Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Předávání vítězův v soutěži Bathroom Textile Story Předávání vítězův v soutěži Bathroom Textile Story

Colani rozdával ocenění

Luigi Colani přijel do Prahy na pozvání české firmy Grund a osobně předal ceny vítězům soutěže Bathroom Textile Story. Jeho šarm okouzloval všechny přítomné. Pokud byste se chtěli s legendou designu sejít, máte ještě možnost.

I když je Luigi Colani Němec, chová se jako rodilý Ital a okouzlil celý sál svojí energií na slavnostním předávání 21. října v sídle Design Cabinet CZ, který soutěž spolupořádá.

Ale abychom začali popořadě. Firma Grund vyhlásila před časem soutěž o nejlepší koupelnové předložky, které již dlouho vyrábí. Soutěž nebyla věkově omezena. Jak řekl Jiří Grund, firma hledala porotce nejdříve v Čechách, oblast koberečků si nenašla příznivce. Aby vzbudili o soutěž zájem, zkusili oslovit ty nejlepší z nejlepších a ti s radostí přijali. Alessandro Mendini a Luigi Colani nechtěli být jen pasivními porotci, byli touto výzvou nadšeni a na základě podnětného tématu se o koupelny a koberečky začali zajímat. Colani nadneseně hovořil o koupelnách, které jsou plné šamponů, ošklivých umyvadel a nábytku, kde jsou hezké jen koberečky. Porota kladla velký důraz na praktičnost, možnost masírování pomocí tvarování délkou vláken v koberci a na grafické pojetí koberečků. Mendini ve svém dopise hovoří o důležitosti nového přístupu k výrobku - tedy ke koberečku. Colani zase hovoří o radosti z hodnocení prací, které otevírá oči novým podnětům.

Do soutěže se přihlásilo na 116 návrhů. Oba pánové tak měli z čeho vybírat. Nakonec udělili nejen první tři místa, ale rozdělili je a vznikly tak dvojice vítězů, kteří se bohužel musí rozdělit i o finanční odměny. Grund zhodnotil také velký přínos porotců, kteří napsali poznámky k soutěžním návrhům, které nyní firmě poslouží jako velká výzva pro nové podněty a změny. „Některé práce nebyly ohodnoceny jako vítězné, ale jsou zajímavé pro okamžité uvedení do výroby. Designéry ze soutěže už začínáme oslovovat pro spolupráci“ dodal Grund.

Ocenění

1. místo získala Kateřina Gabrielová s návrhem kolekce Boubles a Andrea Zendeková s kolekcí Islands.
2. místo obsadili Radka Procházková s kolekcí Vasarely a Petr Skala s kolekcí Lather.
3.místo získala dvojice Věra Tomíčková a Petr Tomíček s kolekcí Relaxation Bathroom Rug Design a Yvetta Popelková a Jiří Popelka s kolekcí Moebius.
Zvláštní cenu Alessandra Mendiniho získal Martin Struss s prací Natura za "product with innovative image".

Porotci nominovali dále práce Jaroslava Juřici The Highway Collection, Pavlíny Kotlářové C-Kinetic, Markéty Kratochvílové Broušené květiny/Gr(o)und Flowers, Eriky Mithoferové Přírodní element/Natural Element a Martina Strusse Natura.

Luigi Colani a český design

Colani velmi důrazně hovořil o České republice, kterou má rád a vnímá ji jako nejkulturnější zemi v Evropě. „Praha je kulturní na každém kroku oproti Šanghaji s mrakodrapy,“ řekl Colani (V Šanghaji nyní pracuje - pozn. redakce). Ve spojení s českému designem prudce gestikuloval a skoro křičel: „Český design ještě není pohlcen americkým. Je třeba, aby vás bylo slyšet. Toto město (Praha - poz. redakce) za vás mluví, pokud to nevidíte, jste slepí!

Důrazně zmínil české sebevědomí, které je třeba podpořit, náš komplex méněcennosti je bohužel vidět. Práce ze soutěže a český talent Colaniho naprosto nadchly. Rozvíjel také vizi, nalézt českého výrobce koupelen, který by vyrobil „krásnou“ vanu a umyvadlo ke „krásným“ koberečkům Grund. Colani vyzval české designéry aby pokračovali v inovačním přístupu Bauhausu a nezabředávali do klišé.

Kde potkat Colaniho?

Ve čtvrtek 22. října se můžete s Colanim setkat na přednášce na VŠUP Praha, nebo si ho alespoň poslechnout na rádiu Wave v Odpolední Session na téma: design a Luigi Colani, v pátek 23. října.

Galerie