Co škola, to skandál? Duben pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Piskáčková Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Piskáčková

Duben nás vrátil do starých kolejí. Covid je téměř zapomenut, společenské aktivity běží v plném proudu a všichni se snaží dohnat, co během lockdownu zanedbali. Některé věci by ale bylo lepší ani znovu nezačínat.

Rizikové chování 

Vysokými školami napříč republikou otřásají skandály. Sexismus, nevhodné vztahy se studentkami, mocenské intriky nebo i podivné finanční půjčky. Každý měsíc se vynoří nová aféra, která přebije tu předešlou. Po FAMU, DAMU, FFUK nebo FAVU je až překvapivé, že pražská UMPRUM si stále drží čistý štít. Sem tam prosákne na veřejnost arogantní chování profesorů vůči uchazečům nebo studentům, podivný způsob výběrových řízení na místa vedoucích pedagogů nebo až absurdní peripetie kolem vzniku nové budovy školy v Mikulandské ulici. Ve světle výše zmíněných přeborníků v toxicitě se ale vyhlášená pražská škola zdá být krotkým a neškodným medvídětem. V zásadě to potvrzuje i rozhovor s Natálií Szegény, zástupkyní akademického senátu, který jsme tento měsíc pořídili. Vedení je podle jejích slov empatické, vstřícné a ochotné k systémovým změnám, které by uspokojivý stav udržely. Snad její kladné zkušenosti zůstanou stále živé. Povýšenost a zneužívání postavení nepatří ani na univerzity, ani nikam jinam!

Natálie Szegény | Foto: Anna ČervenkováNatálie Szegény | Foto: Anna Červenková

Zázrak ve Žďáru

Zážitek v českém prostředí do velké míry nevídaný. Dozajista srovnatelný s mezinárodní elitou. To je návštěva Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Za projektem stojí rodina Kinských, která jej vystavěla v areálu svého rodového sídla pod slavným Santiniho poutním kostelem na Zelené Hoře. Počin je to opravdu úctyhodný. Historii místa ve dvou epochách přibližuje řadou interaktivních exponátů. Zapojuje zvuk, variuje osvětlení, dovoluje se věcí dotýkat a seznamovat se s nimi. Buduje zkrátka dramatickou atmosféru, díky které ve vás celá expozice zanechá silný zážitek. Dovoluje vám být součástí příběhu a nutí zapojit všechny smysly. Nikde nenarazíte na cedulku „nedotýkat se“, typickou pro muzea ze staré školy. Podobná realizace nebyla samozřejmě levná a není ani tajemství, že dost překročila původní rozpočet. Ale i kdyby se měly veřejné prostředky (v tomto případě jde však o soukromé muzeum, ne státní) utrácet takto, říkáme ano!

Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa Award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. | Zdroj: zamekzdar.cz Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa Award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. | Zdroj: zamekzdar.cz

Muzeum nové generace, jehož posláním je předávat bohatý příběh daného místa formou netradiční expozice, připravené mezinárodním týmem sestaveným z profesionálů mnoha různých oblastí: historie, architektury, výtvarného umění, hudby i audio-vizuální produkce. Zažijete zde například mimořádnou projekci videa. | Zdroj: zdarns.czMuzeum nové generace, jehož posláním je předávat bohatý příběh daného místa formou netradiční expozice, připravené mezinárodním týmem sestaveným z profesionálů mnoha různých oblastí: historie, architektury, výtvarného umění, hudby i audio-vizuální produkce. Zažijete zde například mimořádnou projekci videa. | Zdroj: zdarns.cz

Demokratické město

Dubnovou událostí číslo jedna bylo ve světě designu bezpochyby vyhlášení vítěze soutěže na Jednotný informační systém města Prahy. Čitelné město, neboli termín Legible city, prosazuje americký architekt a urbanista Kevin A. Lynch. Jeho podstatou je místo, kde se dobře orientují všechny vrstvy obyvatel. Mladí, staří, lidé s postižením. Ostatně mělo by to být samozřejmé, stejně jako dostupnost bezbariérových vstupů do všech stanic metra, nízkoprahové přechody a můžeme pokračovat dál a dál. Samozřejmé to ovšem není a nejenom v Praze. Zkuste se třeba s kočárkem projet v pařížském nebo londýnském metru. Každý krok, který přispívá k demokratizaci města, je tak krokem nesmírně důležitým. Dílků složité skládačky, která hledá, jak žít spokojeně a bezpečně ve svém městě, jsou stovky. JIS je jedním z nich. A ačkoliv výsledky vyvolávají emoce, někdy oprávněné, někdy absurdní, je dobré si uvědomit, že se tímto krokem Praha zařazuje po bok progresivních, uvědomělých měst. A ano, soutěž dělali kolegové z vedlejšího týmu. Patří jim dík!

Vítězný tým se zadavatelem ROPID a organizátorem soutěže Czechdesign | Foto: Sandra SedleckáVítězný tým se zadavatelem ROPID a organizátorem soutěže Czechdesign | Foto: Sandra Sedlecká

Co určitě doporučujme je výstavy Pauly Benčátové v průchodu metra Karlovo náměstí. Její instalace ve vitríně nazvané Galerie NIKA představuje její aktuální práce s keramikou. Jsou krásné, poetické a pohladí svou něžnou dynamikou. 

Související

Designéři proti válce. Únor pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Designéři proti válce. Únor pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 14. 3. 2022 - 5 min.

Černá díra plná designu. Říjen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Černá díra plná designu. Říjen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 10. 11. 2021 - 4 min.

Drama kolem české módy. Září pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Drama kolem české módy. Září pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 14. 10. 2021 - 4 min.

Defilé nevkusu? Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Defilé nevkusu? Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 20. 7. 2021 - 4 min.

Design z pasáže. Duben pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Design z pasáže. Duben pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 21. 5. 2020 - 4 min.

Design ve službách konzumu. Prosinec pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Design ve službách konzumu. Prosinec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 3. 1. 2019 - 4 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024