Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky

Co si budeme nalhávat. Červenec není zrovna rušný měsíc. Většina galerií šetří sílu na podzimní sezónu, umělecké školy odpočívají a společenská aktivita je utlumená na minimum. Přesto nás zaujalo několik věcí, které stojí za pozornost. Podívejte se s námi, co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch.

Zhroucení stropů v budoucí nové budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Mikulandské ulici se odehrálo před pár dny, a stále proto není jasný viník. Smutná událost, která dost možná ovlivní i budoucí studenty designu má nepřehlednou a komplikovanou genezi, v které se často ztrácí i zaměstnanci školy. Nový prostor hledá pražská UMPRUM už několik let, dlouho to ale vypadalo spíš jako čekání na Godota. Posledním horkým kandidátem byl právě objekt v centru Prahy a na světě už dávno byly i konkrétní ambiciózní plány na jeho přestavbu z pera architekta Ivana Kroupy. Zda bude nová technická budova opravdu stát je nyní ve hvězdách. Pochopitelné a čitelné stanovisko k věci by si od jednotlivých účastníků veřejnost (a studenti především) jistě zasloužila.

Návrh nové budovy UMPRUM. zdroj. www.umprum.czNávrh nové budovy UMPRUM. zdroj. www.umprum.cz

Ambice a velké plány má svém rodném listu i holešovický DOX. Labyrint chodeb, kde ztratit se je lehčí než v Petřínském bludišti byl (a stále je) miláčkem pražských intelektuálů. A někdy se zdá, že hlavně těch, co nikam jinam nechodí. Projekty, které si kurátoruje sám majitel (developer) centra DOXu s bývalou mluvčí, měly sice vysokou návštěvnost, obsahově ale koketovaly hlavně s banalitou. Díky bohu jsou tu ale stále výstavy, které má pod svým patronátem profesionální tým. Takovou je i aktuální projekt představující práce Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové  a jejich amerického přítele Dale Chihulyho.  Monstrózní skleněné objekty, visící ze stropu, vzbuzují i po letech respekt a údiv, jaké možnosti tento materiál nabízí. Skvělá výstava trvá až do září, nepropásněte ji.

CHIHULY – LIBENSKÝ – BRYCHTOVÁ 1. 6. - 24. 9. 2018. zdroj. DOXCHIHULY – LIBENSKÝ – BRYCHTOVÁ 1. 6. - 24. 9. 2018. zdroj. DOX

Uvnitř DOXu funguje už léta samostatný výstavní prostor nazvaný  DOX BY QUBUS Pod vedením skláře a designéra Jakuba Berdycha se etabloval jako zásadní místo, kde můžete natrefit na to nejlepší nejen z českého designu. A ačkoliv sem většina návštěvníků zabrousí zřejmě spíš náhodou při brouzdání komplikovaným chaosem chodeb, buďte si jistí, že této návštěvy litovat nebudete. Pokud se potvrdí zvěsti a Berdych přestane výstavy pořádat, bude to pro designérský rybníček velká rána. Sice ne příliš hlasitá, ale o to fatálnější. Natrefit v Čechách na místo, které se systematicky věnuje mapování a prezentaci designu v hlubším kontextu je totiž jinak skoro nemožné.

Expozice v Qubus Design Shop. Zdroj. FCBExpozice v Qubus Design Shop. Zdroj. FCB

Léto je časem výletů a dovolených a šance strávit ho na stylovém místě v Česku je čím dál tím větší. Radost z množství nových penzionů a hotýlků ale někdy ničí skutečnost, že ceny za jednu noc se často blíží cenám ve Švýcarsku. Obzvlášť když k tomu chybí onen pověstný „pětihvězdičkový“ komfort. Minus si bohužel vysloužil i současný král Instagramu a vysněný cíl všech hédonistů, beskydský Mezi plůtky. Ve srovnání například s podobně koncipovaným Zikmundovem, je místo hned u silnice, bez pořádného kuchaře a se slabou snídání trochu zklamáním. Zvlášť když nejlevnější pokoj stojí o víkendu 5 000 korun za noc. Design není samospasitelný a ačkoliv platí, že ceny jsou takové, jaké je zákazník ochotný platit, stálo by za to mít někdy víc soudnosti. A to platí pro cenovou politiku mnohých českých designéru obecně, ale o tom zase až někdy příště…

Boutique Hotel Mezi Plůtky. Zdroj. www.meziplutky.czBoutique Hotel Mezi Plůtky. Zdroj. www.meziplutky.cz

Ambivalentní pocity zažije člověk i při návštěvě zbrusu nové prodejny českého designu v Hradci Králové, Fox Gallery.  Nadšení z faktu, že si šaty Denisy Nové nebo šperky Lucie Houdkové můžete pořídit i jinde než v hlavním městě, kazí fakt, že s podobou obchodu si nikdo moc velkou práci nedal. Stačí se podívat, jakou péči věnuje například Nová prezentaci kolekcí ve svých dvou buticích a člověk se podiví, proč tady ne zrovna levné oblečení visí na štendru jako v outletu. Kde jinde by mělo platit, že je třeba prodávat krásné zboží v  prostředí s přidanou estetickou hodnotou. Design potřebuje příběh a v regionech to platí obzvlášť, jinak jsou jeho šance prosadit se chabé.

FOX gallery v Hradci Králové. Zdroj. FCB FOX galleryFOX gallery v Hradci Králové. Zdroj. FCB FOX gallery

Srpen příliš nového zatím neslibuje, ale na Czechdesignu nezahálíme ani v létě. Těšte se na novou rubriku, kde budeme v redakci testovat český design - vykopáváme článkem o „zázračných“ ponožkobotách Skinners. Chystáme také pravidelné design průvodce po světě ( první Berlín si můžete prohlédnout zde) A na podzim se už těšíme na výstavu dvojice Zorya na zámku Pillnitz u Drážďan a na rozbíhající se sezónu všech týdnů designu. Hezký zbytek léta! My už balíme na Stockholm Design Week!

Související

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 2. 7. 2018 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení