením", kdy nepotřebuju batoh na boty. Zkoušel jsem je intenzivně 3 týdny. Za největší výhodu považuji úsporu místa – při cestě do fitka, kam jsem je bral nejčastěji, se mi tak do tašky vešla i svačina. Na pocit chůze skoro naboso si člověk rychle zvykne a je to příjemné, na běžném povrchu (beton, písek, guma, tráva) jsem neměl strach o chodidla.

Radim Tuček Foto. Daniel RomanovRadim Tuček Foto. Daniel Romanov

Vhodné mi nepřijdou pro dynamičtější sporty, kde se skáče a rychle mění směr pohybu, protože tam jsem necítil potřebnou oporu a stabilitu. Ven, do města, bych si skinners nevzal, přišel bych si legračně. Při nákupu bych doporučil volit spíše menší velikost, ta moje mi trošku plandá a opak by byl asi lepší. Otázkou je, zda používat do skinners ještě ponožky, jak je v návodu doporučeno. Po 3 týdnech bez vyprání jsou skinners už opravdu cítit, na druhou stranu nosit "dvoje ponožky"..? Mírné opotřebování je vidět na textilii. Závěrem - pokud jste aktivní sportovci, Skinners vám doporučím, využití pro ně určitě najdete. Já si zvyknul rychle a z každodenního batohu je téměř nevyndavám.

Michaela Holubec Birtusová, Design Manager

Funkční doplněk, který nesluší

Skinners mají sice Red Dot Design Award, ale asi spíš za funkčnost než za vzhled – člověk prostě vypadá jako v ponožkách, takže k šatům na procházku do města to asi nebude nikdy. Anebo musíte mít dost sebevědomí na to, že vypadáte trochu jako exot, co si zapomněl boty. Co se týče funkčnosti, ta mi přijde perfektní – ve srovnání s barefoot botami jsou skinners na začátku docela pevné a úzké, ale v průběhu používání trochu změknou a přizpůsobí se noze, podobně jako nové kožené boty. “Podrážka” skinners je gumová a svršek z umělého vlákna. Umělý materiál je odolný, leccos vydrží a rychle uschne, zároveň to ale znamená, že bez ponožky se v nich totálně potí nohy.

Míša Holubec Birtusová Foto. Daniel RomanovMíša Holubec Birtusová Foto. Daniel Romanov

Plusem je, že se dají srolovat a strčit do batohu, kde nezaberou moc místa. Minusem naopak je, že jakmile je začnete nosit, budou špinavé a musely by se pořád umývat, aby vypadaly jako na promo fotce. Nejvíc se mi osvědčily jako domácí boty k běhání po domě a zahradě, nemusím se pak přezouvat, což mi vyhovuje, stejně chodím raději bosa a když je zima, tak sáhnu po skinners.

Související

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky
Produktový design

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 8. 2018

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 2. 7. 2018

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024