S šířícím se koronavirem se do boje začali pouštět i v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. Pod označením „CIIRC RP95“ vyvíjí zcela nový prototyp respirátoru. Mohl by tak pomoci v době, kdy je respirátorů a roušek všeobecně nedostatek.
V posledních několika dnech se mezi lidmi vzedmula vlna solidarity, která se projevuje mimo jiné i tím, že kdo může, ten šije. Roušku si člověk v několika jednoduchých krocích vyrobí i sám doma, s respirátory je však situace zcela jiná. Jsou klíčovou pomůckou pro lékaře, záchranáře, ošetřovatele a další pracovníky, kteří jsou nemoci vystaveni nejvíce. Bohužel jich je v současné době kritický nedostatek.
S tímto problémem se rozhodl bojovat i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který reaguje na nedostatečný počet respirátorů a vyvíjí vlastní prototyp. „Cílem je připravit jej tak, aby bylo možné respirátory vyrábět kdekoli na světě. Distribuovaná výroba přitom umožňuje kompenzovat lokální nedostatek výrobních kapacit či zdrojů,“ uvádí CIIRC ČVUT, který v současné době vyzývá průmyslové i vědecké partnery, firmy a technicky orientovaná centra, kteří by společně s nimi pomohli připravit prototyp respirátoru pro hromadnou výrobu.
Již existující vytištěný prototyp respirátoru | Zdroj: CIIRC ČVUT
„Prototyp je ve stádiu posledních úprav a v nejbližších dnech či hodinách bude zaslán na certifikaci. Ta by ve zrychleném řízení měla proběhnout v řádu dní. Poté budeme sdílet výrobní data se zájemci po celém světě, kteří mohou ihned začít s výrobou,“ uvádí Alena Nováková, tisková mluvčí CIIRC ČVUT.
Respirátor by se měl vyrábět pomocí zcela nové technologie 3D tisku za pomocí profesionální tiskárny HP Multijet Fusion. „Ta umožňuje tisk cca 50–70 ks respirátorů za den. Protože na českém trhu je 8 těchto strojů a v celém světě kolem 1000, připravujeme i prototyp pro hromadnou výrobu pomocí vstřikování plastů,“ doplňuje Alena Nováková. První testy jsou velmi nadějné a nyní se pracuje na drobných finálních vylepšeních a instalaci membránových filtrů z nanovlákna. Pak už by mohlo následovat testování na protivirovou propustnost a další nutné parametry.
Nový prototyp respirátoru | Zdroj: Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT)
Jak uvádí Alena Nováková: „3D tisk je optimální pro vytištění respirátoru kdekoli v místě aktuální potřeby a je to výborný příklad pro využití distribuované výroby, kterou se na CIIRC zabýváme v rámci evropského projektu RICAIP. K distribuci výroby stačí odeslat výrobní data ve formě počítačového souboru, který se nahraje do tiskárny, a ta vyrobí přesně stejný výrobek jako byl ten původní. Současná situace však vyžaduje vyrobit v krátkém čase ještě větší množství respirátorů, než zvládnou dostupné 3D tiskárny. Proto je nutné připravit hromadnou výrobu technologií vstřikování plastů. Předpokládáme však, že i pro přípravu forem pro vstřikování 3D tisk využijeme.“
Firmy i výzkumná centra z celého světa se mohou hlásit přes e-mail covid@ciirc.cvut.cz.