Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Czechdesign a světoví experti vydávají publikace o budoucnosti designu

To nejzajímavější z více než ročního projektu intenzivní spolupráce CZECHDESIGN se zahraničními osobnostmi a institucemi, mezi kterými nechyběl britský Design Council, Victoria and Albert Museum v Londýně, Helen Hamlyn Centre for Design nebo Norwegian University of Science and Technology, přináší dvě publikace, jejichž křest proběhne v pondělí 13. června v GALERII CZECHDESIGN.

Více než 1 rok - 16 zahraničních osobností - 14 českých designérů a odborníků - 17 přednášek - 5 workshopů - 5 měst - 2 publikace.

Utekla vám některá z přednášek nebo byste jen chtěli mít při ruce to nejdůležitější, co na nich bylo zmíněno, hezky pohromadě v jedné publikaci? Pak se těšte na knihu BUDOUCNOST DESIGNU / THE FUTURE OF DESIGN, která představuje souhrn toho nejdůležitějšího doplněné o mnoho dalších příkladů a textů.

Pokud se ptáte, co si představit pod spojením designu a výzkumu, z jakých oblastí může design vycházet nebo jaké ovlivnit? To vše a mnohem více naleznete v doprovodné publikaci CO TO JE, DESIGN A VÝZKUM / WHAT IS IT, DESIGN AND RESEARCH formou rozhovorů s 6 hosty projektu, kteří na téma pohlížejí z různých pozic.

BUDOUCNOST DESIGNU: SBORNÍK

Publikace Budoucnost designu přináší to nejzajímavější z více než ročního projektu intenzivní spolupráce organizace CZECHDESIGN se zahraničními osobnostmi a institucemi. Sborník je obohacen o pohled českých odborníků a designérů, jako např. publicistky Karolíny Vránkové (Respekt) či ředitelky Uměleckoprůmyslového musea v Praze Heleny Koenigsmarkové. Jak může design přispívat ke kvalitě každodenního života? Co chybí české žurnalistice v oblasti designu? Jak se staví české firmy ke spolupráci s designéry? A proč má česká a islandská designérská scéna více společného než by se mohlo zdát? To je jen několik z celé řady témat, kterými se publikace zabývá. Názory více než 30 osobností evropské a české scény na budoucnost designu jsou představeny formou rozhovorů, článků a citátů. Editorkou publikace je Kamila Matějková, autorkou grafického zpracování je Markéta Steinert.

CO JE TO, DESIGN A VÝZKUM

Publikace Co to je, Design a výzkum prostřednictvím rozhovorů se šesti profesionály zkoumá současný design „zevnitř“ – od současného školství a vzdělávání až po nové strategie muzejních institucí, možnosti mediální prezentace a metody, spojené s navrhováním v rámci studií a ateliérů. Design je dnes přirozeně propojen s životním stylem člověka - může na něj reagovat nebo jej ovlivňovat. Někdy v něm převáží role estetiky, jindy dostane větší prostor koncept. Jeho úloha je občas snižována na jednoduchého prostředníka vzhledu i povyšována na vykonavatele celospolečenských změn. Od konkrétního objektu a nejužší definice designu, se tak snadno dostáváme k definici nejširší, podle které se veškerá lidská kultura rozplývá v designu. S pomocí mnoha vysvětlujících odkazů publikace navazuje na projekt Budoucnost design a srozumitelnou i odlehčenou formou jej dále rozvíjí. Nastiňuje odpovědi na otázky po účelu, východiscích a reálných vlivech designu a funguje jako rozcestník v rámci zájmu o tematiku vztahů vědy, výzkumu a designu a jeho uplatnění v českém prostředí. Editory publikací jsou Eva Slunečková a Filip Dědic, autorem grafického zpracování Martin Vácha.

„V České republice se stále potýkáme s pojetím designu, který má pramálo společného s neustále se měnícím světem kolem nás. Jsme více než rádi, že jsme díky podpoře grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska mohli pozvat odborníky, kteří českému publiku ukázali nové cesty, jak k designu přistupovat. Pomohlo nám to nezaspat dobu a věříme, že díky tomu nezaspí dobu ani český design.“

BUĎTE U TOHO!

Křest publikací proběhne v pondělí 13. června v 18:00 v GALERII CZECHDESIGN ve Vojtěšské ulici na Praze 1. Jste srdečně zváni!

Projekt Budoucnost designu, který CZECHDESIGN realizoval v letech 2014 - 2016, byl podpořen Fondem EHP.
Podrobnější informace a navazující aktivity projektu naleznete na jeho webových stránkách.