Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
NUDE X BLCK, Anna Maria Montonen, zdroj: annamm.com NUDE X BLCK, Anna Maria Montonen, zdroj: annamm.com

Co se může zrodit ze spojení kůže a laseru? Punkem ovlivněné kabelky

Anna-Maria Montonen studovala Zurich School of Art and Design a diplomovala na Estonské Akademii umění v oboru produktový design. Po studiích se přestěhovala do Japonska. Ve studiu Nendo, zaměřeném na produktový design, a v architektonické kanceláři Klein Dytham Architects, strávila několikaměsíční pracovní stáž. V čínském Guangzhou pracovala pro známou holandskou značku United Nude, která navrhuje mimo jiné i boty. Vedle studia designu je Anna také vášnivou jogínkou, jezdí na snowboardu a má slabost pro bojová umění. Tím však výčet jejích zájmů nekončí. Na Bali prošla tréninkem pro učitele jógy a vedle navrhování předcvičuje i Vinyasu.

ANNO, MY JSME SE SPOLU POTKALY NA STÁŽI VE STUDIU NENDO. CO TĚ PŘIVEDLO DO JAPONSKA?

Krátce po diplomce na Akademii umění v Tallinu jsem se přestěhovala do Japonska. Jejich kultura mě přitahovala odjakživa. Od začátku jsem snila o spolupráci s některým japonským designovým studiem. Přišlo mi to jako dost zajímavá zkušenost - pracovat v takto kulturně odlišném prostředí. Také jsem chtěla na vlastní kůži poznat, zda příběhy o tom, jak Japonci pracují, jsou pravdivé. Jsou.

NUDE POCKET, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comNUDE POCKET, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

CO BYLO IMPULSEM K ZALOŽENÍ VLASTNÍ ZNAČKY?

To rostlo tak nějak přirozeně mezitím co jsem experimentovala s různými nápady. Můj první produkt se začal prodávat a lidi se začali zajímat o to, co dělám. Byl to jen další logický krok, který jsem musela udělat, abych mohla dát mým produktům jméno. A taky proto, že nejsem moc dobrá v tom, si objednávat něco na zakázku od někoho druhého.

NUDE X BLCK, Anna Maria Montonen, zdroj: annamm.comNUDE X BLCK, Anna Maria Montonen, zdroj: annamm.com

BLCK X NUDE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comBLCK X NUDE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

JAK VYPADÁ PRACOVNÍ PROCES, KDYŽ TVOŘÍŠ KOLEKCI A CO TĚ INSPIRUJE?

Už sama technologie vyřezávání laserem do kůže, kterou používám, definuje hodně z toho, co chci dělat. Chci navrhovat kožené produkty řezané laserem, protože ručně je to těžké. Laser mi dává možnost vytvářet velmi komplexní vzory i návrhy samotných střihů. Na začátku hodně pracuju s papírem, dělám si modely, experimentuju. Rodí se nápad. Počáteční nápady přicházejí odkudkoliv. Ráda se inspiruju kyber-punkovou stylizací. A taky organickými vzory přírody, brouky a mořským světem. Čímkoliv, co je tvarově zajímavé.

BRACELET - SHE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comBRACELET - SHE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

TRIPOCKET, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comTRIPOCKET, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

MÁŠ NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ RITUÁLY NEBO POTŘEBY, KDYŽ PRACUJEŠ?

Potřebuji hodně místa. Nemůžu pracovat ve stísněném prostředí. Mám ráda při práci volnost a pohyb. Taky hodně přirozeného světla. Pak mám ráda dobrý šálek kávy po ránu. To je takový můj ranní rituál. Jinak žádné speciální nemám.

KDE PRODÁVÁŠ SVOJE PRODUKTY?

Prodávám je na svých stránkách ANNAMM.com. Přijímám i objednávky zakázek na míru. Pár obchodů v Tallinu prodává mé kolekce. A doufám, že v blízké budoucnosti to bude i několik obchodů v různých městech po celé Evropě.

TIE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comTIE, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

JE NĚJAKÝ DESIGN Z TVÉ KOLEKCE, KTERÝ MÁŠ NEJRADĚJI NEBO SE NEJLÉPE PRODÁVÁ?

Mým nejoblíbenějším kouskem je taška Laserpunk. Tou jsem vlastně celou značku odstartovala. Nebo spíš/lépe - díky jejímu úspěchu jsem musela zaregistrovat značku. Tahle taška přesně odráží vše, co se dá udělat s kůží a laserovou technologií. Není tam jediný steh. Pouze vyřezaný a složený kus kůže. Zde jsem se právě inspirovala industriální kyber-punkovou estetikou, kterou mám tak ráda.

LASERPUNK 007, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.comLASERPUNK 007, Anna-Maria Montonen, zdroj: annamm.com

MÁŠ VIZI, ČEHO BY CHTĚLA V BUDOUCNOSTI DOSÁHNOUT, NEBO TO NECHÁVÁŠ SAMOVOLNĚ PLYNOUT?

Myslím si, že mít vizi a cíle je důležité. I když se mohou zdát nerealistické. Mít vizi, tu nechat přirozeně uzrát a rozvinout se. Člověk si takto minimálně určí/vytyčí/zvolí směr, kterým jde. Takže ano, plány do budoucna tu jsou. Ráda bych se začala věnovat módě nebo 3D tištěným textiliím a taškám. To je velký sen. 

Galerie

Další články